Interpretacja wyników ANDROGENY

napisał/a: kropa8 2016-02-09 18:49
Witam,

Jestem 28 letnią kobietą, która od dłuższego czasu zmaga się z trądzikiem (w okresie dojrzewania miałam idealną skórę), zasugerowano mi przebadanie hormonów, jako że badania te są płatne postanowiłam rozpocząć od androgenów, które podobno mają największy wpływ na trądzik. Ponadto planuje w tym roku zajść w ciąże, dlatego chciałabym aby było idealnie. Z dodatkowych objawów mogę wymienić spadek libido, nadmiernego owłosienia ani zwiększenia masy ciała nie zaobserwowałam.

Badania wykonałam w 13 dniu cyklu, po owulacji, rano, nadczo. Zaniepokoił mnie wynik DHEA został zaznaczony na czerwono w wynikach. Czekam jeszcze na wynik Dihydrotestosteronu - czas oczekiwania to miesiąc, czy powinnam w między czasie wykonać jeszcze jakieś badania ? czy poziom DHEA jest niepokojący i powinnam udać się do lekarza ?

Podaje wyniki:

Progesteron 5,61 ng/ml

f.pęcherzykowa 0,2-1,5
f.owulacyjna 0,8-3,0
f.lutealna 1,7-27
po przekwitaniu 0,1-0,8 Badanie wykonano testem firmy Roche, metodą elektrochemiluminescencji, na aparacie Cobas.

[b]DHEA 9,97 ng/ml [/b]norma: 1,30 9,80 H

Badanie wykonano met. Elisa zestawem firmy Demeditec Diagnostics GmbH

Androstendion 1,78 ng/ml norma : 0,30 3,30 N

Poziom androstendionu ma swój rytm dobowy. Ulega również wahaniom miesięcznym, osiągając wysokie wartości w środku cyklu.
Oznaczenie wykonano metodą immunochemiczną z odczytem chemiluminescencyjnym (CLIA) na aparacie Immulite 2000 XPi.

Testosteron 19,38 ng/dl norma: 8,40 48,10 N

Badanie wykonano testem firmy Roche, metodą elektrochemiluminescencji na aparacie Cobas
napisał/a: soaring 2016-02-10 08:10
z tych badań wiele nie wynika. dhea jest bardzo "wrażliwym" badaniem, powinien być wykonywany w laboratorium, w którym jest od razu na miejscu przeprowadzana analiza, bo inaczej może wyjść zaburzony.
w dodatku w wielu, a może nawet w większości przypadków, za trądzik czy wypadanie włosów (zwykle jest to wówczas łysienie androgenowe) odpowiadają androgeny w receptorach skóry, podczas gdy we krwi wyniki są prawidłowe.
moim zdaniem konieczna jest analiza Twojej sylwetki (w skrócie - gruszka/ jabłko, waga prawidłowa czy nie), odżywiania (typowy jadłospis), aktywności fizycznej, miesiączkowania (regularność, długość cykli, obfitość, porody). do tego potrzebne jest też usg transwaginalne z pierwszej fazy cyklu.
to pozwoli na postawienie hipotezy czy dalej trzeba szukać w jajnikach czy nadnerczach. i kumaty endokrynolog lub dermatolog jest potrzebny.