Interpretacja wyników

napisał/a: Sony12 2014-12-08 20:34
Witam, proszę o interpretacje wyników. Jestem mężczyzną, 28 lat, wzrost ok. 175, waga 69kg,

TSH 6,42 uIU/ml norma 0,27-4,20,

Mam podwyższone również:
Żelazo 159.7ug/dl norma 59.0-158.0

oraz takie wyniki nie są w normie:
% NEUT – 42.3% norma 50-70
%LYMPH – 47.2% norma 24-45

Towarzyszy mi uczucie ciągłego zmęczenia (nic mi się nie chce), wiecznie zimne dłonie, mam kłopoty z cera. Mam również problemy ze skóra głowy wydaje mi się że to łojotokowe zapalenie skóry. Pije bardzo dużo wody – po prostu mam na nią pragnienie, bardzo często też oddaje mocz. Jem tyle samo, jak nie więcej niż kiedyś – niestety nie mogę przytyć a ważyłem kiedyś 74kg (nie wiem kiedy to straciłem) ;/gdy nie zjem posiłku – czuje się wręcz tragicznie, myślałem, że może mam cukrzyce – jednak glukoza wyszła OK. Czuje się tak już od dłuższego czasu, nie potrafię sprecyzować od kiedy się źle czuje ;/ Dodam też, że niekiedy mam problemy z uśnięciem wieczorem. Badania TSH oraz żelaza zrobiłem na własny koszt, resztę badań zleciła mi lekarka (zwykła morfologia, mocz i kał), bo chciałem się dowiedzieć dlaczego tak się czuje i czy to normalne. Moja lekarka dała mi następnie skierowanie na badania: TSH, FT3, ATP i mam je wykonać dopiero za 3 tyg?;o Trochę poczytałem na powyższy tema i dowiedziałem się, aby wykonać takich badań: TSH, FT4, ATG i ATPo ? ehhh już sam nie wiem. Dziękuje z góry za pomoc.
napisał/a: soaring 2014-12-08 20:40
tsh wskazuje na niedoczynność tarczycy. objawy dodatkowo o możliwej chorobie hashimoto. jeśli masz kasę to zrób pełny zestaw badań: TSH, FT4, ft3, ATG i ATPo. ale nie wcześniej niż 6 tygodni od tamtego badania tsh.
jeśli możesz to dorzuć do zestawu jeszcze ferrytynę, bo podwyższone jednorazowo żelazo to nic złego, ale jeśli zapasy masz za duże to gorzej.
objawy po niezjedzeniu posiłku to hipoglikemia, czyli nadmierny spadek glukozy. możesz dbać o to by regularnie jeść (najlepiej 5 posiłków dziennie) i żeby każdy posiłek zawierał białko lub tłuszcz, bo wolniej się trawią i nie ma efektu zbyt niskiego poziomu glukozy. możesz też wykonać badanie krzywej glukozy i insuliny z obciążeniem glukozą 75 g, ale trwa w sumie ok 2,5h, nie jest przyjemne, no i kosztuje (w sumie 6 pomiarów - 3 glukozy i 3 insuliny).
napisał/a: Sony12 2014-12-08 20:54
dziękuje za bardzo szybką odpowiedz :) czyli nie ma co się spieszyć z następnymi badaniami TSH i reszty ? Moja lekarka stwierdziła żebym je zrobił dopiero za 3tyg i wtedy mi się lampka włączyła, po co tyle czekać - jeżeli coś jest nie tak to nie ma chyba znaczenia czy je zrobię jutro ? Oczywiście zapłacę za te badania tzn. tylko za FT4 i ATPo, na resztę mam skierowanie.
badanie krzywej glukozy i insuliny - to wykluczenie bądź potwierdzenie cukrzycy ?:)
napisał/a: soaring 2014-12-08 21:06
och, akurat tu jestem ;)
to zależy ile jesteś w stanie tak jeszcze wytrzymać :) im szybciej zrobisz komplet badań, tym szybciej można zacząć działać z leczeniem, zwłaszcza skoro objawy się utrzymują od dawna. natomiast ogólnie nie zaleca się powtarzać wyników tarczycowych częściej, bo wszelkie zmiany postępują powoli.
do wykluczenia cukrzycy wystarcza to badanie, które już wykonałeś, czyli pomiar glukozy na czczo. przy Twoich objawach i posturze to czego można się spodziewać, to ewentualnie zaburzenia związane z wydzielaniem insuliny i zbyt duże spadki glukozy. jeśli jesteś w stanie wdrożyć sensowne odżywianie bez wyników czarno na białym, że to konieczne, to nie musisz ich robić. jesteś tym co jesz, więc jak zadbasz o porządne odżywianie, to hipoglikemie miną.
napisał/a: Sony12 2014-12-08 21:24
Akurat odżywiam się bardzo zdrowo :) i jest tego naprawdę dużo :) a z tyciem - w moim przypadku to nie możliwe :)
Czuję się już tak źle od ok 3 lat, więc zwłoka paru tyg chyba już nic nie zmieni, nawet się już chyba do tego stanu przyzwyczaiłem .... a badania zrobię jutro, bo jednak nie daje mi to spokoju :) dziękuje za wyczerpujące odp, podzielę się z wynikami jak tylko je otrzymam
napisał/a: soaring 2014-12-08 21:34
zdrowo to bardzo względne pojęcie jest :)
a żeby nie wpadać w hipoglikemię trzeba jeść często i jak napisałam - białko lub/i tłuszcze, a nie węglowodany.
daj znać jak będziesz miał wyniki.
napisał/a: Sony12 2014-12-09 11:34
Badania dopiero zrobię po weekendzie, z przyczyn zawodowych nie mam czasu ... Jak wykonam, dam znać :)
napisał/a: Sony12 2014-12-18 12:16
Witam,
Byłem przekonany, że na pewno wyjdzie coś nie tak, a tu na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że chyba wszystko ok?
Jedyne co to glukoza za nisko (na granicy)?

Moje wyniki:

TSH 3 generacja = 3.00 uIU/ml (z ref. 0.27-4.20)
FT 3 = 2.73 pg/dl (z ref. 2.57-4.43)
FT 4 = 1.1 ng/ml (z ref. 0.9-1.7)
P/c anty-TPO = 9.5 IU/ml (z ref. 0.0-34.0)
P/c anty-TG = 13 IU/ml (z ref.
napisał/a: vitharis1 2014-12-18 13:46
Jeśli na śniadanie jesz pieczywo z szyneczką i pomidorkiem, bądź twarożek, który popijasz mleczkiem, to wiedz, że odżywiasz się NIEZDROWO! (:
napisał/a: Sony12 2014-12-18 17:36
vitharis1 napisal(a):Jeśli na śniadanie jesz pieczywo z szyneczką i pomidorkiem, bądź twarożek, który popijasz mleczkiem, to wiedz, że odżywiasz się NIEZDROWO! (:


nie rozumiem ?:)
napisał/a: vitharis1 2014-12-18 19:07
"Akurat odżywiam się bardzo zdrowo :)" i jak wspomniałą Soaring, "zdrowo" to pojęcie względne :) Wielu ludziom wydaje się, że trzymają dobrą i zdrową dietę, a w 95% przypadków jest odwrotnie.
napisał/a: Sony12 2014-12-18 21:13
vitharis1 napisal(a):"Akurat odżywiam się bardzo zdrowo :)" i jak wspomniałą Soaring, "zdrowo" to pojęcie względne :) Wielu ludziom wydaje się, że trzymają dobrą i zdrową dietę, a w 95% przypadków jest odwrotnie.

aha :) możliwe ? nie zaprzeczam :) w takim razie może udzielisz jakiś rad i wskazówek dot. "zdrowego odżywiania", jakieś przykłady ?