interpretacja MRi kregosłupa piersiowego

napisał/a: paulinka12171 2014-06-01 22:02
Witam mogł bym prosic o interpretacje rezonansu kręgosłupa piersiowego .
Klifoza piersiowa zachowana na poziomie Th 10 -Th 11 u wypuklenie krążka miedzykręgowego wartości do 3,5 mm na całej szerokości segmentu i nieco wieksze w okolicy prawego zachyłka bocznego . Na wysokosci Th 11 -Th 12 centralno - obuboczne u wypuklenie krazka miedzykregowego wartosci do 4,5 mm .Zniesiona brzuszna warstwa płynu mózgowo rdzeniowego i spłycenie obustronne zachyłków bocznych i zwezenie otworów miedzykregowych. Trzony kregów o zachowanej wysokosci z gózkami Schmorla i osteofiloza krawedziowa rdzen kregowy bez zmian ogniskowych. z góry dziekuje za szybka odpowiedz .Pozdrawiam
paulinka1217

Posty: 1
Dołączył: 2014-06-01, 13:03
napisał/a: razec11 2014-07-23 16:34
Witaj Paulinko
Napisz ile masz lat, bo to akurat jest tutaj dosyć istotne.
Sam mam podobny problem - wypuklina pomiędzy TH5-6 ok.3 mm uciskajaca worek oponowy rdzenia.
Na forum nie ma odzewu ponieważ problemy partii piersiowej kręgosłupa są zdecydowanie żadsze, i niewiele osón tak naprawę się na tym zna.
Ale waracając do twoich wypuklin. Narazie nie jest najgorzej ponieważ są to wypukliny ( musisz sobie przeczytać w internecie jak jest zbudowany krążek miedzy kręgowy i czym rózni się wypuklina od przepukliny krążka)
Zazwyczaj na tym etapie mimo ucisku na rdzeń kręgowy nie ma objawów neurologicznych z tym związanych (chyba, że już masz - ewentualnie napisz jakie masz objawy), szybciej będą objawy typu ból pleców w tych okolicach, ewentualnie jeśli wypuklina uwiera na odchodzący od rdzenia korzeń nerwowy, możesz mieć symptomy w tym wypadku często nie brane pod uwagę jako związane z kręgosłupem. o reszcie nie będę się wypowiadał bo tak jak ty jestem pacjętem a nie lekarzem.
Ale dobrze by było podtrzymać temat może ktoś modrzejszy jeszcze się przyłaczy i razem z tego skorzystamy.
Pozdr.
napisał/a: FizjoBartek 2014-07-23 20:52
Witajcie. Rzeczywiście dyskopatia w odcinku piersiowym jest rzadka co nie oznacza, ze nie da sie jej leczyć. Ja uważam, że jeśli nie występują objawy korzeniowe tzn. Promieniowanie wzdłuż powierzchni żeber można spróbować rehabilitacji. Musielibyście znaleźć sobie dobrego fizjoterapeute który sie tego podejmie. Oczywiście jeśli lekarz nie będzie miał nic przeciwko.
napisał/a: razec11 2014-08-01 17:34
Witam
Mieszkam koło małego miasteczka i nie jest to tak oczywiste jak Pan pisze. Lekarz zleci zabiegi fizjo w postaci jonoforezy, tentu, lasera i pola mag. Fizjoterapeuta te zabiegi przeprowadzi objawy miną na może miesiąc i powrócą.
Pewnie Pan wie bo jak widać z pańskiego loginu jest Pan fizjoterapeutą, najważniejsza rzeczą w tym wypadku są ćwiczenia.
kiedyś zapytałem się ortopedy co i jak powinienem ćwiczyć, odpowiedział mi że może mi poswięcić 10 minut postawić diagnozę skierować na leczenie, i nie on jest od tego aby tego typu rzeczy mi wyjaśniać. Może i tak.
Przypuszczam, że podobną odpowiedź uzyskał bym od fizjoterapeuty.
W większym mieście sprawa jest pewnie prostsza ponieważ ma się więcej możliwości.
Dlatego szukamy czegoś w internecie, a na temat kręgosłupa piersiowego niestety nie ma zbyt wiele opracowań.
Gdyby miał Pan jakieś linki do takich rzeczy pewnie nie tylko ja byłbym wdzięczny.
Pozdr.