interpretacja wyników badań na krzywą cukrową

napisał/a: ~Anonymous 2010-01-11 10:22
Dzień dobry.
Bardzo proszę o poradę.Mój Tato(64 l) okaz zdrowia zrobił dziś krzywą cukrową i jestem w szoku.Po 2 godzinach od podania 75g glukozy wynik wyniósł 15,27. Normalnie w krwi nie miał podwyższonego cukru( najwyżej 5,5).O co to może chodzić? To już poważna cukrzyca? Tabletki do końca życia?
Uprzejmie proszę o wskazanie drogi jaką mamy iść,czy lekarz podstawowej opieki ustawi leczenie czy z takimi wynikami od razu udać się do specjalisty?
Bardzo liczę na odpowiedź.
napisał/a: dimedicus 2010-01-11 11:12
Jeśli jest,to wynik z I badania,należy powtórzyć badanie,norma jest przekroczona prawie 2 krotnie.(nie znam historii choroby więc nie mogę się odnieść do całości)Ale,że różne trafiają się wyniki lepiej jest powtórzyć w innym labo.Leczeniem zajmują się specjaliści diabetolodzy ( wymagane skierowanie)
napisał/a: ~Anonymous 2010-01-11 13:03
Pięknie dziękuję za tak szybką odpowiedź.
Tato leczy się na nadciśnienie,ale lubi dobrze zjeść(boczuś,karkówka,ogólnie wszystko co wieprzowe).Mam pytanie:czy dieta jest w stanie poradzić sobie z tymi wynikami,polepszyć je w takim stopniu aby uniknąć leków???
Wynik oczywiście powtórzymy. A czy ma znaczenie kiedy? Za tydzień,czy za miesiąc kiedy już będzie można liczyć na jakieś efekty diety?
Pozdrawiam bardzo serdecznie.
napisał/a: dimedicus 2010-01-11 14:16
Co będzie dalej,można rozważać po powtórnym badaniu czy wynik się potwierdzi.Nie ma co dywagować jak nie ma pewności.Wynik można już powtórzyć( tylko jak zaznaczyłem w innym labo)
napisał/a: ~Anonymous 2010-01-11 16:45
Oczywiście,tak jest!!!
Serdecznie dziękuję. Z pewnością jeszcze się odezwę.
Pozdrawiam
napisał/a: ~Anonymous 2010-01-20 13:46
Witam Panie Doktorze
Bardzo proszę o interpretację krzywej cukrowej mojego Taty( zgodnie z zaleceniem zrobioną w innym labo).Proszę się wypowiedzieć,będę bardzo wdzięczna.
Krzywa cukrowa 3 punktowa po obciążeniu 75 g glukozy:
glukoza na czczo 7,18 mmol/l
glukoza po 60 min. 13,19 mmol/l
glukoza po 120 min 9,44 mmol/l

Pozostałe wyniki;cholesterol HDL 0,86 mmol/l
cholesterol LDL 2,63 mmol/l
trójglicerydy 1,83 mmol/l

Doktorze Miły, bardzo źle jest????
Dziękuję.
napisał/a: dimedicus 2010-01-21 09:48
Niestety wyniki przekraczają dopuszczalne normy,występuje cukrzyca.
napisał/a: ~Anonymous 2010-01-21 09:56
Dzień dobry.
Dziękuję za odpowiedź.Mam tylko jedno pytanie: można spróbować powalczyć o te wyniki dietą,ruchem i utratą wagi? Baz tabletek póki co? Tato ma z czego zrzucać( 90 kg),jest szansa na to,że wyniki się poprawią gdyby tak waga spadła o jakieś 5-8 kg?
Serdecznie pozdrawiam z gór.
napisał/a: dimedicus 2010-01-22 09:43
Oczywiście jednym z zaleceń będzie zbicie wagi,zmiana diety.Na ile może to pomóc nie mogę powiedzieć( nie znam historii choroby,objawów,wyników badań itd)Proszę zastosować te zalecenia i za miesiąc powtórzyć badanie,zobaczymy co sie dzieje.
napisał/a: ~Anonymous 2010-01-22 11:37
Oczywiście,Tato ma ogromną wolę walki o lepsze wyniki,badania za miesiąc powtórzymy.Bardzo serdecznie dziękuję za konsultację i życzliwość. Wszystkiego dobrego,dziękuję.
napisał/a: ~Anonymous 2010-02-10 10:31
Witam Panie Doktorze,dzień dobry.
Czy mógłby Pan się wypowiedzieć...? Tato zrzucił przez ten miesiąc 5 kg.Codziennie wieczorem bardzo szybkim marszem pokonywał 5km, bardzo dbał o dietę( dużo warzyw, wszystko gotowane na parze...) no i udało się schudnąć.Wczoraj wieczorem pożyczyłam od znajomej glukometr i tak dla"zabawy" zmierzyłam Tacie cukier.I o mało nie spadłam z krzesła...glukometr pokazał 105. Rano na czczo glukometr pokazał 99. Stąd moje pytanie? Możliwe żeby te zgubione kilogramy dokonały takich "cudów"? Bo to przecież dobre wyniki,prawda? Bardzo się cieszymy,że może uciekniemy trochę tej cukrzycy.. Jest to możliwe????????.Pozdrawiam bardzo serdecznie.