Interpretacja wyników

napisał/a: Michał1989 2014-11-08 17:36
Witam Wszystkich

W wieku 17 rozpoznano u mnie subkliniczną niedoczynność tarczycy i zalecono Euthyrox 50 raz dziennie,jako młody chłopak przeraziła mnie wizja brania leków do końca życia,więc po kilku miesiącach stosowania leku odstawiłem go,tak wiem,teraz z perspektywy wieku wiem,że źle zrobiłem.Do brzegu,od paru miesięcy zacząłem znowu odczuwać objawy choroby tarczycy,z tym,że ze zdwojoną siłą.Ręce się trzęsą jak u alkoholika,ciągle mi zimno,cały dzień mógłbym spać,wezmę prysznic i za 5 minut jestem cały mokry,z nerwów to już nawet strzępki nie zostały.Udałem się do endokrynologa,który to zlecił mi komplet badań,do tego USG tarczycy.Wyniki nieco zdziwiły lekarza i nakazał powtórkę badań(podejrzewał błąd w laboratorium,gdyż wyniki nie wskazują ani na niedoczynność ani na nadczynność.Tutaj pojawia się moja prośba o ocenę tych wyników.Z góry dziękuje

W wieku 17 lat;
TSH-6,3 uIU/ml (0,3-4)
FT3-4,25 pg/ml (1,4-4)
FT4-1,37 ng/dl (0,6-0,8)
P.ciała anty-TPO wynik w surowicy
napisał/a: soaring 2014-11-12 08:50
jestem ciekawa co zrobił lekarz - odesłał Cię po prostu do domu? jeśli tak to szukaj nowego lekarza :)
wyniki nieoczywiste. mogą wskazywać na niedobór jodu, więc od dużych dawek suplementacyjnych jodu warto by zacząć. a masz porządny opis usg czy tylko komentarz, że tarczyca powiększona?
poza tym niewykluczone, że doskwiera Ci coś innego niż tarczyca. masz jakieś inne badania z ostatnich miesięcy? morfologia, itp.?
jak się odżywiasz, co ile czasu jesz posiłki, czy masz nadwagę?
napisał/a: Michał1989 2014-11-12 16:06
Dziękuję soaring za odpowiedz.Tak jak napisałaś,lekarz odesłał mnie do domu i kazał za miesiąc powtórzyć badania.Powiedziała patrząc na moje wyniki,że na chwile obecną nie stwierdza,że te wszystkie objawy są spowodowane tarczycą.Czy coś innego niż tarczyca??hmm,w pracy mam bardzo skrupulatne badania okresowe i nic mi nie wykazują,morfologii nie mam ale widzę,że będe musiał sobie zrobić.Co do nadwagi,to takowej nie mam,wręcz przeciwnie,jestem szczupły niczym szpara

Opis Usg tarczycy;
Płat prawy ma wymiary 19/18/53 mm
Płat lewy ma wymiary 18/15/46 mm
Cieśń: 3mm.
Cały miąższ gruczołu jest nieco hipoechogeniczny,jednorodny
Unaczynienie niewzmożone.

Opis z 2006
Gruczoł tarczowy prawy o jednorodnej strukturze o objętośći 2,9ml
Gruczoł tarczowy lewy o jednorodnej strukturze o objętośći 2,2 ml
napisał/a: wonka83 2014-11-12 18:02
Witam,
dzis odebrałam wyniki badań, które kazał mi wykonać dermatolog gdyż mam strasznie palmy na twarzy, proszę o ich interpretację


TSH 3generacja 1,910 wartość ref. 0,27-4,20
FT3 4,48 wartość ref. 4,00-6,80
FT4 14,56 wartość ref. 12,80-20,40


Dziękuję za pomoc
napisał/a: soaring 2014-11-12 22:26
wyniki dobre. dla pewności, że z tarczycą nie dzieje się nic złego, warto wykonać badania przeciwciał anty-tpo i anty-tg lub/i wykonać badanie usg.
napisał/a: soaring 2014-11-12 22:36
Michał1989 napisal(a):Dziękuję soaring za odpowiedz.Tak jak napisałaś,lekarz odesłał mnie do domu i kazał za miesiąc powtórzyć badania.Powiedziała patrząc na moje wyniki,że na chwile obecną nie stwierdza,że te wszystkie objawy są spowodowane tarczycą.Czy coś innego niż tarczyca??hmm,w pracy mam bardzo skrupulatne badania okresowe i nic mi nie wykazują,morfologii nie mam ale widzę,że będe musiał sobie zrobić.Co do nadwagi,to takowej nie mam,wręcz przeciwnie,jestem szczupły niczym szpara

Opis Usg tarczycy;
Płat prawy ma wymiary 19/18/53 mm
Płat lewy ma wymiary 18/15/46 mm
Cieśń: 3mm.
Cały miąższ gruczołu jest nieco hipoechogeniczny,jednorodny
Unaczynienie niewzmożone.

Opis z 2006
Gruczoł tarczowy prawy o jednorodnej strukturze o objętośći 2,9ml
Gruczoł tarczowy lewy o jednorodnej strukturze o objętośći 2,2 ml


nie starcza mi kompetencji, żeby to ogarnąć. mam jakąś tam hipotezę, ale bardzo niepewną.
jeśli 8 lat temu usg było wykonane z należytą starannością, to już wtedy miałeś tarczycę jak małe dziecko, która nie dawała rady. obecnie płaty mają około 9 ml i 6 ml, więc może to świadczyć o tym, że jest powiększona z powodu dużego niedoboru jodu. znów pod warunkiem, że opis jest staranny. niestety lekarzy opisujących usg naprawdę starannie jest niewielu i bez polecenia trudno takiego znaleźć.
moim zdaniem na ten moment wymagasz jodu i kontroli wyników za 4-8 tygodni, ale rozwój sytuacji w każdym innym możliwym kierunku również uważam za możliwy ;)
a zastanawiam się nad innymi możliwymi przyczynami, bo przy tak nieznacznie podwyższonym ft4 i nie zbyt niskim tsh Twoje objawy trochę zaskakują, ale też każdy organizm jest inny, więc to moje zaskoczenie nic nie znaczy :)
napisał/a: Michał1989 2014-11-17 16:34
Dzięki jeszcze raz za odpowiedz.Jakbym słyszał swoją lekarkę,chociaż ona nawet nie potrafiła mi wytłumaczyć skąd u mnie taki wynik FT4 .W tym tygodniu będę u Niej na wizycie,już z ponownym wynikiem krwi,może tym razem coś doradzi,tudzież przepisze:)Przekopałem internet i nigdzie,nie spotkałem podobnego wyniku jak mój,24 bede robił morfologie,a znając życie powinno być ok,raczej musi być ok.Co do diety postaram ją wprowadzić do swojego marnego życia,miejmy nadzieję,że pomoże.
napisał/a: soaring 2014-11-17 21:35
Twoje wyniki są zupełnie nieoczywiste i ja też nie potrafię ich wyjaśnić. w takich sytuacjach się obserwuje, pogłębia diagnostykę, powtarza badania.
ja bym poszła na trzecie usg, bo dotychczasowe się dosyć wykluczają i zrobiłabym badania w kierunku zmęczonych nadnerczy oraz problemów z trzustką/ insuliną (krzywa glukozowo-insulinowa z obciążeniem glukozą). a na początek przydałaby się morfologia z jonogramem. opcji jest sporo do poszukiwań.
napisał/a: Michał1989 2014-11-19 16:28
Byłem u mojego lekarza,to co powiedział niezbyt napawa mnie optymizmem,mam zrobić rezonans mag. przysadki mózgowej z kontrastem,a lekarz podejrzewa gruczolaka przysadki...Spotkał się ktoś z czymś takim??
napisał/a: soaring 2014-11-20 08:25
no lepszy taki trop niż żaden. czyli lekarz chce sprawdzić, czy za te dziwne kierowanie tarczycą nie odpowiadają zaburzenia ppracy przysadki.
gruczolaki zwykle są niegroźne. albo hamuje się je lekami, albo usuwa.
a masz jakieś objawy na poparcie tej hipotezy? dolega Ci cokolwiek oprócz rzeczy opisanych wyżej?
napisał/a: Michał1989 2014-11-20 12:35
Oprócz wyników badań krwi,które przedstawiłem powyżej, występuje u mnie; drżenie rak, potliwość ,nerwy jak nie wiem co,szybka przemiana materi,szczupła sylwetka,ręce mi sie pocą ,szybko sie mecze, po wysiłku brakuje mi powietrza,przespałbym cały dzień, brak ochoty na cokolwiek... Tylko tyle przychodzi mi na myśl w chwili obecnej;)
napisał/a: soaring 2014-11-20 13:15
A nowe badania przed wizytą robiłeś?
Ja bym uderzała albo w nadczynność tarczycy jednak, albo w badania nadnerczy. Właściwie najrozsądniej byłoby pójść na konsultacje do innego endo.