interpretacja wyników

napisał/a: mbart1 2015-07-03 14:36
Witam! Jestem nowa na tym forum. Chciałabym prosić o pomoc w interpretacji wyników. Jestem 24-letnią kobietą, 172cm wzrostu i 63 kg wagi. Nie choruję na żadne przewlekłe choroby. Miesiączkuję o 16 roku życia lecz bardzo nieregularnie. Moje cykle miesięczne sięgają od 35 do nawet 70 dni. Ostatnie 3 cykle miesięczne to: 38, 45, 55 dni. W 2009 roku zdiagnozowano u mnie mikrogruczolaka przysadki mózgowej 0,3x0,4cm oraz przysadka była o uwypuklonym górnym zarysie 0,8cm. Badania hormonalne w normie poza ACTH 55,4pg/ml przy normie 0-46.
Aktualnie badania przysadki: ACTH nie było badane za to DHEA-S powyżej normy 430 ug/dl przy normie 148 - 407 (badanie wykonane zgodnie z zaleceniem lekarza w 5 dniu cyklu). Obraz MRI przysadki z dnia 1.07.2015 rok:

Siodło tureckie wielkości i konfiguracji prawidłowej.
Przysadka mózgowa nieznacznie większa, wielkości 1.2(AP)x0.9(CC)x1.2(TR) cm o wyraźnie uwypuklonej pośrodkowo górnej powierzchni.
Górna powierzchnia gruczołu prawidłowo łagodnie wklęsła.
Lejek przysadki ustawiony pośrodkowo, dyskretnie skierowany na lewo.
W obrazach T1-zal. przed podaniem kontrastu widoczny jest prawidłowy hiperintensywny tylny płat przysadki (neurohypophysis).
Po podaniu środka kontrastowego w lewobocznej, dolnej części płata przedniego przy dnie siodła i zatoce jamistej słabo wydziela się nieregularne owalne ognisko słabszego wzmocnienia wielkości 0.5cm budzące podejrzenie mikrogruczolaka. Obraz obu podwzgórzy i okolic skrzyżowania wzrokowego prawidłowy.

W wykonanych przekrojach poprzecznych (obrazy T2-zal.), obraz mózgowia i wewnątrzczaszkowych przestrzeni bez widocznych patologii.

Rozpoznanie: podejrzenie mikrogruczolaka przysadki w części dolno-lewobocznej przedniego płata wielkości 0.5cm.

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji. Wizyty do endokrynologów są bardzo odległe niestety.
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam