Intensywny ból brzucha z powodu gazów. Problem z diagnozą.

napisał/a: anuszka_q 2014-07-05 14:09
Pierwsze objawy choroby wystąpiły u mojej mamy ponad rok temu.
Objawy: gazy i uczucie parcia, które powodują ból brzucha. Ból nasila się wieczorem. Praktycznie brak wzdęć. Wypróżnienia regularne.

Na początku mama była u lekarza rodzinnego, który zlecił badania krwi, moczu oraz USG brzucha. Wszystkie badania były pozytywne. Przepisany został Espumisan. Potem mama była u innych lekarzy rodzinnych, którzy przepisywali leki na wzdęcia. Leki nie były skuteczne.

Ostatnio ból i gazy stały się codziennością. Dodatkowo są dni, kiedy jest tak koszmarnie intensywny, że mama nie jest w stanie spać w nocy. Nawet kilka razy w tygodniu.

Za moją namową odwiedziliśmy polecanego proktologa, który wykonał badanie (ręczne) i stwierdził brak hemoroidów, polipów i w obszarze swojej specjalizacji stan zdrowia ocenił pozytywnie. Zapisał czopki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Nie zalecił dodatkowych badań, zasugerował ewentualną wizytę u dietetyka. Niestety ból nie minął.

Mama ma 60 lat. Diety nie zmieniała od lat. Kiedyś na pewno miała więcej ruchu niż teraz. Ostatnio jest też znacznie bardziej zestresowana. Nie udało się jednak zaobserwować czy jakieś elementy diety, gimnastyki/ruchu, nastroju lub inne czynniki wpływają pozytywnie lub negatywnie na intensywność objawów.

Nie chciałabym bezrefleksyjnie ciągnąć mamy na kolejne nieprzyjemne badania, więc będę wdzięczna za podpowiedź, jaki kierunek obrać? Czy ktoś się spotkał z podobnymi symptomami?
napisał/a: ~Anonymous 2014-07-05 14:21
Moim zdaniem Twoja Mama powinna przejść kolonoskopię kontrolną. Badanie per rectum przez proktologa nie jest wystarczające. Proszę poprosić o skierowanie do gastroenterologa ewentualnie prywatnie i nie bagatelizować. Pozdrawiam.
napisał/a: anuszka_q 2014-07-09 20:28
Proktolog jednoznacznie stwierdził, że dalsze badania w tym kierunku nie są konieczne. Tę opcję zostawiam na końcu w tej sytuacji.
Jakieś inne pomysły ? Zastanawiałam się czy takie objawy mogą być związane z nerwicą, stresem ?
napisał/a: Konstans 2014-07-09 21:01
Najlepszą metodą będzie wprowadzenie mamie diety eliminacyjnej (wykluczenie nabiału i glutenu na min, 1 m-c). Od razu zobaczysz jak zmieni się mamie samopoczucie. Może dzięki temu uniknie dalszych bolesnych badan. Jesli to nie poskutkuje a objawy będą się dalej utrzymywały to idźcie do lekarza bądź wprowadzajcie do diety dalszą eliminację pokarmową. Prawdopodobnie mama je coś, co jej nie służy. Wywołuje reakcje nietolerancji, alergii, zaostrza stan zapalny. Możecie też wykonac testy pokarmowe i wówczas obraz jest bardziej czytelny. A to, że mama od lat je tak samo w dużej mierze mogło się przyczynić do jej dzisiejszego stanu. Ja tez latami jadłam "zdrowy" chleb żytni na zakwasie, piłam naturalne kefiry, jogurty. Myslałam, że zdrowo się odżywiam a zdignozowano u mnie zapalenie jelit. I silną nietolerancję na wymienione i jedzone latami produkty.
Pozdrawiam :)
napisał/a: ~Anonymous 2014-07-09 22:16
anuszka_q napisal(a):Proktolog jednoznacznie stwierdził, że dalsze badania w tym kierunku nie są konieczne. Tę opcję zostawiam na końcu w tej sytuacji.
Jakieś inne pomysły ? Zastanawiałam się czy takie objawy mogą być związane z nerwicą, stresem ?

Proktolog całego jelita grubego nie widział i nie może w ten sposób sugerować że nie widzi sensu dalszych badań. Kolonoskopia powinna być na pierwszym miejscu a nie jako ostateczność. Jeśli bóle utrzymują się ponad rok to ja się dziwę że chcesz chronić Mamę przed nieprzyjemnym badaniem a nie myślisz że konsekwencje tego mogą być później tragiczne.Badanie jest może i nie przyjemne ale czy nie lepiej je zrobić i wiedzieć czy coś się dzieje. Czy też patrzeć bezsilnie jak się Rodzic męczy?

Konstans będę również powtarzać jak mantrę fakt że dieta dietą a badanie podstawą. Docelowo u Ciebie i u mnie zapalenie jelit poparte było kolonoskopią :)
napisał/a: Konstans 2014-07-10 07:03
Renesans napisal(a):
anuszka_q napisal(a):Proktolog jednoznacznie stwierdził, że dalsze badania w tym kierunku nie są konieczne. Tę opcję zostawiam na końcu w tej sytuacji.
Jakieś inne pomysły ? Zastanawiałam się czy takie objawy mogą być związane z nerwicą, stresem ?

Proktolog całego jelita grubego nie widział i nie może w ten sposób sugerować że nie widzi sensu dalszych badań. Kolonoskopia powinna być na pierwszym miejscu a nie jako ostateczność. Jeśli bóle utrzymują się ponad rok to ja się dziwę że chcesz chronić Mamę przed nieprzyjemnym badaniem a nie myślisz że konsekwencje tego mogą być później tragiczne.Badanie jest może i nie przyjemne ale czy nie lepiej je zrobić i wiedzieć czy coś się dzieje. Czy też patrzeć bezsilnie jak się Rodzic męczy?

Konstans będę również powtarzać jak mantrę fakt że dieta dietą a badanie podstawą. Docelowo u Ciebie i u mnie zapalenie jelit poparte było kolonoskopią :)


Ależ ja się z Tobą zgadzam, że badanie należy wykonać, zwłaszcza jak dana osoba jeszcze go nie miala. Ale skoro forumowiczka mowi, że nie chce, by mamę męczono, to zaleciłam jakich półśrodek. Zresztą słusznie, że tak stanowczo argumentujesz, że co to jest chwila dyskomfortu nad oczywisty wynik badania.
Takie bad. jak gastr. czy kolon. nie jest jakąś trwałą interwencją w organizm, więc ja też nie rozumiem, dlaczego ktoś mając tak długo bóle w obrębie uk. pokarmowego, nie robi badań, tylko szuka innych pośrednich sposób zaradczych.
No, to sie dogadałyśmy :)

Ps ale dietę nie przeszkodzi wdrożyć :)
napisał/a: ~Anonymous 2014-07-10 08:31
Tak,Konstans dietę trzymamy cały czas a przede wszystkim zdrowe nieprzetworzone pokarmy. Przetwarzamy je w domu. :)
Pod względem badań będę nie ugięta. :) Tym bardziej że od 50 roku życia powinno się wykonywać badania kontrolne. Sam ból świadczy o tym że coś się dzieje ze śluzówką. Tym bardziej że nie jest to jednorazowy epizod i tym bardziej że leki na wzdęcia nic nie pomagają. Gdyby to była moja mama to nigdy nie pozwoliłabym by w imię ochrony przed nieprzyjemnym badaniem tak się męczyła. A niestety stres związany z niewiadomą powoduje narastające z czasem wzmożone objawy.
Miłego dzionka. :)
napisał/a: anuszka_q 2014-12-30 13:16
cześć,
Trochę czasu minęło, ale udało się mamę namówić na kolonoskopię. Na szczęście badanie wyszło pozytywnie i nic nie wykazało.
Jednocześnie doszła dodatkowa obserwacja, że po przeczyszczeniu organizmu ból ustał na jakieś 2 dni. Potem wszystko wróciło do normy.

Ja podejrzewam 2 rzeczy:
1) nietolerancję pokarmową - pytanie jak to sprawdzić ? od czego się zaczyna wykluczanie pokarmów ?
2) zespół jelita drażliwego - nie ukrywam, że mama się mocno stresuje i może to być kwestia nerwicy

Jakieś inne pomysły /doświadczenia ?
napisał/a: g69 2014-12-30 14:43
anuszka_q napisal(a):
1) nietolerancję pokarmową - pytanie jak to sprawdzić ? od czego się zaczyna wykluczanie pokarmów ?

Najtaniej samodzielnie link poniżej:
http://sklep.fooddetective.pl/inkontrahent.php?t=408&g=506&s=0&q=&l=0&p=&fp=&fg=0

Druga opcja wizyta w gabinecie dietetycznym,lub wysyłka próbek.
Wyszukiwarkę można wrzucić hasło testy igG
Kolejna opcja to testy laboratoryjne,można to też zrobić wysyłkowo .Takie laboratorium znajduje się w Poznaniu ,ale cana powala ,bodajże 1700pln. Wyszukiwarkę można wpisać IMUPRO 300

Poniżej masz przykład wykonanych badań z opisem .Zwróć uwagę że wiele produktów trzeba całkowicie wykluczyć na okres 9=12 miesięcy.Nie wszyscy mają tak mocne postanowienie:
https://www.dropbox.com/s/3i2mqhibq9bpbua/michal_igg_.pdf
Ps Link w PDF więc trzeba trochę poczekać zanim się wczyta.
napisał/a: Konstans 2014-12-30 18:13
A prostszy sposób na sprawdzenie nietolerancji pokarmowych to po prostu eliminacja !!!
Zastosowanie protokołu autoimmunologicznego każdemu pomaga. Regeneruje organizm i nie spotkałam jeszcze osoby, która po wdrożeniu go , miałaby się gorzej.
Jak Cie stać to food detectiv jest ok. Sama robiłam. Jednak protokół auto przede wszystkim :)
napisał/a: Rozbrykany Tygrysek 2015-01-07 17:25
Konstans ma rację.
Zresztą nietolerancja czy zespół jelita drażliwego - i tak jest to ze sobą powiazane i wiąże się z wyeliminowaniem glutenu, nabiału, a czasem i innych składników diety.
A Food Detective sprawdza się rewelacyjnie to fakt. Sama robiłam.
Co tylko potwierdza że większość chorób/objawów bierze się z tego co jemy.
Żadna magiczna tabletka ani szybkie rozwiazanie nie usunie problemu jeśli ktoś nie chce zmienić nawyków żywieniowych.
Nawet jak problem chwilowo zniknie pod wpływem leków, to za jakiś czas może pojawić się ponownie, albo pod postacią innej choroby
napisał/a: lola74 2015-01-17 00:57
Takie bóle i gazy mogą mieć również podłoże ginekologiczne. W jakim wieku jest mama? Należałoby zrobić USG przezpochwowe.