Interpretacja morfologii - 3-mies. dziewczynka

napisał/a: maugosias 2012-04-16 18:14
Właśnie zrobiłam morfologię mojej 3-kiesiecznej córeczce (w chwili robienia badań brakowało jej tydzień do 3 miesięcy). Jest wcześniakiem, ur. ok. początku 27. tygodnia (waga byłą właściwa dl 33. tygodnia ciąży, ja miałam zatrucie ciążowe); podczas pobytu w szpitalu (musiała przytyć), miała infekcję (bakterię w kale; badania po wyjściu ze szpitala wykazały jej brak). W ostatniej morfologii 2 czynniki odbiegają od normy:
LYM (%) - 71,1
NEU % 21,4

Pozostałe czynniki w normie - przynajmniej wg norm podanych obok na wynikach badań:
Leukocyty: 8.1
Erytrocyty: 3,36
Hemoglobina: 9.9
Hematogryt (%) - 28,8
MCV: 85.7
MCH: 29.5
MCHC: 34.4
Płytki krwi: 387
RDW-SD: 37.2
DW-CV: 13.7
MXD (%): 6.9

Na 4 dni przed pobraniem krwi byłyśmy na szczepieniu przeciw żółtaczce. A przez 3 tygodnie przed badaniami na polecenie lekarza podawałam żelazo, kwas foliowy i vit. C (wcześniej erytrocyty były trochę poniżej normy, i jeszcze 3 czynniki poniżej lub powyżej normy - niestety nie mam tych wyników przed sobą, wiec nie podam, które i o ile odbiegały)) stąd decyzja lekarza o podaniu tych leków, po stwierdzeniu lekkiej anemii.

Co mogą oznaczać aktualne wyniki?
napisał/a: dominika2505 2012-04-21 23:25
Jeśli chodzi o zakresy wartości parametrów morfologii to bardzo się zmieniają u takich malutkich dzieci z tygodnia na tydzień, ponadto dane książkowe troszkę są zróżnicowane i np dla dziecka 2-2,5 miesiąca Hb 9,2-13,6 g/dl, 3-3,5 miesiąca 9,6-12,8 g/dl, więc nie jest źle. Dzieci mają więcej limfocytów niż neutrocytów, więc jest w porządku. Pozdr