hormony, trądzik hormonalny?

napisał/a: gjkfjgrr 2013-01-16 21:35
Witam, mam 20 lat i jakiś rok temu rozpoczął się u mnie problem z trądzikiem. Początkowo u dermakologa byłam leczona antybiotykiem (tetracyklina), maściami, itd, bez rezultatu, zostałam skierowana na badanie hormonalne i do ginekologa. Wyszedł podwyższony testosteron, dostałam diane35. oczywiście okazała sie skuteczna, trądzik zaczał znikac i cera sie poprawiła niemalże całkowicie, jednakże po niecałym roku stosowania skutki uboczne były zbyt duze więc zdecydowalam sie na przerwanie stosowania po zakonczeniu listka, bez juz konsultacji lekarza. otóz wydaje mi sie ze było to zwiazane znowu z jakimis wahaniami hormonalnymi, ponieważ gwałtownie zmienił mi sie apetyt, własciwie to jedyne co mogłam jeśc to czekolada i wszystko co niezdrowe w ogromnych ilosciach (kompulsywne objadanie?), plus nastrój deperesyjny, doszło samookaleczenie. był to bardzo nieprzyjemny okres dlatego zdecydowałam sie na odstawienie diane. wczesniej jednak, zanim zaczęłam ja stosowac, w momencie kiedy zaczał pojawiac sie u mnie trądzik równiez zauważyłam tego typu objawy własnie objadania sie, nastroju deperesyjnego, zmieniony apetyt, ospałość, brak motywacji itd. i własnie to powróciło po niecałym roku stoswania diane w jeszcze zwiekszonej formie.
Odstawiłam diane w maju 2012 i teraz widze powrót problemu, nie jest tak strasznie jak było, ale także zauważam te problemy z nastrojem+apetyt/objadanie sie. W zwiazku z tym kieruje moje pytanie do jakiego lekarza powinnam sie udac z tym problemem? do dermatologa, ginekologa czy endokrynologa? a moze ma to zwiazek wlasnie z tym obnizonym nastrojem, stres (podejrzewałam u siebie depresje z innych powodów niz tu wspomniane także) itd co powoduje te problemy? już sama nie wiem co powoduje co... mimo że diane mi pomogła to wolałabym do niej nie wracać własnie ze względu na te efekty uboczne, czy jest jakis inny lek oprócz diane stosowany w tych przypadkach? Byłabym wdzięczna jezeli ktos potrafiłby cos doradzic.
napisał/a: soaring 2013-01-17 10:38
zdecydowanie do endokrynologa, ale poszukaj dobrego/ polecanego przez kogoś/ przez zaufanego lekarza, itp. na trądzik wcale niekoniecznie musisz brać dianę. a przede wszystkim należy ustalić z jakiego powodu masz/ miałaś podwyższony testosteron (jajniki czy nadnercza). generalnie to się leczy. także objawy depresyjne mogą być związane z nieprawidłową gospodarką hormonalną (tu zwykle niedoczynność tarczycy), choć także np. anemia czy niedobór witaminy D3 dają podobne dolegliwości. bez wyników badań nic więcej Ci powiedzieć nie mogę. dobrze byłoby żeby zajął się Tobą kompleksowo jeden porządny endokrynolog.