Interpretacja krzywej cukrowej

napisał/a: katerinawit 2014-09-29 14:18
Bardzo prosiłabym o interpretacje krzywej cukrowej . Czy wyższy cukier na czczo oznacza początki cukrzycy typu1?
Aż sie boje ,dodam że choruje na hashimoto i chorowałam na endometrioze.
1)113.9
2) po 2godz. 75gram- 98,8
napisał/a: Metka 2014-09-29 22:29
Proszę napisać coś więcej. Ja się już pogubiłam, pisała Pani tydzień temu, że ma Pani stwierdzoną cukrzycę typu 2 i bierze Pani formetic, tak? To badanie było już po tym fometicu? Na jakiej podstawie stwierdzono u Pani tą cukrzycę? Ogólnie dziwi mnie bardzo zlecanie krzywej osobie ze stwierdzoną już cukrzycą i na lekach. Tego się raczej nie praktykuje.
katerinawit napisal(a):Czy wyższy cukier na czczo oznacza początki cukrzycy typu1?

Nie. Owszem, czasem się zdarza iż epizody hipoglikemii poposiłkowej zdarzają się w początkowej fazie cukrzycy typu 1, ale hipoglikemia to cukier poniżej 50-60. Cukier na poziomie 98 jest daleki od hipoglikemii i jest jak najbardziej prawidłowy.
Jedynie na czczo lekko podwyższony.

Jeśli badanie było wykonywane w trakcie leczenia formeticiem lub krótko po zakończeniu leczenia to nie miało ono sensu i nie ma sensu próba interpretowania go. Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną i raz stwierdzona (w prawidłowy sposób) pozostaje na całe życie.
napisał/a: katerinawit 2014-09-30 09:37
Witam
Powiem szczerze że ja także mam metlik w głowie . Moja sytuacja wygląda nastepująco.Trzy lata temu miałam zrobioną
krzywą cukrową.Wyniki byly następujace.Glukoza na czczo 118,4 bo 2godz. 96,4. Na podstawie tego badania
lekarz pierwszego kontaktu poinformował mnie że mam cukrzyce typu II i włączył mi Formetic850 na noc.W międzyczasie (gdzieś
po roku) okazało sie że mam także hashimoto.Ostatnio ,,skaczą'' mi cukry (badam domowym glukometrem) więc postanowiłam
wybrać sie do specjalisty ,czyli do diabetologa. Tam pani doktor powiedziała że nie wie na jakiej podstawie lekarz stwierdzil u mnie cukrzyce ,kazała odstawic formetic ( 4 dni) i wykonać krzywą. Wynik jest taki jaki zamieściłam. Teraz czekam na wizyte u pani diabetolog. Nie wiem czy ja juz mam tą cukrzyce czy to dopiero stan przedcukrzycowy czy może to ,,zasługa'' hashimoto
bo wiem ze ona też wplywa na skoki cukru .To tyle .Martwie sie po prostu tym stanem i nie wiem co robic.
napisał/a: Metka 2014-09-30 12:15
Cukrzycę rozpoznaje się gdy:
- stężenie glukozy zmierzone o dowolnej porze doby przekracza 200 mg/dl i występują objawy hiperglikemii,
lub
- dwukrotnie poziom glukozy na czczo przekracza 126 mg/dl,
lub
- w 2 godzinie testu doustnego obciążenia glukozą poziom glukozy przekracza 200 mg/dl.

U Pani zdaje się żadne z powyższych kryteriów nie zostało spełnione, dlatego dziwi mnie diagnoza cukrzycy (i do tego od razu z typem).
Cukier na czczo w przedziale 100-125 to nieprawidłowa glikemia na czczo, czyli stan przedcukrzycowy. Na cukrzycę te wyniki nie wskazują.
Myślę, że mogłaby Pani wykonać krzywą cukrowo-insulinową (nie tylko oznaczenie poziomu cukru ale i insuliny) min. 3-punktową, czyli badanie na czczo, po godzinie i po dwóch - być może to wyjaśniłoby coś więcej. A póki co - przede wszystkim dieta, niezależnie czy jest to cukrzyca czy stan przedcukrzycowy.

Odnośnie glukometrów - niejednokrotnie o tym pisałam - one nie służą do diagnozowania cukrzycy, gdyż ich wyniki są orientacyjne. Wyników tych nie odnosi się do ogólnych norm, gdyż glukometry różnych producentów potrafią pokazać w tym samym czasie zupełnie różne wyniki (np na jednym będzie 140 a na drugim 190) i jest to sytuacja całkowicie normalna. Każdy glukometr trzeba najpierw "wyczuć" by móc stwierdzić jaki poziom jest prawidłowy a jaki już zbyt wysoki.
napisał/a: katerinawit 2014-09-30 18:04
Bardzo dziękuje za wyczerpującą odpowiedz. Właśnie zaczynam ,,uczyć sie'' diety .
napisał/a: magga1 2014-10-02 09:39
No właśnie nie wiem dlaczego lekarze uznają, że jak cukier na czczo jest powyżej 100, to to już jest nieprawidłowo... Kiedyś wyszedł mi 101 cukier rano i ginekolog wysłał mnie na test obciążenia glukozą. No bo przekroczyłam normę... Test wyszedł bardzo dobrze, po dawce glukozy miałam chyba tylko z 80 cukier.
W sumie mam cukrzycę w rodzinie, ale wydawało mi się, że to nie jest jeszcze wynik, który kwalifikuje do tego badania...