interpretacja wyników - Hashimoto?

napisał/a: chezzy86 2015-01-07 21:01
witam wszystkich, jestem nowa na forum i bardzo się stresuję przed kolejną wizytą u lekarza więc czytając fachowe porady tu na forum postanowiłam założyć nowy wątek o moim przypadku z prośbą o interpretację wyników. Z góry bardzo dziękuję wszystkim forumowiczom.
W lipcu ubiegłego roku zrobiłam profilaktycznie badania z krwi, wszystko w normie, cukier, cholesterol, mocz, morfologia tylko TSH wyszło 0,009. Umówiłam się od razu do endokrynologa, kazał zrobić inne badania, i tak:
- FT4 - 1,30 ( w normie 0,93-1,70 )
- anty-TPO 17,60 ( w normie 0,00-35,00 )
- anty-TG 471,60 ( zawyżone norma do 115,00 )
- Trab - 0,42 ( wynik ujemny )
Objawów nadczynności nie zauważyłam u siebie, poza łzawieniem oczu ( pracuję przy komputerze, więc nie mogę wiązać tego tylko z tarczycą ). więcej mam objawów niedoczynności, w tym stałe, odkąd pamiętam uczucie zimna, efekt sinych kolan i łokci, sucha skóra i włosy. Objętość tarczycy prawy płat 5,70, lewy 4ml, struktura niejednorodna, ziarnista, echogenicznośc obniżona, bez zmian ogniskowych, obraz jak w immunologicznych schorzeniach tarczycy. Rozpoznanie - Zapalenie tarczycy autoimmunologiczne. Dostałam metizol 5mg 1 tabletka dziennie przez 6tygodni.
Brałam wedle zaleceń, po tym okresie zrobiłam ponownie TSH i wyszło 8,120 !!!
Odstawiłam tabletki na własną rękę, gdyż dostałam chrypę, ból gardła i spadł mi poziom limfocytów - skutki uboczne brania leku. Proszę poradźcie czy takie wyniki świadczą o autoimmunologicznej nadczynności, powiedzieli mi że mam Hashi lub GB ? ale taki nagły skok TSh mnie przeraził. Byłabym wdzięczna za wszelkie sugestie. Dodam że w tym roku chciałabym zajść w ciążę dlatego zależało by mi na unormowaniu mojej mam wrażenie oszalałej tarczycy, wizytę u lekarza mam 23 stycznia, zrobię oczywiście nowe badanie TSH, Ft4 i Ft3 czy jakieś badania jeszcze dodatkowo zrobić przed kolejną diagnozą ? Przeciwciała ? Pozdrawiam serdecznie. Kasia
napisał/a: soaring 2015-01-09 08:55
moim zdaniem metizol był zbędny, bo z pierwszych badań wynikała subkliniczna nadczynność, czyli tylko tsh było obniżone. dodatkowo nie miałaś objawów świadczących o nadczynności.
teraz tsh sugeruje niedoczynność, ale to tylko tsh, więc może nadal to subkliniczna postać - badaj zawsze ft4 razem z tsh, koszt 20-30 zł.
a komplet badań moim zdaniem jasno wskazuje, że masz hashimoto, dość zaawansowane, bo tarczyca zmniejszona i zniszczona stanem zapalnym dość mocno.
osobiście zmieniłabym lekarza, szukaj endo, który specjalizuje się w chorobach tarczycy/ hashimoto.
napisał/a: chezzy86 2015-01-09 21:02
Chyba znalazlam poleconą endo p. Sieminska, umowilam się za 2 tygodnie, czy zrobić też ft3 i przeciwciała? Czy tsh i ft4 wystarczy do rozpoznania choroby?
napisał/a: soaring 2015-01-11 18:36
do postawienia wszystkie badania już masz. ze 2 dni wcześniej możesz zrobić świeże badania tsh i ft4, a jak nie jest to dla ciebie znaczącym obciążeniem o też ft3. przeciwciał nie ma potrzeby robić.
napisał/a: chezzy86 2015-01-11 21:16
Tylko że przeciwciała i Trab mam wyniki z lipca. Teraz zrobię tsh ft4 i ft3, eh najbardziej boję się czy lekarz będzie wiedział co mi jest i przepisze mi odpowiednie leki. Bardzo chciałabym zajść w ciążę w pierwszej połowie tego roku...
napisał/a: soaring 2015-01-11 22:47
w mojej opinii zarówno z wyników przeciwciał, jak i usg wynika jasno, że masz hashimoto. jeśli będziesz spokojniejsza powtórzywszy komplet badań to to zrób, zawsze jest ryzyko pomyłek w laboratorium, itp.
napisał/a: chezzy86 2015-01-19 17:55
Witam mam najnowsze wyniki badań: tsh 2, 56 (0, 27-4, 2), ft3 3, 26 (2, 00-4, 40) i ft4 1, 27 (0, 93-1, 70). Co myślicie? Bez zadnych leków tsh mam w normie i pozostale wyniki, czy to w dalszym ciągu podejrzenie hashimoto? Na piatek mam wizytę u endo tylko nie wiem czy jest sens do niej jechać czy lepiej zrobić za jakiś czas jeszcze tsh i przeciwviala
napisał/a: soaring 2015-01-19 18:23
hashimoto a niedoczynność to dwa tematy. masz hashi w okresie eutyreozy, czyli póki co Twoja tarczyca produkuje wystarczające ilości hormonów (patrz ostatnie wyniki tsh, ft4 i ft3). kiedyś ten stan się pewnie zmieni, ale kiedy to sprawa indywidualna. już teraz masz sporo objawów, ale jak zaczniesz brać hormon, to raczej nie odstawisz, więc decyzja zależeć powinna od dokuczliwości objawów. możesz też rozważyć propozycje dot. diety i suplementacji - zmiany w tym zakresie są w stanie poprawić samopoczucie i oddalić w czasie kurację lewotyroksyną.
napisał/a: chezzy86 2015-01-19 19:25
Właśnie teraz czuję się bardzo dobrze. Odstawiam powoli gluten, zaczelam brać selen i omega-3 i powoli wczytuje się w dietę i suplementacje. Czy jest sens wizyty u endo? Czy zaczekac jakiś miesiąc i powtórzyć tsh oraz przeciwciała? Chcielibysmy z mężem w tym roku zacząć starania o dziecko.
napisał/a: soaring 2015-01-19 19:36
do starań o ciążę wyniki powinnaś mieć lepsze, nie ma zresztą co ryzykować, że tarczyca w ciąży nie wyrobi dla dwojga i zaszkodzisz dziecku. także mając plany prokreacyjne moim zdaniem powinnaś już do endo iść i zacząć kurację hormonem.
napisał/a: chezzy86 2015-01-19 22:12
Lepsze czyli tsh ok.1 a ft3 i ft4 jakie najlepsze? GGórna granica normy?
napisał/a: soaring 2015-01-19 22:45
tak, górna granica, czyli takie co najmniej około 75%.