Interpretacja badania USG Dalsza diagnostyka?

napisał/a: Marcin33wawa 2013-07-10 12:03
Witam
Badań USG jamy brzusznej miałem już kilka robię je co jakiś czas ze względu na polipy. Do aktualnego badania skłonił mnie dyskomfort/lekki ból/drętwość utrzymujący się od dłuższego czasu w okolicy prawej strony pleców. Nie jest on zlokalizowany punktowo pojawia się od nadnerczy po okolice łopatki, czasami z boku w okolicach wątroby. Dolegliwości są o delikatnym natężeniu. Zastanawiam się czy w ogóle te dolegliwości mogą być związane z wątrobą. Może to jakiś długotrwały nerwoból lub inna przyczyna np kręgosłup?
W pierwszym badaniu USG 6-7 lat temu stwierdzono stłuszczenie wątroby cytuję "Wątroba niepowiększona o wzmożonej niejednorodnej echogeniczności miąszu (obraz jak w stłuszczeniu)" następne badanie "echostruktura miąszu z cechami niejednorodnego stłusczenia, bez zmian ogniskowych."
Ostatnie badanie w temacie wątroby wygląda tak "Wątroba niepowiększona o gładkiej powierzchni i hiperechogenicznej budowie miąszu jak w stłuszczeniu. W seg 6 wątroby widoczna jest hipoechogeniczna lita zmiana wielkości 65x27mm, która prawdopodobnie jest pseudozmianą, ogniskiem hiposteatozy" ZDJĘCIE Z BADANIA http://zapodaj.net/8d27aa0783c26.jpg.html
W razie potrzeby mogę wrzucić zdjęcia starych badań.
Lekarz podczas badania niejednoznacznie się wypowiedział nt tej zmiany powiedział że USG nie jest dokładnym badaniem i powinienem to skonsultować ze swoim internistą co dalej... Dostał ode mnie badanie z przed roku i jakoś się do niego nie odniósł. Tak naprawdę po tej wizycie mam więcej znaków zapytania niż przed....

Jestem w trudnej sytuacji ponieważ na dzień dzisiejszy nie mam ubezpieczenia i każdy mój ruch wiąże się z kosztami wizyt u lekarza.
Czy wynik tego badania rzeczywiśćie daje powody do niepokoju (zmiany nowotworowe)? Jeżeli koniecznie to do jakiego specjalisty się skierować? Hepatolog? gastrolog? internista? Czy taki obraz badania wymaga dalszej dlagnostyki? CT MRI Badania krwi?
Na początku roku miałem badanie ogólne krwi i testy wątrobowe wszystko w normie.
Z góry dziękuje za pomocne wskazówki.
Pozdrawiam.
napisał/a: aaggaa3 2013-07-12 21:17
napisal(a):Badań USG jamy brzusznej miałem już kilka robię je co jakiś czas ze względu na polipy.


napisal(a):dyskomfort/lekki ból/drętwość utrzymujący się od dłuższego czasu w okolicy prawej strony pleców. Nie jest on zlokalizowany punktowo pojawia się od nadnerczy po okolice łopatki, czasami z boku w okolicach wątroby. Dolegliwości są o delikatnym natężeniu. Zastanawiam się czy w ogóle te dolegliwości mogą być związane z wątrobą. Może to jakiś długotrwały nerwoból lub inna przyczyna np kręgosłup?


jeśli są polipy, moga one dawać tekie dolegliwości,

co do zmiany
napisal(a):hipoechogeniczna lita zmiana wielkości 65x27mm
ja na Twoim miejscu poszerzyłabym diagnostykę ze względu na wielkość zmiany

warto byłoby zrobić tomografię lub/i rezonans

jeśli nie posiadasz ubezpieczenia możesz zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna

dzięki temu otrzymasz możliwość korzystania ze wszystkich świadczeń bezpłatnie