Interpretacja TK zatok.

napisał/a: MsKatriss 2015-05-09 10:51
TK zatok. Przegroda kostna nosa - skrzywiona na stronę prawą. Małżowiny nosowe - pneumatyzacja blaszek pionowych małżowin nosowych środkowych (bardziej lewostronnie). Komórki sitowia -prawidłowo powietrzne. Zatoki szczękowe- z niepełnymi przegrodami, (większe lewostronnie); dyskretne do 2mm, zgrubienia miękkotkankowe w zachyłkach zębodołowych obu zatok, poza tm bez zmian. Zatoka klinowa- bez zmian. Zatoka czołowa-bez zmian. Kompleksy ujściowo- przewodowe, drożne. Struktury kostne objęte badaniem,bez zmian. Proszę o interpretacje!
napisał/a: radek07 2015-05-09 17:02
Przegroda nosowa do prostowania; ona może być odpowiedzialna za problemy, ale nie musi. Wady anatomiczne małżowin środkowych, które mogą powodować problem, ale również nie muszą. Po opisie można stwierdzić, że masz do czynienia z małą infekcją.

Jakie masz objawy?

Możesz przesłać pełny wynik tomografii?
napisał/a: MsKatriss 2015-05-09 19:53
Dziękuję ślicznie za odpowiedź! ;) Co do tych objawów, to aktualnie, nie skarżę się na nic co by mi zbytnio doskwierało, oprócz czasem zatkanego nosa i złego oddychania przez nos, zwłaszcza w nocy, ale to normalne u mnie już od wielu lat, więc aktualnie nie wiem z czego ta infekcja..? Prześwietlenie TK zostało zrobione na zlecenie Laryngologa, bo byłam zainteresowana wyprostowaniem przegrody nosa, aktualnie mam chyba jakąś infekcję grzybiczą w organiźmie, tzn, sama tak przypuszczam, podejrzewam Candide, mam żółty język, w miarę częste infekcję intymne i grzybice paznokci, kilka lat temu miałam gronkowca, był wykryty z wymazu gardła, więc podejrzewam, że i teraz mam jakąś infekcję np. w gardle, więc może to w jakiś sposób mogło wpłynąć na wynik badania wykazując stan zapalny...? niedawno dowiedziałam się również o niedoczynności tarczycy... skąd ten stan zapalny..? i czy jest grożny..? i czy da się go wyleczyć?
napisał/a: radek07 2015-05-09 20:26
Nos zatyka się równomiernie czy któraś strona zatyka się bardziej?

Jeśli problem trwa już długo to można przypuszczać, że masz do czynienia z przerostem dolnych małżowin.

Czy lekarz widział wynik tomografii i opis?

Im więcej nieprawidłowości w jamie nosowej tym większa predyspozycja do infekcji i odczuwania alergii.

Czujesz spływanie wydzieliny z jamy nosowej po tylnej ścianie gardła?

Dostałaś ostatnio jakiekolwiek leki od laryngologa?
napisał/a: MsKatriss 2015-05-10 12:41
Czy nos zatyka się równomiernie, różnie... ale jeśli nie jestem przeziębiona, to jest nawet okey, najgorzej gdy jestem chora, wtedy to tragedia z oddychaniem i raz zatyka się wtedy jedna strona, a raz druga, albo obie naraz, gdy jestem zdrowa, to nieco bardziej mogłabym narzekać na lewą stronę, ale jest znośnie na tyle, że nie powoduję to aż tak dużego dyskomfortu, choć latem jest trochę gorzej... ale robiłam niedawno testy skórne alergiczne: pokarmowe i wziewne i nic mi nie wyszło...wyników tomografii jeszcze nie pokazywałam lekarzowi, mam wizytę pod koniec maja... ale nie mogłam wytrzymać w niepewności co do wyników tomografii do wizyty, musiałam napisać i prosić o interpretację... ;) Spływającej wydzieliny nie czuję, ale czasem przy chorobie, mam jej więcej w gardle i ustach... a tak gdy jestem zdrowa, czasem też coś takiego, zwłaszcza z rana ma to czasem miejsce, że mam oblepione zęby, brązowa, czasem zółta wydzielina jest także na języku... ;P Aktualnie nie dostałam, żadnych leków... na innym forum, lekarz laryngolog odpisał mi, że zatoki są wpożądku,nic nie wspomniał o stanie zapalnym, lub infekcji... więc nie wiem, czy ten stan zapalny jest jakiś poważny..? i co znaczy to stwierdzenie.. zgrubienia miękkotkankowe w zachyłkach zębodołowych obu zatok, czy z niego wynika, że jest u mnie jakiś stan zapalny w tymże miejscu.. ?
napisał/a: radek07 2015-05-11 11:01
Problem tkwi w błonie śluzowej, ale nie jest to jakiś typowy stan zapalny i jakiś poważny problem.

Możesz przesłać pełny wynik tomografii?
napisał/a: MsKatriss 2015-05-11 12:21
Zapis badania z pierwszego postu jest pełnym opisem...
Fajnie, że to nic poważnego, pozostaję mi teraz spokojniej czekać na wizytę i ocenę lekarza... dziękuję jeszcze raz ślicznie za okazaną pomoc w interpretacji badania... ;)

Pozdrawiam serdecznie!
napisał/a: radek07 2015-05-11 13:30
Mówiąc pełny wynik tomografii miałem na myśli zdjęcia. Dostałaś płytę ze zdjęciami tomografii?
napisał/a: MsKatriss 2015-05-11 16:22
Tak, aczkolwiek jest ich bardzo dużo i są podzielone klatkowo... więc nie wiem które z nich wstawić... może lepiej poczekam na opinię swojego lekarza... a Panu bardzo ślicznie dziękuję!!! ;)*
napisał/a: radek07 2015-05-11 20:11
Mam nadzieję, że lekarz do którego idziesz będzie mieć komputer aby ją sprawdzić. Jeśli będzie możliwość sprawdzenia niech lekarz szczegółowo ją obejrzy.
napisał/a: MsKatriss 2015-05-12 10:16
Przed ewentualną operacją przegrody nosa i tak lekarz będzie musiała obejrzeć dokładniej zapis z płytki, bo właśnie w tym celu robiłam to badanie, tylko, że terminy operacji są dość odległe, ale podobno lekarz powiedziała, że pod koniec roku...

Nie wkleiłabym tu chyba tych ok. 100 zdjęć... a i tak nie wiedziałabym, które mam udostępnić...

Dziękuję jeszcze raz!
Pozdrawiam!