Interpretacja wynikow tsh, ft3, ft4 w ciazy

napisał/a: doma29 2014-06-23 15:34
Witam. Jestem w 19 tygodniu II ciąży. 7 tygodni temu podczas badań tsh wyszedł mi wynik 3.05 ulU/ml ( 0.34-5.60). Ginekolog zalecił branie Euthyroxu 25, powiedział, że tsh powinno być niższe. Tydzien temu powtórzyłam badanie i wynik wyniósł 2.57 ulU/ml. zlecił mi wizytę u endokrynologa.. w rejestracji chciała mnie zapisać na pażdziernik, gdzie w listopadzie mam termin.. jakos wczesniej sie dostane :) Dostałam również skierowanie na ft3, ft4 i anty-tyreoglobulinowe p-ciała.. wyniki: ft3 - 0.55ng/dl ( 0.61-1.12), ft4 -2.27 pg/ml ( 2.50 - 3.90 ) i anty
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-06-23 16:58
Masz klasyczną niedoczynność tarczycy. Wola tarczycy + anty TPO w normie sugeruje niedoczynność z powodu niedoboru jodu i powinnaś swoją chorobę leczyć przede wszystkim jodem.
Ponieważ jesteś w ciąży decyzja o włączeniu hormonu tarczycy jest prawidłowa, obowiązkowo powinnaś przyjmować także 250 mcg jodu który albo powinien Ci przepisać lekarz albo wskazać jaki suplement z jodem masz brać.
Po urodzeniu dziecka być może uda się zrezygnować z hormonu tarczycy ale pod warunkiem że uzupełnianie jodu będzie kontynuowanie.