interpretacja wyników / endokrynolog w katowicach

napisał/a: pollyann 2016-07-06 09:57
Dzień dobry,

Proszę o interpretację wyników.

Mam 30 lat i za sobą wizytę u endo z innymi, podobnymi wynikami 2 lata temu (ft4 było niskie ale jeszcze nie poniżej normy). Wtedy powiedział mi że wyniki wyglądają ok i żeby sprawdzić kortyzol. Sprawdzałam i był podwyższony (przy normie do 22 miałam 26). Straciłam jednak wtedy pracę więc się stresowałam ale wszystkie moje problemy zrzuciłam na kortyzol i zaczęłam robić wszystko żeby go obniżyć.

Miesiąc temu u mojej mamy stwierdzono Hashimoto i guzki na tarczycy więc też ponownie zrobiłam badania. Moim problemem jest przede wszystkim tycie: +10 kg w ciągu ostatniego roku pomimo chodzenia do pracy 6 km dziennie, ćwiczeń cardio 45 min/3xtyg i diety wegańskiej w przybliżonych proporcjach: 50% warzywa, 15% owoce, 25% ryż/kasza, reszta ziarna i tłuszcze. Staram się jak mogę i na ile pozwala mi czas i energia ale i tak jest tylko gorzej. Zawsze byłam większa ale od 3 lat i 30 kg później jest już bardzo bardzo źle. Dokucza mi też wieczna senność, mogłabym po 8 godzinach snu iść spać na kolejne 8 godzin, zmęczenie, brak chęci do życia i wypadające włosy i brwi.

Czy na podstawie wyników można powiązać jakoś moje objawy z chorą tarczycą? Wybieram się oczywiście do endo ale nie chcę zostać odesłana z kwitkiem bo większość wyników jest w normie. Proszę też kogoś z okolic Katowic o polecenie do kogo mogę się wybrać.
djfafa
napisał/a: djfafa 2016-07-06 12:25
Niska wolna tyroksyna jak najbardziej może dawać takie objawy.
Nie masz Hashimoto, więc tutaj dieta i suplementy powinny dać radę.

Dieta ok. ale nie widzę w niej białka, brak białka, szczególnie aminokwasu tyrozyny może również powodować problemy z tarczycą.

Sądząc po diecie, jesteś wegetarianką (weganką itp.)? Jeżeli tak to białko uzupełnił bym z odżywki białkowej, bo soja i inny tego typu badziew tylko Ci zaszkodzi. Jeżeli natomiast możesz jeść inne rzeczy to mięso, jaja, powinny stanowić podstawę twojej diety.

Wspomóż też się suplementami. Aswagandha, na początek + jod w postaci wody mineralnej (ustronianka z jodem) + suplement z dawką jodu na poziomie 150 mcg. Do tego selen albo orzechy Brazylijskie.
napisał/a: pollyann 2016-07-06 21:02
Bardzo dziękuję za tak rzeczową i wyczerpującą odpowiedź. Od ponad roku jestem weganką i dotychczas suplementowałam tylko witaminę B12 ale jak najbardziej zastosuję się do Twoich rad. W związku z tym mam jeszcze pytanie po jakim czasie od wprowadzenia ich w życie zbadać ft4? Jak zmienia się poziom ft4 tak że poprawa widoczna będzie w wynikach?
djfafa
napisał/a: djfafa 2016-07-06 21:07
Myślę, że u Ciebie ta dieta taki a nie inny obraz dała.

uzupełnianie jodu trochę trwa, więc myślę, że 6-12 tygodni to minimalny okres kiedy jest sens sprawdzać wyniki.

300 mcg jodu dziennie, 100-200 mcg selenu, standaryzowana Aswagandha np. Olimpu, odżywka WPC np. Scitec, Olimp, KFD i myślę, że coś ruszy.