interpretacja wyników badań tarczycy

napisał/a: olusiek1 2013-06-05 16:59
Dzień dobry,

dzisiaj dostałam wyniki badań tarczycy

TSH 1,500 (0,510 - 4,300)
FT4 15,16 (12,6 - 21,0)
ATG 22,1 (0,0 - 115,0)
ATPO 5,0 (0,0 - 34,0)

nie znam się na tym zbytnio, robiłam badania prywatnie, dlatego, że jestem (według mnie oczywiście..) chodzącym przykładem niedoczynności tarczycy, Pani, która oddawała mi wyniki powiedziała, że jest wszystko ok, teraz sama nie wiem co mam robić. co innego może mi być?

Dziękuję bardzo, pozdrawiam!
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-06-05 17:43
Wyniki idealne i raczej nie wskazują na jakiekolwiek problemy z tarczycą.
napisał/a: olusiek1 2013-06-05 19:41
Dziękuję za odpowiedź.

Nurtuje mnie jedno pytanie.. co w takim razie może mi być..? ehh.
napisał/a: soaring 2013-06-05 19:43
opisz swoje dolegliwości, ile masz lat, itd. to spróbujemy doradzić kierunek dalszych poszukiwań.
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-06-05 20:05
No własnie jak mamy Ci doradzić jak poza suchymi wynikami nic nie napisałaś. Ze szklanej kuli nikt u nas nie wróży.
napisał/a: olusiek1 2013-06-06 00:42
no tak, przepraszam.
mam 17 lat.
objawy wypisane na podstawie internetowego badania gazeta.pl

1. Objawy, które odczuwasz
duże zmęczenie, ospałość, ociężałość
chrypka bez konkretnego powodu
powracające infekcje
depresja będąca uciążliwym problemem
zaparcia, mimo odpowiedniej diety bogatej w płyny i błonnik
łamliwe paznokcie
częste bóle głowy (w szczególności migreny)
przy wysiłku fizycznym twarz robi się czerwona
wahania nastroju, w szczególności niepokój, panika lub fobia
uczucie braku równowagi
wrażenie, że jest Ci chłodniej niż innym osobom
problemy z pamięcią, skupieniem uwagi i koncentracją
zwiększone wypadanie włosów, obserwowane podczas czesania się lub podczas brania prysznica
trudność z utrzymaniem stałego poziomu energii przez cały dzień

2. Choroby i dolegliwości, które masz lub miałeś
brak

3. Historia zdrowotna Twojej rodziny
brak

4. Fizyczne objawy (obserwowane przez otoczenie)
niska podstawowa temperatura ciała (rano)
spowolnione ruchy, mowa, czas reakcji
spuchnięte powieki lub worki pod oczami
spuchnięta twarz
nadmiar woskowiny w uszach
suche usta i/lub suche oczy
nadmiernie sucha lub szorstka skóra
niskie ciśnienie

to raczej wszystko + mimo zdrowego odżywiania, regularnych ćwiczeń nie mogę schudnąć.. ani w kg, ani w cm, obfite miesiączki, czasami mam uczucie, że coś 'stoi' mi w gardle.
napisał/a: soaring 2013-06-06 21:38
to zacznij od badania kortyzolu, najlepiej z dobowej zbiórki moczu, ale może być też poranny i popołudniowy jednego dnia. już o nich pisałam, więc znajdziesz.
jeśli masz możliwości finansowe, to możesz też dorzucić poziom witaminy D3 i żelaza (i jego zapasów czyli ferrytyny).
to na początek mój trop.
napisał/a: jenny.r 2013-06-28 13:00
Witam.
I ja proszę o pomoc - co robić??
Jestem kobietą, mam 29 lat. Dolegliwości (2-3 lata temu) zaczęły się od przemęczenia, ciągłej senności, niskiego ciśnienia (zdarzało się kilkukrotnie 80/55, puls 50-60). W zeszłym roku doszło uczucie ucisku w gardle (lekarz POZ skierował mnie w 06/2012 do endokrynologa). Pierwsza wizyta 01/2013 (kierowanie na usg, później biobsję - najnowsze wyniki poniżej). Obecnie jestem w ciąży i wiem że z leczeniem muszę poczekać (gdy endokrynolog dowiedział się o ciąży stwierdził że niepotrzebnie zawracam mu teraz głowę (!!!) masakra. Nic nie chciał mi powiedzieć. Następną wiztytę mam "JUŻ" 22.05.2014r. Dodam tylko że USG było robione w 01/2013r. (asymetrię tarczycy widział tylko lekarz, ja może trochę wyczuwałam różnicę dotykiem). Obecnie powiększenie (zwłaszcza prawej strony, przy przełykaniu mąż stwierdził że wygląda to jakbym miała z boku "jabłko Adama" ) widać gołym okiem

Krew:
TSH 0,18 (norma 0,27-4,2)
FT3 4,1 (norma 3,1-6,8)
FT4 13,1 (norma 12-22)
wapń w surowicy 10,2 (norma 8,6-10,2)

USG:
Tarczyca dwupłatowa, położona prawidłowo, powiększona (prawy płat 6,5cm x 2,6cm x 3,0cm, lewy płat 6,00cm x 1,8cm x 2,2cm).
W płacie prawym uwidoczniono dwa lito-torbielowate guzy (większy ze zwapnieniami) o wym. 18mm x 15mm oraz 27mm x 17mm.
w płacie lewym uwidoczniono guzy - w górnej części torbielowato-lity o śr. 5mm, w części środkowej lity ok. 7mm x 5 mm i podobny poniżej o śr. 4mm.
Miąższ pozaguzkowy jednorodny.

Biobsja:
Płat prawy:
guz w dolnej części płata - w rozmazach widoczny liczny koloid, komórki pęcherzykowe (normotypowe) leżące w płatach, grupach i pojedynczo, kuliste struktury pęcherzykowe, pojedyncze limfocyty, histiocyty.
guz w górnej części płata - w rozmazach widoczny dość obfity kooid, przemieszany ze zhemolizowaną krwią z obecnością hemosyderynofagów i histiocytów, komórki pęcherzykowe (normotypowe) leżące w płatach, grupach i pojedynczo, kuliste struktury pęcherzykowe.

płat lewy (tylko guz 7mm x 5mm) - w rozmazach widoczny koloid, przemieszany z kwasochłonną treścią z obecnością pojedyńczych histiocytów, komórki pęcherzykowe (normotypowe) leżące w płatach, grupach i pojedynczo, kuliste struktury pęcherzykowe.

Komórek podejrzanych nie znaleziono. obraz cytologiczny przemawia za zmianami koloidalnymi z cechami zwyrodnienia oraz z wylewem krwi i hemolizą.

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji i ewentualne porady. Za wszystkie odpowiedzi będę bardzo wdzięczna.
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-06-28 13:09
1. Biopsja wykluczyła guzki nowotworowe - to dobrze. Zmiany są duże więc kontrola ultrasonograficzna co kilka miesięcy obowiązkowa.
2. W którym miesiącu ciązy jesteś? Jak to pierwszy trymestr to TSH zostało obniżone przez HCG, i pewnie zaraz pójdzie w górę. Jak jesteś w drugim lub trzecim trymestrze to wyniki nie są tragiczne, choć ciąża + niskie hormony tarczycy powinny skłonić lekarza do rozważenia wprowdzenia hormonu tarczycy.
3. Tarczyca brzydka. Masz wola, a prawidłową echogeniczność więc obraz może sugerować skrajny niedobór jodu i nie wiem czy lekarz Ci go zalecił ale 225 mcg jodu dziennie to teraz absolutne minimum.

Pewnie zapytasz co robić? Albo szukać kumatego endokrynologa albo porozmawiać z ginekologiem prowadzącym ciąże.
napisał/a: jenny.r 2013-06-28 14:04
Jestem w 35 tygodniu ciąży (biobsja była z kwietnia wyniki krwi z maja).
Ginekolog nic nie przepisał (tylko standardowe suplementy dla ciężarnych a tam jest 200 µg jodu) - odesłał do specjalisty u którego się leczę bo tarczyca to nie jego bajka. Endokrynolog stwierdził że póki jestem w ciąży to nie ma o czym ze mną rozmawiać i ustalił wizytę na maj przyszłego roku
Chyba będę musiała poszukać endokrynologa prywatnie ale jeżeli będzie potrzebny zabieg albo inne leczenie to NFZ nie refunduje niestety :(
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-06-28 15:48
No jak bierzesz jod to na teraz jest ok. Wyniki nie pokazują klasycznej niedoczynności więc puki co nie masz powodu do niepokoju, dziecko powinno rozwijać się prawidłowo.
napisał/a: jenny.r 2013-06-29 15:53
Bardzo dziękuję za pomoc