interpretacja wyników TSH, ft3, ft4, anty-TPO - Arnik@

napisał/a: Arnik@ 2015-07-30 13:42
Witam :)

Kobieta 46 lat
Jestem niesamowicie zmęczona, niewyspana, budzę się w nocy, mam olbrzymie kłopoty z pamięcią. Kiedyś pamiętałam wszystko, dziś muszę zapisywać na kartce gdzie i po ci jadę, bo zapomnę zanim dojadę. Kołatanie serca (nie badam bo nie mam cierpliwości do terminów i lekarzy), bardzo reaguję na zmianę temperatury o 1-2*C, zaraz jest mi zimno, w domu musi być gorąco aby mnie było dobrze , bardzo marznę. Tyję , pomimo iż się nie objadam (BMI 28,63 - nadwaga).
Po lekturze w necie zaczęłam drążyć u rodzinnej o badania.

TSH 1.07mlU/ml (0,350-4,150)
FT4 0,92ng/dl (0,70-1,48)
FT3 4,25pg/ml (2,77-5.27)
TPO 67,6IU/ml (0,00-7,99)
HDL40mg/dl
LDL 123,0mg/dl
Cholesterol całkowity 182,00mg/dl (115,0-190,0)
ALT30,0U/L (9,0-52,0)
AST20,0 U/L (14,036)
HTC 36,7 % (38,00-44,00)
EO 0,41 10^3/uL (0,00-0,40)
EO% 6,7% (0,0-5,0)
Reszta w normie.
USG tarczycy
Płat prawy 9,0ml 19,53,17mm
Płat lewy 7,2ml 16,53,16mm
całkowita pojemność 16,2ml watr ref do 18ml
Opis : Amplituda ech niejednorodnie obniżona, przerost tkanki łącznej.
Struktura ech niejednorodnie obniżona.
Przepływ miąższowy w normie (skąpy).
Lokalne węzły chłonne bez cech patologii, typowy przedtchawiczy na zdjęciu.
WNIOSKI: autoimmunizacyjna choroba tarczycy.
W rozmowie pan dr powiedział, że na mojej niedoczynności tarczycy powinni uczyć się studenci.

Trafiłam z tym do endo.. Ona, że jest dobrze... we wnioskach napisała:
Eutyreoza (prawidłowa czynność)
Przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy(lub Hashimoto) w obserwacji E06
Obserwacja bez leku, kontrola TSH za 3 miesiące .
Endo wskazała tylko na pesel.. ręce mi opadły .. Wizyty oczywiście prywatne.


Sama nie wiem co o tym sądzić???
Szukać dalej, zmienić lekarza? tylko na kogo/którego?
Jakie badania wykonać? do jakiego lekarza pójść jeśli nie tylko endo,
Tak ogólnie to czuję się nieźle, gdybym tylko tak się nie denerwowała (chodzę jak bomba z otwartym zapalnikiem) , mogła spać, i obym nie miała kłopotów z pamięcią, oraz tak nie marzła......


Za wszelkie podpowiedzi bardzo dziękuję :)
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-07-30 19:43
Tak naprawdę lekarz postąpił zgodnie ze sztuką medyczną.

Jesteś w eutyerozie, więc mało który lekarz zdecyduje się na podanie leku. Oczywiście jest to błędem, bo liczą się objawy a nie suche wyniki.

Co możesz zrobić.

Wątki podwieszone do lektury. Calkowita zmiana diety. I konieczne będą suplementy, które na pewno Ci pomogą.

Może na początek poczytaj wątki u góry strony, a potem w razie pytań, pytaj na pewno Ci pomożemy i nie zostawimy samą.
napisał/a: Arnik@ 2015-07-30 20:20
Dzięki :)
Czytałam zanim się zalogowałam...
Teraz czyyyytam...
Idę czytać dalej i wiem, że nic nie wiem...
napisał/a: Malutka_Mi 2015-07-30 22:01
Arnik@
dla mnie dziwne, że przy takim FT4 (28%) lekarz nie przepisał leku i wcale się nie dziwię, że czujesz się tak jak się czujesz
napisał/a: Arnik@ 2015-07-30 22:30
Malutka Mi... właśnie dlatego nie zaufałam lekarce... wskazała na pesel... jej mąż robił USG i dla niego obraz niedoczynności/hashi był książkowy...
Jestem teraz na wakacjach ze szwedem na śniadania i kolacje, od jutra nie jem nabiału, pieczywa, pomidorów... czy wędlinę można .. taką sklepową, bo w domu mam swojskie, jajka od kury nie z "fabryki", ryby z morza te, które mąż złowi sam.. świadomość zdrowego i nietłustego odżywiania od dawna, cóż z błędami jednak.. bo skąd mogłam wiedzieć , że nie taki olej czy oliwa z oliwek, że nie wolno pomidora itd.. gluten podejrzewałam, że nie najlepszy dla nas, bo sporo czytałam..
tylko co jeść, skoro jest nabiał, wędliny pomidory sery różne, jogurty i inne frykasy... a żywienie zbiorowe..

Szukać innego endo?
Chyba tak, bo nawet nie wiem jakie badania porobić... na pewno już wiem , że wit D

W jednym z postów były bardzo podobne wyniki do moich. Dziewczyna War RR brała :
Tran Trex - 3000 mg
Omegę 3 65 %- 2000 mg
Pure Way C - 1000 mg
Koenzym Q10 - 60 mg
Plush Witaminy
Selen Naturell - 100 mcg
Euthyrox n25,
djfafa zasugerował żeń-szeń, była też mowa o ashwagandha - swanson i
NAC - swanson ...

Co więc ja powinnam wziąć?
napisał/a: Malutka_Mi 2015-07-30 23:10
wędlina sklepowa odpada - jest nafaszerowana glutenem i soją ;)
lepiej samemu upiec sobie kawał mięcha i kroic w plastry niczym szyneczkę :D
napisał/a: Konstans 2015-07-31 05:45
Arnik@:
jak pisze MiMi i ja Ci w Pogaduchach - zastosuj dietę,weź suplementy i za 3-4 tygodnie będziesz czuła sie o niebo lepiej.
Pytaj o wszystko. Albo załóż swój oddzielny wątek albo chodź do Pogaduchów i tam Ci odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, bo tu zaśmiecać wątku nie powinnysmy.
Pozdrawiam.
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-07-31 06:28
Malutka_Mi napisal(a):Arnik@
dla mnie dziwne, że przy takim FT4 (28%) lekarz nie przepisał leku i wcale się nie dziwię, że czujesz się tak jak się czujesz


Eutyreoza to eutyreoza, nie ma znaczenie czy jest 28, 90 czy 5%. Takie są wytyczne i żaden lekarz nie przelicza %, są w normie, więc jest ok.


Arnik@ napisal(a):

Szukać innego endo?
Chyba tak, bo nawet nie wiem jakie badania porobić... na pewno już wiem , że wit D

W jednym z postów były bardzo podobne wyniki do moich. Dziewczyna War RR brała :
Tran Trex - 3000 mg
Omegę 3 65 %- 2000 mg
Pure Way C - 1000 mg
Koenzym Q10 - 60 mg
Plush Witaminy
Selen Naturell - 100 mcg
Euthyrox n25,
djfafa zasugerował żeń-szeń, była też mowa o ashwagandha - swanson i
NAC - swanson ...

Co więc ja powinnam wziąć?


Tutaj lekarz nie popełnił błędu, bo zrobił to czego go nauczyli. Czy jak pójdziesz do innego lekarza, dostaniesz lek, pewności nie ma. Dobry lekarz, popatrzy na wyniki ale wysłucha pacjenta i przy takich objawach jakie masz, wyniki powinny iść na bok i powinien leczyć pacjenta a nie wyniki.

W pierwszej kolejności zadbaj i dietę. Dieta powinna poprawić samopoczucie.
Z suplementów na dzień dobry. Omega 3, Zielona Herbata - które działają p. zapalnie. Drugi rzut to poprawa samopoczucia, tutaj widziałbym żeń-szeń np. Olimpu lub inny żeń-szeń koreański, ale brany rano i w południe kiedy dopada Cię zamulenie. Natomiast wieczorem polecam Aswagandhę, która uspokaja, wycisza, ale jednocześnie bardzo pozytywnie wpływa na tarczycę.
To na dzień dobry. Spróbuj tego "protokołu" przez miesiąc i zobaczysz, czy czujesz się lepiej czy nie, czy może zioła na Ciebie działają tak jak pisze, czy jednak nie możesz ich przyjmować.

W między czasie oczywiście pytaj, jak będziesz miała jakieś pytania i wątpliwości.
napisał/a: Malutka_Mi 2015-07-31 08:46
djfafa napisal(a):

Eutyreoza to eutyreoza, nie ma znaczenie czy jest 28, 90 czy 5%. Takie są wytyczne i żaden lekarz nie przelicza %, są w normie, więc jest ok.




mój przelicza % i jak jest słaba konwersja lub inne to zawsze mi o tym mówi :P

dodam , że trafiłam do niego w stanie eutyerozy i leki mi przepisał
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-07-31 09:03
Bo dobry lekarz patrzy na pacjenta a nie wyniki, szczególnie (post z forum, ale może nie czytaliście):


A tutaj badanie naukowe, które dowiodło jednoznacznie tego czego nie rozumieją nasi lekarze!

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC143526/

Leczenie niedoczynności tarczycy nie powinno opierać się wyłącznie na podstawie samego wyniku TSH! Gdyż TSH sobie, a poziom hormonów tarczycy w tkankach sobie!

"We found no correlations between the different parameters of target tissues and serum TSH."
(Nie stwierdzono korelacji między różnymi parametrami w tkankach docelowych i TSH)


Co to oznacza? Że możecie mieć idealne TSH, a mimo to możecie mieć książkowe objawy niedoczynności tarczycy, gdyż hormony tarczycy w odpowiedni sposób nie trafiają do komórek waszego ciała! Czyli tutaj nie ma korelacji między poziomem TSH, a waszymi objawami!

To badanie, możecie wydrukować i pokazać waszemu lekarzowi, kiedy powie na podstawie samego TSH, że dawka leku jest ok. i nie możecie mieć objawów niedoczynnościowych.

Konkluzja badaczy jest następująca:

"A judicious initiation of thyroxine treatment should be guided by clinical and metabolic presentation and thyroid hormone concentrations (free thyroxine) and not by serum TSH concentrations".

Czyli w skrócie: rozpoczęcie leczeniem lewotyroksyną powinno odbywać się na podstawie objawów klinicznych i poziomu hormonów tarczycy, a nie poziomie TSH!
napisał/a: Arnik@ 2015-07-31 17:27
No właśnie.. mnie endo odesłała w sumie z niczym, stwierdziła, że TSH dobre, kontrola (samego) TSH za 3 miesiące...???? bez innych dodatkowych badań.. NIC..

Ponieważ na urlopie nie ma pogody i jest zimno oraz pada... odrabiam lekcje...

Ile dziennie powinnam brać omegi 3 1000mg?
Olej z ryb, żelatyna (otoczka kapsułki), gliceryna (substancja utrzymująca wilgotność), woda oczyszczona, naturalny olej cytrynowy, witamina E (tokoferole). 2X dziennie 1 żelek

Green Tea Extract (ekstrakt z zielonej herbaty) (liście) (standaryzowany do 60% polifenoli) 500mg (330mg)
Green Tea (liście zielonej herbaty) 50mg, 60 kaps

Ashwagandha 450mg 100kaps, Ashwagandha (Withania somnifera) 500mg , zalecane 2X dziennie

Żeńszeń koreański (panax ginseng) 500mg 100kaps, 1-2X dziennie, czy wybrać Żeń-szeń syberyjski 425mg 120kaps 2 kaps dziennie.

Nie miałam oznaczonego poziomu wit D , czytałam o niej sporo, słońca brak, więc suplementować się nią czy jeszcze nie, a jak tak to w jakiej dawce ? znalazłam - WITAMINA D-3 2000IU 250kaps 50mcg, (cholekalcyferol) 2000IU (50mcg) 100% ,


Czy jest jakiś preparat z lewotyroksyną dostępny bez recepty jako suplement? czy może tego nawet nie próbować i nie myśleć o tym...
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-07-31 19:57
Arnik@ napisal(a):

Ile dziennie powinnam brać omegi 3 1000mg?
Olej z ryb, żelatyna (otoczka kapsułki), gliceryna (substancja utrzymująca wilgotność), woda oczyszczona, naturalny olej cytrynowy, witamina E (tokoferole). 2X dziennie 1 żelek

Green Tea Extract (ekstrakt z zielonej herbaty) (liście) (standaryzowany do 60% polifenoli) 500mg (330mg)
Green Tea (liście zielonej herbaty) 50mg, 60 kaps

Ashwagandha 450mg 100kaps, Ashwagandha (Withania somnifera) 500mg , zalecane 2X dziennie

Żeńszeń koreański (panax ginseng) 500mg 100kaps, 1-2X dziennie, czy wybrać Żeń-szeń syberyjski 425mg 120kaps 2 kaps dziennie.

Nie miałam oznaczonego poziomu wit D , czytałam o niej sporo, słońca brak, więc suplementować się nią czy jeszcze nie, a jak tak to w jakiej dawce ? znalazłam - WITAMINA D-3 2000IU 250kaps 50mcg, (cholekalcyferol) 2000IU (50mcg) 100% ,


Czy jest jakiś preparat z lewotyroksyną dostępny bez recepty jako suplement? czy może tego nawet nie próbować i nie myśleć o tym...


Omega 3 to jedyna bariera to bariera finansowa. Tutaj czym więcej to lepiej. 2 gramy EPA + DHA dziennie to absolutne minimum.
Zieloną herbatę kup Olimpa i bierz 2 kapsułki dzinnie.
Aswagandha jak pisałem na wieczór, mogą być 2 kapsułki na raz.
żeń-szeń - zacznij od Koreańskiego.
Wit. D korzystaj ze słońca, przecież nie jest pochmurno cały czas. 15 minut dziennie wystarczy - tutaj nie trzeba godzinami smażyć się na słońcu.