interpretacja wyników

napisał/a: studentka02 2014-03-28 20:12
witam
Mam 21 lat z powodu bólów w prawym boku na dole brzucha(bardzo czesto) mialam robione badania moczu i krwi. W moczu wychadza:
leukocyty- 25
kolor -bursztynowy
ph-7
cięzar- 1010
Osad moczu:
nabłonki-pł niel w preparatach( tak bylo napisane)
leukocyty-1-0-1 wpw

Morfologia wychodzi dobrze
OB- 6 NORMA
napisał/a: ratownik_0395 2014-03-29 13:34
Witam !
Należy zrobić badanie posiewu moczu w celu dokładniejszej oceny bakteriologicznej moczu, chodzi głównie o to, aby sprawdzić czy są jakieś potencjalne ogniska zakażeń w układzie moczowym.
Czy istnieją jakieś stwierdzone choroby lub podejrzenia co do istnienia nadciśnienia tętniczego, przewlekłego zapalenia nerek ? Jeśli tak, należy udać się do nefrologa, ponieważ wartość GFR przy współistnieniu w/w chorób może prowadzić do hiperfiltracji nerek, z kolei gdy nie ma takowych stwierdzonych chorób lub podejrzeć co do ich istnienia, nie ma powodów do niepokoju w związku z wysoką wartością GFR.
W moczu jest troszkę leukocytów, więc należy jak wspomniałem wykonać badanie moczu na posiew, w celu oceny potencjalnych źródeł zakażenia układu moczowego. Z kolei kolor bursztynowy moczu może być efektem spożywanych pokarmów, więc również nie należy się aktualnie tym przejmować. Jeśli natomiast chodzi o dolegliwości bólowe w prawym dole biodrowym należy wykonać USG jamy brzusznej z oceną nerek w kierunku kamicy moczowej oraz ewentualnie ocenić ultrasonograficznie okolice dołu biodrowego prawego, a z krwi wykonać badanie CRP. Badanie ogólne moczu do powtórzenia za ok. miesiąc. Pozdrawiam !
napisał/a: studentka02 2014-03-29 13:58
nigdy nie mialam badan zeby stwierdzic jakies choroby nerek. Miałam pare razy robione USG ale nic nie wychodzi, wszystko dobrze a bol pojawia sie raz w miesiacu i jest to taki bol skurczowy po paru dniach przechodzi po nospie.Ginekolog tez nic nie stwierdza. Nadcisnienienia tez nigdy u mnie nie stwierdzono, dodam jeszcze ze mam inny problem w celu którego mialam robione wlasnie te badania moczu, boli mnie tez po prawym boku ale w czesci ledzwiowej na dole i nie ma tego zadnej przyczyny,bol pojawia sie najczesciej rano po wstaniu z lozka, nasila sie przy siedzeniu, ciagle USG, badania moczu ,RTG kręgosłupa a nawet rezonans magnetyczny kregosłupa( czesc ledzwiowa) nic nie wychodzi, nie wiem juz sama czy to wszytko jest powiązane z jednym. Martwi mnie to GFR ale badanie krwi wychodzi dobrze a wydaje mi sie ze tez byłyby jakies odchylenia, jak wyglada leczenie w takiej sytuacji??
napisał/a: ratownik_0395 2014-03-29 17:20
Jeśli nie ma jak wcześniej wspominałem towarzyszących chorób, w których GFR wychodziłoby podwyższone i mogłaby pojawiać się nadfiltracja nie ma żadnego leczenia, ponieważ generalnie nie ma górnej granic wartości filtracji kłębuszkowej (GFR). Jeśli wynik wychodzi poniżej 60, wtedy jest konieczne rozpoczęcie leczenia. Sugeruję wykonać posiew moczu.