Interpretacja wyników testosteron i testosteron wolny

napisał/a: AdaMMM111222333 2015-09-15 19:52
Dzień dobry, proszę o pomoc w interpretacji wyników badania testosteronu.
Testosteron wolny 17,8 pg/ml normy (4,5-42 pg/ml)
Testosteron 721,56 ng/dl normy (241 - 827,00)
Mężczyzna, 28 lat, objawy zaniżona samoocena, niskie libido, brak energii, senność, ciągłe zamartwianie się, brak pewności siebie, stany depresyjne, zamykanie się w sobie, ogólnie psychicznie przeważnie w "dołku".

Praca b. stresująca, ogólnie atmosfera w życiu stresogenna. Dieta nieregularna, przeważnie 3 posiłki dziennie, sen raczej optymalny ok 7-8 godzin, od czasu do czasu 1-2 tygodniowo siłownia lub rower, w związku brak problemów seksualnych, papierosy sporadycznie na odstresowanie, alkohol sporadycznie raz na 2 tygodnie 3-4 piwa.

Dodatkowo dodam, że identyczne badania robiłem 4 lata temu
wyniki:
Testosteron wolny 26,1
Testosteron 727
Samopoczucie teraz a 4 lata temu - bez porównania

Czy powinienem iść do endokrynologa, może bardziej do psychologa, ewentualnie jak we własnym zakresie sobie pomagać - suplementy, dieta, sport.

Dziękuję za odpowiedz.
napisał/a: AdaMMM111222333 2015-09-24 19:28
Nikt nie pomoże? Warto iść do lekarza czy wyniki są w normie?
napisał/a: PanRada 2015-09-25 02:41
Testosteron wolny nisko , a całkowity blisko górnej granicy normy. SHBG zbadaj.
napisał/a: arabeska5 2015-10-27 13:26
Witam,

poproszę o interpretację wyników. Kobieta, 33 lata, badanie robione w czasie miesiączki:

LH 6,99 mlU/ml (f. pęcherzykowa 2,4-12,6)
Insulina 5,8 ulU/ml (2,6-24,9)
DHEA 7,54 ng/ml (1,30-9,80)
Androstendion 3,57 ng/ml (03-3,30)
Testosteron wolny 7,01 pg/ml
FSH 8,93mlU/ml (f.f. 2,9-12,0, f.o. 6,3-24, f.l. 1,5-7,0)
Prolaktyna 20,67 ng/ml (1,3-15,0)

Dziękuję
napisał/a: soaring 2015-11-03 19:10
a po co robiłaś te badania? jakie masz objawy?
napisał/a: arabeska5 2015-11-04 09:06
Witam,

robiłam badania z powodu włosków w okolicy brody i bezowulacyjnej miesiączki.
napisał/a: soaring 2015-11-04 18:50
te badania to za mało, aby coś konkretnego powiedzieć. wykluczyć można zaawansowane PCOS, ale już skłonności do zaburzeń jajnikowych nie. równie dobrze mogą androgenizować nadnercza, ale tego po tych badaniach nie da się ustalić.
minimum to teraz usg transwaginalne na początku cyklu, mniej więcej do 12 dnia cyklu najlepiej.
ponieważ prolaktyna jest nieco podwyższona to warto sprawdzić tarczycę - co najmniej tsh i anty-tpo, a jak masz środki to cały panel tarczycowy. masz jakieś dolegliwości ze strony piersi przed miesiączką? bolesne, puchnące?
ile masz tych włosków na brodzie? jaka to skala? kilka które można łatwo usunąć pęsetą, czy bardziej rzadka męska broda?
czy na owulacjach Ci zależy z powodu chęci zajścia w ciąży, czy tylko tak postanowiłaś ustalić skąd brak?
napisał/a: arabeska5 2015-12-16 15:48
Witam,

włosków nie ma dużo, można je usunąć pensetą. Piersi - puchną i bolą przed okresem. Brak owulacji po prostu zwrócił moją uwagę. Byłam z wynikami u ginekologa endokrynologa. Dostałam mastodynon. Odkąd go biorę, to peka mi głowa. Są dni, kiedy boli mnie bez przerwy do tego stopnia, że ledwo kontaktuję, boję się wsiąść za kierownicę. Byłam ponownie u p. ginekolog - powiedziała, że to raczej nie od leków, które mi dała i że mam spróbować się przemęczyć. Te bóle głowy mnie martwią. Ponadto od jakiegoś czasu przybieram na wadze...
napisał/a: soaring 2015-12-16 17:29
obstawiam PCOS, ale to trzeba sprawdzić badaniami. lekarza bym zmieniła, skoro poleca przyzwyczajenie się do bólu. jednocześnie nie sądzę by głowa Cię bolała od mastodynonu, to raczej zbieg okoliczności. mierzysz ciśnienie? może masz bardzo niskie lub za wysokie i stąd bóle głowy.
problemy z piersiami to efekt podwyższonej prolaktyny. bywa zaburzona gdy inne hormony szwankują.
w mojej opinii mastodynon to bzdura, bo homeopatia nie ma żadnego potwierdzenia naukowego.
przy okazji uważam, że trzeba sprawdzić tarczycę, bo zaburzenia z jej strony lubią chodzić w parze z zaburzeniami owulacji/ jajników.
jeśli nie robiłaś w ciągu roku ogólnych badań typu morfologia to polecam profilaktycznie. potrzebne jest też usg jajników.
szukałabym na Twoim miejscu lekarza endokrynologa, który będzie zainteresowany diagnostyką.
napisał/a: arabeska5 2015-12-16 18:29
Pomyliłam nazwę leku - to jeanine (pisze w imieniu koleżanki i pomyliło mi się z moim specyfikiem na cycki). Jeśli chodzi o te bóle głowy, to w momencie bólu mam raczej niskie ciśnienie (generalnie jestem niskociśnieniowcem). Czy te bóle głowy mogą mieć związek z tarczycą?
napisał/a: soaring 2015-12-16 20:34
trochę skuteczniej wyglądałaby korespondencja gdyby koleżanka się jednak wypowiadała w swoim imieniu, a nie głuchy telefon tu mamy :)
jeanine to pigułki anty, a one niczego nie leczą, tylko maskują problemy wyłączając aktywność własnego układu rozrodczego. jak je kiedyś przestanie brać to będzie dokładnie w tym samym punkcie - bez diagnozy.
skoro masz niskie ciśnienie to je podnoś - to akurat ta lepsza opcja. kawa, guarana, itp. co lubisz.
napisał/a: arabeska5 2015-12-17 09:31
Sorka za zamieszanie, ale koleżanka nie zawsze jest pod ręką :) Jakby co, to już o szczegółach pogada osobiści :) Dziękuję póki co :)