Interpretacja badan

napisał/a: Sasinka 2015-03-04 10:18
Badania z przed roku
Tsh 1,5' ft3 3,44, ft4 1,34
Atpo11,4
Anttg 346,6
Trojglicerydy 176
Chol calkowity 220
Zelazo 50
Usg w normie tylko niejednorodna echogenicznosc plat prawy 7,3ml lewy 6,5
Objawy bole stawow miesni szyi obojczykow gardla stany depresyjne.
Zalecenia endokrynologa pocAtki hashimoto nic nie robimy.

Wyniki z wczoraj
Tsh 0,9
Ft3 2,85
ft41,16
Atpo 11,9
Atg 397
Ferrytyna 7,33

Zalecenia pani przyjdze za tydzien moze male dawki chormonu damy.
Co o tym sadzic? Prosze o pomoc
napisał/a: solaris31 2015-03-04 16:24
bez podanych norm laboratoryjnych nikt Ci niczego nie napisze ;) każdy labek ma swoje normy.
napisał/a: Sasinka 2015-03-04 17:45
Tsh 0,92 normy 0,27 - 4,2
Ft3 2,85 normy 2,0-4,4
Ft4 1,16 normy 0,93-1,7
Ferrytyna 7,33 normy 13-150
Tpo 11,82 normy 0,00 - 34
Tg 394 normy 00-115
napisał/a: solaris31 2015-03-05 11:15
wolne hormony są trochę za niskie. ja przy takich wynikach chodzę jak błędna, bez żadnej energii do zycia. niejernorodna echogenicznośc wskazuje na stan zapalny - ale czy to stan przewlekły np. typu hashimoto czy nie, trudno powiedzieć. wg mnie lekarz ma rację, to może być poczatkowy etap hashimoto.

w zalezności od tego, jak się czujesz, na ile dokuczliwe są objawy niedoczynności, decydujesz się na branie leków lub poczekanie jeszcze trochę. masz ferrytynę poniżej normy i żelazo na pewno jest do uzupełnienia. poziom żelaza tez ma wpływ na samopoczucie. ważny jest tez poziom D3, proponuję go oznaczyć przy najbliższej okazji.

moim zdaniem, od leczenia syntetycznym hormonem nie uciekniesz niestety. prędzej czy później, będziesz w takim stanie psycho-fizycznym, że trzeba będzie zacząć tyroksynę przyjmować. ja zaczęłabym leczenie od uzupełnienia niedoborów i diety. o tym dużo na forum jest napisane.
napisał/a: Sasinka 2015-03-05 11:31
Serdeczne dzięki za odpowiedz. Wit D 3 juz od dawna biorę minimum 5000 więc pewnie jest w miarę. Nie wiem ile żelaza brać. Czytałam o suplementach i będę je kompletować. Miałabym brać najpierw 12,5 potem 25 tego hormonu boje się bo ta tsh takie niskie czy nie będzie z tego nadczynności - oczywiście ja się na tym nie znam.
Samopoczucie właśnie takie sobie bo mam przewlekłe niezbyt silne bóle gardła dominujące po jednej stronie uczucie czegoś w gardle, okropne bóle zatok, kosci szczekowych i innych np barków obojczyków, czasem bolą mnie kolana lokcie.
Zaczęły mi wychodzić włosy.
napisał/a: solaris31 2015-03-05 12:06
nadczynność to zbyt wysoki poziom wolnych hormonów, a nie samo niskie tsh.

ja miewam tsh poniżej 0, 1, a hormony biorę normalnie, bo wolne są w normie, a nie powyżej. tsh to nie jest przecież hormon tarczycy, a przysadki, który pokazuje, czy pędzić tarczycę do pracy czy ją spowolnić. leczenie masz zacząć od dawki wprowadzającej, czyli 12, 5. nawet dawka 25 to bardzo niska dawka, myślę, że nie masz się czego obawiać. pamiętaj, że badania robimy bez tabletki, na czczo, i najwcześniej po 4-6 tygodniach od wprowadzenia leku. dopiero kolejne badania pokażą Ci, jak reaguje organizm.

dawka D3 5 tys. to sporo. to juz jest dawka lecznicza. profilaktyczna to około 2 tys. jednostek. zbadaj D3, będziesz wiedziała, czy zejść z tej dośc wysokiej dawki czy ją utrzymać.

jak chodzi o żelazo, żaden produkt dostępny bez recepty nie wyrówna Ci tak wielkiego niedoboru - wynik masz poza normą doln, nic dziwnego, że wychodzą Ci włosy i czujesz się nienajlepiej.

powinnaś dostać preparat na receptę. suplementy bezreceptowe mają kilkakrotnie mniej żelaza niż ten zapisany przez lekarza. ja przyjmuję od roku dawkę 80 mg, i jeszcze mi się nie udało wyrównać ferrytyny do poziomu, który by lekarza ucieszył. trzeba pamiętac, że żelazo bierzemy z kwasem foliowym, witaminą C lub czymś kwaśnym, co ja zawiera, i jak najdalej od tyroksyny. czyli najlepiej wieczorem, jeśli tyroksynę bierzemy rano.