interpretacja wyniki tarczyca i nadnercza

napisał/a: ruda911 2014-07-24 11:21
Witam serdecznie i proszę o pomoc. Zauważylam u siebie objawy nieodczynności tarczycy (tycie, wypadanie włosów, sucha skóra, wahania nastroju, puchnięcie twarzy) Zrobiłam badania:
TSH 3,92 mlU/l norma [0.27-4.2],
FT3 15,22 pmol/l norma [12-22],
FT4 3,93 pmol/l norma [3.1-6,8],
antyTPO 22,1 norma [0-34],
glukoza 84,16 mg/dl norma [74-110]
Udałam się do endokrynologa ktory zrobił USG tarczycy oto wynik:
"Płat lewy tarczycy izo i normoechogeniczny o wym. 1,38/1/ 1,4/4.81 cm
Płat prawy o podobnej echostrukturze o wym. 1,46/2,21/4,26 cm
Węzły chłonne szyi niezmienione"

Lekarz stwierdził, że z tarczycą wszystko w porządku. Po zebraniu wywiadu zapytał o rozstępy skórne ktore mam i kazał pokazać przypuszcza, że to problem z nadnerczami przez co tyję, wypadają włosy, charakterystyczne rozstępy na skórze i lekki trądzik przez co zlecił badania: T, SHBG, PRL, próbe dexometazonem, usg nadnerczy. Przypuszcza, że to jakiś zespół hip............i tu totalnie zapomniałam nazwy. Pomoże ktos, czy nadnercza mają wpływ na TSH ktore mam na granicy normy a norma funkcjonalna dla kobiety w wieku rozrodczym wynosi 1-2 ?
napisał/a: soaring 2014-07-24 21:08
jeśli endo podejrzewa problemy z nadnerczami, to oczywiście wykonaj wszystkie badania. po Twoim mało konkretnym opisie rzeczywiście jest to prawdopodobne. i ciesz się, że nie uznał, że wszystko ok ;)
natomiast tarczycę masz małą, płat lewy 3,4 ml, prawy 7 ml, w sumie 10 ml, więc ona także może dostarczać Ci objawów typowych dla niedoczynności.
zrób zlecone badania i za 3 miesiące powtórz badania tarczycy (tsh, ft4, ft3 i anty-tg dla spokoju) - jeśli nadal będą wskazywać na subkliniczną niedoczynność, to wówczas albo suplementację jodem, albo terapię syntetycznym hormonem będzie można rozważyć.
napisał/a: ruda911 2014-08-31 22:49
Witam po dlugiej nieobecności. Odwiedziłam innego endokrynologa który przy badaniu palpacyjnym tarczycy stwierdził, że jest mocno wyczuwalna i zwłókniona być może w wyniku przebytego kilka lat wcześniej zapalenia. Od maja mam 6 dodatkowych kilogramów, włosy bardzo mocno wypadają, mogłabym całymi dniami leżeć w łożku towrzyszy mi wiele innych objawów niedoczynności. Lekarz przepisał Letrox 50 najpierw pół tabletki przez 2 tyg potem cała do kolejnej wizyty. Lekarz po spojrzeniu na badania krwi kazał zbadać witaminę B12. Mam zamiar włączyć suplementację, póki co jem dziennie dwa orzechy brazylijskie - źródło selenu
Polecacie coś jeszcze ? Pozdrawiam
napisał/a: soaring 2014-09-01 20:05
o suplementach masz tysiące postów, poczytaj i sobie wybierz :)
napisał/a: ruda911 2014-09-13 17:55
Z suplementów przyjmuję od wczoraj:
Olimp Gold Omega 3 2 kapsułki do obiadu
Zielona Herbata Olimp 1 kapsułka do obiadu
Witamina C 1000 mg 1 kapsułka do obiadu
2 orzechy brazylijskie do obiadu

Poza tym rano Letrox 50

Moje pytanie czy Luteina 50 wpływa na pracę tarczycy ? Dostałam od lekarza luteinę podjęzykowo 50 3x dziennie przez 5 dni na wywołanie miesiączki bo nie pojawiła się od lipca. Czy tak brane suplementy są w dobrych porach przyjmowane ? Na ulotce Zielonej Herbaty wyczytałam, że należy brać do obiadu a w celach odchudzających 30 min przed posiłkiem czy to ma jakieś duże znaczenie przed obiadem czy po ?
napisał/a: davvka 2014-09-14 13:55
Witam.
Mam 18 lat. Niedawno zrobiłam badania na TSH wynik wyszedł ok 10.12.
USG w normie, T3 i T4 też w normie. Endo przepisał mi Euthyrox N25. Kazał brać przez tydzień pół tabletki, następnie przez 2 tygodnie całą, i później półtorej.. Tak przez ok. 11 tygodni. Wtedy powtórzyć badania i przyjść na wizytę.
Czy to prawidłowe postępowanie? Czy mam szukać innego lekarza?
napisał/a: ruda911 2014-09-14 19:29
Jak najbardziej tak moim zdaniem. Ja tez zaczynałam od 1/4 Letroxu przez 2 tyg, potem 1/2 potem 3/4 teraz biorę jedną całą tabletkę :)
napisał/a: ruda911 2014-10-02 19:27
Witam serdecznie ! Oto moje aktualne wyniki badań bardzo proszę o interpretację:

Aktualne (październik):
TSH 0,852 mlU/l norma [0.27-4.2],
FT4 20,18 pmol/l norma [12-22],
FT3 3,58 pmol/l norma [3.1-6,8],

przedstawię dla przypomnienia wyniki z początku sierpnia
(sierpień)
TSH 3,92 mlU/l norma [0.27-4.2],
FT4 15,22 pmol/l norma [12-22],
FT3 3,93 pmol/l norma [3.1-6,8],

Objawy takie jak senność ustąpiły w mniejszym stopniu, włosy niestety nadal wypadają, co do wagi to wydaje mi się że stoi w miejscu po nagłym wzroście i nie spada :( uczucie zimna bardziej odczuwam. Po przyjmowaniu Luteiny miesiączkę dostałam 27 września (od lipca nie było). Suplementuję Omegę3, Zieloną herbatę, Witaminę C 1000 mg, 2 orzechy brazylijskie. OD poniedziałku jestem na diecie dr Dąbrowskiej w celu oczyszczenia i wspomocy dla pracy tarczycy.
Przyjmuję Letrox 50. Proszę o interpretację z góry dziękuję
napisał/a: soaring 2014-10-02 23:27
tsh i ft4 ładne. konwersja do t3 słaba - niski wynik ft3. po oczyszczaniu dąbrowskiej powtórz wyniki (i oczywiście po co najmniej 6 od poprzedniego pomiaru).
tak długie cykle i wypadanie włosów wymagają diagnostyki (zwykle jajniki lub/i nadnercza) - tarczyca raczej nie jest tu winna.
napisał/a: ruda911 2014-10-03 07:42
Dziękuję za odpowiedź i przepraszam za dublowanie. Jestem na diecie Dąbrowskiej 5 dzień wstrząsa mną z zimna, po południu codziennie boli mnie głowa, nie mam siły na ćwiczenia fizyczne. Trochę tracę już zapał i motywację do kontynuacji diety. Czy 2 tygodnie wystarczą oczyszczania czy trzeba koniecznie te 6 tygodni ? W trakcie oczyszczania odstawić suplementy ?
Jak poprawić ten wynik ft3 ? Jest niższy niż w sierpniu, dziś mam wizytę u endokrynologa dam znać co powiedział.
napisał/a: soaring 2014-10-03 09:02
to są klasyczne dolegliwości w pierwszych dniach oczyszczania Dąbrowskiej. nie łam się, wytrzymasz :) zrób sobie ciepłą wodę z cytryną i imbirem jak Ci zimno ;)
najskuteczniejsze jest 6 tygodni. w trakcie oczyszczania nie przyjmuje się suplementów, a nawet odstawia niektóre leki.

z poprawą konwersji t4 do t3 na razie bym czekała na efekty oczyszczania - powinno wystarczyć do poprawy.
endo Cię raczej oleje, powie że wszystko jest ok. może jakbyś miała wynik poniżej dolnej granicy, to by zrobił na nim wrażenie, ale w tej sytuacji nie masz na co liczyć ;)
napisał/a: ruda911 2014-10-03 09:28
Niedobrze bo ja od początku diety biorę suplementy :( (2 kapsułki Omega 3, Zielona herbata, Witamina C 1000 mg i 2 orzechy brazylijskie) dziś już nie wezmę nic więc tak jakby tydzień diety mam w plecy. Postaram sie wytrzymać 6 tygodni ale męczą mnie psychicznie monotonne diety. Ok na endo nie ma co liczyć więc postaram się wytrwać w diecie oczyszczającej i wtedy powtórzę badania :) Dziękuje za odpowiedź