Inhibitory pompy protonowej i leki zobojętniające nadmiar kw

napisał/a: Brokuła 2014-03-14 13:45
Czy mając helicobacter lepiej stosować inhibitory pompy protonowej, czy leki zobojętniające nadmiar kwasu, czy też nie ma to większego znaczenia? Mianowicie chodzi mi o to, aby pozbyć się biegunek. Tu jest artykuł http://www.nazdrowie.pl/artykul/nadkwasnosc-i-zgaga na ten temat, ale nie ma nic o nadkwaśności przy helicobacter.
Proszę o radę.
napisał/a: Vattier 2014-03-14 19:46
Należałoby raczej ustalić przyczynę biegunek (czy jest to biegunka przewlekła czy ostra? Ile razy na dzień? Jak wygląda stolec?), bo szczerze wątpię, żeby to właśnie H.pylori (o ile faktycznie ją masz) stanowiła tu zasadniczy problem. Dlaczego chcesz stosować leki zmniejszające kwasowość żołądka na biegunkę? Pomijam fakt, że leki z tych grup mogą same wywołać biegunkę.
napisał/a: Wasztyl 2014-03-14 22:31
No i jeśli masz Helicobacter (skąd wiesz, że masz?) to trzeba się go pozbyć, chyba że marzą Ci się wrzody po nocach ;> Podczas eradykacji H. pylori IPP są standardem;) (ale oczywiście nie w pojedynkę!:))


pozdrawiam i proszę o więcej informacji


PS
A jeśli chodzi o porównanie IPP vs inne leki stosowane w nadkwasocie - IPP wygrywają w prawie każdym rozpatrywanym przypadku ;)
napisał/a: Brokuła 2014-03-15 13:09
Gastroskopia wykazała HP. Mam objawy typowo wrzodowe i lekarz z innego forum zalecił zażywać inhibitor pompy protonowej przez dłuższy czas.

napisal(a): Dlaczego chcesz stosować leki zmniejszające kwasowość żołądka na biegunkę?


Dlatego, że helicobacter powoduje nadkwaśność, a nadkwaśność biegunkę.
napisał/a: Wasztyl 2014-03-15 13:51
Dobry "lekarz":D

Musisz podjąć leczenie i im wcześniej tym lepiej... Same inhibitory nie dadzą rady - one zmniejszają wydzielanie kwasu - a bakteria ta żyje w takim środowisku bo sobie naokoło siebie wytwarza środowisko zasadowe - więc sam rozumiesz...

Wizyta u lekarza jest więc konieczna - po to, żeby Ci receptę napisał - IPP + metronidazol + amoksycylina to chyba taki najczęściej przepisywany schemat, warto :)

pozdrawiam i życzę powodzenia
napisał/a: Brokuła 2014-03-15 14:29
Oczywiście zalecił również antybiotyki, ale wiem, że antybiotyki nie zawsze są skuteczne, więc chciałabym brać coś jeszcze po antybiotykoterapi na nadkwaśność.
Dwaj lekarze gastrolodzy u których byłam kiedyś na wizycie nie powiedzieli mi o obecności tej bakterii. Lekarz który wykrył bakterie również. Dowiedziałam się co oznacza skrót HP przypadkiem z internetu, ale sądziłam, że nie ma potrzeby tego leczyć skoro nikt mi o tym nie powiedział. Dlatego nie mam zaufania do lekarzy i zasięgam porad z internetu.
napisał/a: Wasztyl 2014-03-16 20:04
Jak to lekarz, który wykrył bakterie nie powiedział o tym? To skąd wiesz, że ją masz? Co dokładnie pisze na wynikach gastroskopii?
napisał/a: Brokuła 2014-03-17 10:52
Przełyk - zaznaczone naczynia palisadowe. Linia ''Z'' prawidłowo położona, nieregularna. Wypust, dno, trzon, antrum - śluzówka niezmieniona. Oźwiernik kształtny, drożny. Opuszka i część pozaopuszkowa dwunastnicy makroskopowo bez zmian.
Test HP (+) po 5
K90.9 Nieprawidłowe wchłanianie jelitowe

Badanie hist.:
A - B: wycinki błony śluzowej opuszki i zstępującej części dwunastnicy o budowie histologicznej w granicach normy. Nie stwierdza się wykładników morfologicznych zespołu złego wchłaniania.
napisał/a: Wasztyl 2014-03-17 23:31
Hmm niby HP dodatnia a w śluzówce nie ma zmian...
Może zrób sobie na własną rękę badanie z krwi - żeby chociaż potwierdzić, że miałeś styczność z tą bakterią.
IPP możesz brać jak najbardziej - z OTC - coś z pantoprazolem - rano na czczo(!) co najmniej 30 min przed posiłkiem, jak wyjdzie z tej krwi, że bakteria jest i utrzymują się objawy "wrzodowe" to myślę, że dobrze byłoby tą eradykację przeprowadzić, ale jak z krwi nic nie wyjdzie to śmiało można to olać i zostać przy samych IPP.

pozdrowienia:)
napisał/a: Brokuła 2014-03-18 07:39
Wasztyl napisal(a):jak z krwi nic nie wyjdzie to śmiało można to olać i zostać przy samych IPP.

Mam rozumieć, że to nadmiar kwasu solnego powoduje biegunkę?
Przypomniało mi się, że w badaniu moczu wyszły liczne bakterie, ale to chyba nie może mieć związku z moimi dolegliwościami?
napisał/a: Wasztyl 2014-03-18 18:09
Przyczyn biegunki może być bardzo dużo, bardzo. Jak długo to trwa, od kiedy, kiedy się nasila, czy ma związek z tym co się zje, z lekami jakie się przyjmie... (?)
napisał/a: Vattier 2014-03-18 22:08
napisal(a):Gastroskopia wykazała HP. Mam objawy typowo wrzodowe i lekarz z innego forum zalecił zażywać inhibitor pompy protonowej przez dłuższy czas.
To jakiś absurd. W przypadku OBJAWOWEJ i potwierdzonej gastroskopowo obecności HP istnieją wskazania do eradykacji, na którą składają się 2 antybiotyki (tetracyklina i metronidazol), bizmut oraz IPP stosowane przez 10 dni (tzw. terapia poczwórna z bizmutem). Tylko że u Ciebie w żadnym razie nie ma wskazań (wg uzgodnień z Maastricht IV/Florencja) do przeprowadzenia eradykacji. Osobiście nie widzę w ogóle wskazań do stosowania IPP, bo Ty masz BIEGUNKI a nie objawy dyspeptyczne. Biegunka oznacza, że problem leży w jelitach (zmniejszone wchłanianie lub zwiększone wydzielanie). Napisałem również, że same IPP mogą powodować biegunki, więc istnieje szansa, że tylko sobie szkodzisz, łykając te tabletki bez wskazań i bez opamiętania.

napisal(a):Dlatego, że helicobacter powoduje nadkwaśność, a nadkwaśność biegunkę.
Pierwsze słyszę. Kto Ci powiedział, że masz nadkwaśność? Zacznijmy od początku...
1. Ile masz lat? Ile ważysz, jaki masz wzrost?
2. Od kiedy masz te biegunki?
3. Co to znaczy, że masz biegunkę, tzn. jak często oddajesz stolec?
4. Jaki wygląd ma stolec? Jest brązowy, wodnisty, podbarwiony krwią, czarny, śluzowy, etc.?
5. Czy biegunce towarzyszy(ły): ból brzucha, objawy dyspeptyczne (wzdęcia, odbijanie, zgaga, etc.), nudności i/lub wymioty?
6. Z jakiego powodu miałeś zrobioną gastroskopię? Zauważ, że postawiono Ci tam rozpoznanie jak byk: nieprawidłowe wchłanianie JELITOWE. To jelita są Twoim problemem, nie żołądek.
7. Masz jakieś choroby przewlekłe? Cukrzyca, problemy z tarczycą (było badane TSH?), etc.?