Interpretacja wyników insuliny

napisał/a: ah7 2014-07-15 13:22
Witam serdecznie,

Mam taki wątek w dziale diabetologicznym, ale założyłem drugi temat w dziale endokrynologicznym ponieważ dowiedziałem się, że choroby związane z wysoką insuliną leczy endokrynolog a nie diabetolog (?)

Jako iż nigdzie nie mogę znaleźć norm insuliny po obciążeniu glukozą 75g, to prosiłbym Was serdecznie o opinię na temat moich wyników:

glukoza na czczo: 102,8 mg/dl norma 70-105
glukoza po 1h: 121,0 mg/dl
glukoza po 2h: 86,4 mg/dl

z glukozą teoretycznie wszystko ok, ale teraz insulina:

na czczo: 28,40 mU/l norma 3-25
po 1h: 156,20 mU/l
po 2h: 19,20 mU/l

czy wszystko ok? dziwnie wysoko po 1h, a po 2h mniej niż na czczo? jak to możliwe? czemu tak drastycznie leci do góry a potem tak drastycznie spada w dół? to samo z cukrem, mniej niż na czczo po 2h.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc
napisał/a: soaring 2014-07-15 23:04
głównym zaleceniem przy takich wynikach jest zakaz wysokowęglowodanowych posiłków. zarówno glukoza jak i insulina są po 1 h za wysokie, ale to reakcja na dużą porcję glukozy. to badanie z obciążeniem glukozą jest testem - chyba nie jadasz śniadań składających się z 75 g cukru :)
także jeśli będziesz stosował zakaz to powinno być wszystko ok. jeśli będziesz się źle odżywiał, to zaburzysz funkcjonowanie trzustki, co może doprowadzić nawet do cukrzycy.
napisał/a: ah7 2014-07-16 17:34
Jestem na diecie tłuszczowej. Węglowodanów prostych nie jem od kilku lat odkąd zacząłem ćwiczyć na siłowni. Na początku jedynymi węglowodanami w mojej diecie był ryż brązowy, lecz nawet i po nim "puchłem" i tyłem w okolicy brzucha, co przyznam jest bardzo frustrujące, że nawet jedząc "zdrowo", na minusie kalorycznym lub na równym zapotrzebowaniu, sylwetka się nie zmienia, ciągle jest otyłość brzuszna (nieduża, ale nie chce zniknąć nieważne co bym jadł). Wizyta u endokrynologa zbędna z takimi wynikami? Przyznam, że chciałbym by coś ruszyło w tej kwestii. Zdrowi ludzie przecież jedzą węglowodany złożone i ładnie na nich chudną, a ja muszę całkowicie wszystko wyeliminować. Tkankę mięśniową też mi się buduje z okropnym trudem - kiepska wrażliwość insulinowa? Tyle się naczytałem o metforminie - pomogłaby tutaj w moim przypadku?
napisał/a: aga0678 2014-07-16 19:00
Witam

Bardzo proszę o interpretacje wyników a mianowicie krzywej cukrowej i insulinowej po obciążeniu glukozą 75g.Zrobiłam to badanie na zlecenie endykrynologa u której leczę Hashimoto.

Glukoza
na czczo - 86 mg/dl norma 70-99
po 2h - 147 mg/dl norma
napisał/a: soaring 2014-07-22 23:17
ah7 napisal(a):Jestem na diecie tłuszczowej. Węglowodanów prostych nie jem od kilku lat odkąd zacząłem ćwiczyć na siłowni. Na początku jedynymi węglowodanami w mojej diecie był ryż brązowy, lecz nawet i po nim "puchłem" i tyłem w okolicy brzucha, co przyznam jest bardzo frustrujące, że nawet jedząc "zdrowo", na minusie kalorycznym lub na równym zapotrzebowaniu, sylwetka się nie zmienia, ciągle jest otyłość brzuszna (nieduża, ale nie chce zniknąć nieważne co bym jadł). Wizyta u endokrynologa zbędna z takimi wynikami? Przyznam, że chciałbym by coś ruszyło w tej kwestii. Zdrowi ludzie przecież jedzą węglowodany złożone i ładnie na nich chudną, a ja muszę całkowicie wszystko wyeliminować. Tkankę mięśniową też mi się buduje z okropnym trudem - kiepska wrażliwość insulinowa? Tyle się naczytałem o metforminie - pomogłaby tutaj w moim przypadku?

co to znaczy, że jesteś na diecie tłuszczowej?
nie jestem w stanie Ci kompetentnie pomóc, bo nigdy nie widziałam tak dziwnych wyników. nie zdziwiłabym się, gdyby były konsekwencją diety bez węglowodanów - gwałtowna reakcja na cukier. bo skok po 1h jest oczywiście szalony, jednak po 2h zarówno glukoza, jak i insulina, spadły, więc reakcja jest dobra, adekwatna. metformina raczej nie miałaby sensu. problem byłby gdyby insulina nie spadała po 2h.
moim zdaniem nawet przeciętny endo zgłupieje, więc jeśli miałbyś iść, to tylko do takiego, który się zna na problemach metabolicznych. i żeby test krzywej był wiarygodny, powinieneś minimum przez tydzień jeść węglowodany, oczywiście zdrowe, złożone, nie za dużo. i jeszcze raz wykonać krzywą, ale z obciążeniem śniadaniem, a nie glukozą. czyli wszystko tak samo, ale zamiast roztworu glukozy zjeść maksymalnie typowe dla siebie śniadanie.
napisał/a: soaring 2014-07-22 23:20
aga0678 napisal(a):Witam

Bardzo proszę o interpretacje wyników a mianowicie krzywej cukrowej i insulinowej po obciążeniu glukozą 75g.Zrobiłam to badanie na zlecenie endykrynologa u której leczę Hashimoto.

Glukoza
na czczo - 86 mg/dl norma 70-99
po 2h - 147 mg/dl norma
napisał/a: chaosbarbie 2014-07-26 17:19
cześć,

ma ktoś chwilę aby zinterpretować moją krzywą?

glukoza na czczo 91 mg/dL
po 30 minutach 161
po 60 min 110
po 90 min 101
po 120 min 87
po 180 min 81

insulina na czczo 4,0 microU/mL
po 30 minutach 81,2
po 60 min 36,7
po 90 min 36,5
po 120 min 22,5
po 180 min 7,9
napisał/a: soaring 2014-07-28 19:56
wyniki są w porządku, insulina spada elegancko.
napisał/a: Satsuki 2014-08-01 15:20
Proszę o interpretację wyników. Dostałam skierowanie od endo, u której leczę się już z powodu Hashimoto i hiperprolaktynemii.

Test obciążenia glukozą (75 g)
Glukoza na czczo 5,06 mmol/l (3,90 5,50) N

Glukoza po 1 godz. 8,66 mmol/l (11,10) N

Glukoza po 2 godz. 5,01 mmol/l (7,80) N

Insulina po obciązeniu (75 g glukozy 0,1,2)
Insulina przed obciążeniem 10,5 µIU/ml (2,6 24,9) N

Insulina po obciążeniu (pkt 1) 95,0 µIU/ml

Insulina po obciążeniu (pkt 2) 67,2 µIU/ml
napisał/a: soaring 2014-08-01 15:29
Wyniki niezbyt dobre, endo raczej przepisze metforminę. Konieczna też trwała zmiana odżywiania na niskowęglowodanową.
napisał/a: endriuendriu 2014-09-09 08:20
Witam,

Ponieważ kompletnie nie wiem jak na to spojrzeć, bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników :

- Krzywa insulinowa :
Na czczo – 5,3 ( 2,6 – 25,9)
Po 1h po 75g glukozy – 45,4
Po 2h po 75g glukozy – 37,0

- Krzywa cukrowa :
Na czczo – 76
Po 1h po 75g glukozy – 124
Po 2h po 75g glukozy – 97
napisał/a: soaring 2014-09-11 08:43
na ten moment trudno powiedzieć, że wyniki są złe, choć sugerują, że zaburzenia insulinowe będą się rozwijać. jedyna rada to dieta niskowęglowodanowa od dziś na zawsze :) profilaktyka jest zawsze najlepsza :)