intensywny trening na granicy wytrzymałości a serce

napisał/a: maddi1 2012-09-04 13:27
Witam, mam 21 lat, jestem mezczyzna. Mam pytanie - jak trening interwalowy (na przemian ze soba -trucht 45s i sprint 15s) moga wplynac na prace serca, biorac pod uwage, ze kazdy trening jest robiony na granicy wytrzymalosci(jeszcze z 1-2 minuty wiecej i czulem ,ze moglbym zemdlec), 2 razy w tygodniu. Przez okres 2 meisiecy tego treningu uprawianego 2 razy w tygodniu, polepszylem swoja kondycje az 4krotnie. Wczesniej uprawialem sport silowy (silownia- gdzie rowniez pracowalem czasami na granicy wytrzymalosci -raz prawie zemdlalem, aczkolwiek zwykle na silowni zachowywalem jakis umiar) i nagle dodalem do niego wytrzymalosciowy (interwaly).Ogolnie moj trening wygladal tak: pn-silownia, wt-bieganie(interwaly), sr-silownia, czw-bieganie(interwaly), pt-silownia, sobota i niedziela wolne. Poza szybszym i mocniejszym biciem serca podczas biegu i po nim, nie zauwazylem jakichs zmian, zadnych boli itp..

Chcialbym sie dowiedziec, czy cos moglo sie stac? Czy moglo sie to negatywnie odbic na moim zdrowiu (poza kolanami ktorych bol czasem odczuwam)jakie zmiany mogly zajsc? Dopiero teraz zdalem sobie sprawe z tego ,ze na dluzsza mete moze to byc niebezpieczne. W przyszlosci zamierzam dawac z siebie na treningu wytrzymalosiowym powiedzmy 80-90% a nie 90-100%.

Pozdrawiam
napisał/a: maddi1 2012-09-08 23:39
Nikt nic nie powie...? ;(
napisał/a: Vattier 2012-09-09 01:49
Podczas każdego intensywnego wysiłku w organizmie rozwija się kwasica metaboliczna, która jest kompensowana przez zasadowicę oddechową (wzrost wentylacji). Kwasicy towarzyszy hiperkaliemia (wzrost poziomu potasu we krwi), która może być odpowiedzialna za zaburzenia rytmu serca. Dodatkowo dochodzi odwodnienie, rozszerzenie naczyń obwodowych (szczególnie w mięśniach), etc. - może to doprowadzić do omdlenia.
napisal(a):Chcialbym sie dowiedziec, czy cos moglo sie stac?
Nie, raczej nie ma powodu do niepokoju. Na przyszłość postaraj się jednak nieco mniej forsować.