Historia HASHIMOTKI prośba o opinie porady

napisał/a: hashimłotka 2013-09-09 00:39
Witajcie
Forum obserwuję od jakiegoś czasu ale chciałabym zacząć się udzielać, postanowiłam więc pokrótce się przedstawić, opowiedzieć o sobie i prosić o jakieś komentarze dotyczące mojej "linii leczenia" :)
Jeżeli ten post znajduje się w złym dziale - z góry przepraszam
Mam 30 lat od ponad 1,5 roku lat walczę z niedoczynnością tarczycy i Hashimoto.
Od jakiś 3 miesięcy z zaleceniami żywieniowymi djFafa WIELKIE DZIĘKI !!! oraz suplementacją z tego forum udało mi się schudnąć 2kg i poprawić trochę własne samopoczucie. Dowiedziałam się też o tej chorobie wiele rzeczy, o których nie miałam pojęcia m.in dzięki postom djfafa i soaring - SZACUNEK
Mam 161 cm wzrostu ważę 57kg
nie mam dzieci, od dwóch lat staram się o nie z mężem - bez skutku

DIETA : wyeliminowałam nabiał, gluten ( tyle ile się da ) sama piekę pieczywo, jem dużo owoców, warzyw, drób, posiłki 5 x dzień, unikam węglowodanów, używam olej lniany budwingowy, sama piekę sobie "szynki" z drobiu, generalnie przestrzegam zaleceń choć czasem zdarzają mi się małe grzeszki - z każdym miesiącem walczę z nimi

SPORT Dużo się ruszam, jazda na rowerze, kajaki, basen, niestety porzuciłam bieganie z powodu problemów z oddechem ?! , joga, ćwiczenia w domu - trochę obawiam się jesieni - mniejsza aktywność

W pierwszym roku moich zmagań leczona byłam jedynie na niedoczynność - przeciwciała anty TPO, TG miałam w normie a wg endo obraz tarczycy nie przesądzał o hashi - bo nie ma przeciwciał. Później jak widać przeciwciała się pojawiły

Moje wyniki TSH kształtowały się następująco:

01.2012 - 4,75 ( dawka leku E 50 x 7 dni ) (0.270 – 4.200 uU/ml)
03.2012 - 2.77 ( dawka leku E 50 x 3 dni, E 25 x 4 dni ) (0.270 – 4.200 uU/ml)
06.2012 - 2.83 ( dawka leku E 50 x 4 dni, E 25 x 3 dni )(0.270 – 4.200 uU/ml)
07.2012 - 3.73 ( dawka leku E 50 x 4 dni, E 25 x 3 dni ) (0.270 – 4.200 uU/ml)
10.2012 - 2.27 ( dawka leku E 50 x 5 dni, E 25 x 2 dni ) (0.270 – 4.200 uU/ml) badanie przeprowadzone w 10dc
01.2013 - 2.72 ( dawka leku E 50 x 7 dni ) ( 0.35 – 4.94 uIU/ml ) badanie przeprowadzone w 5 dc
01.2013 - 0.90 ( dawka leku E 75 x 7 dni ) ( 0.35 – 4.94 uIU/ml ) badanie przeprowadzone 24dc
03.2013 - 0,33 ( dawka leku E 75 x 7 dni )( 0.35 – 4.94 uIU/m)l
06.2013 - 1,73 ( dawka leku E 75 x 2 dni, E 50 x 5 dni ) (0.270 – 4.200 uU/ml) badanie przeprowadzone w 10dc

FT4 / dawki te same co przy TSH
01.2012 - 15.95 (12.0 – 22.0 pmol/l)
03.2012 - 16.46 01.2012 (12.0 – 22.0 pmol/l)
06.2012 - 18.53 (12.0 – 22.0 pmol/l)
07.2012 - 18.18 (12.0 – 22.0 pmol/l)
10.2012 - 16.9 (12.0 – 22.0 pmol/l) 10 dc
01.2013 - 1.31 ( 0.70 – 1.48 ng/dl) 24 dc
06.2012 - 18.53 (12.0 – 22.0 pmol/l)10dc
07.2012 - 18.18 (12.0 – 22.0 pmol/l)

FT3 czy ft3 WARTO ROBIĆ PODCZAS BADAŃ TARCZYCOWYCH CZY WYSTARCZY FT4-opinia mojej endo?
07.2012 - 5.44 (3.1 – 6.8 pmol/l)

pierwsze badanie przeciwciał
03.2012
Anty- TPO < 3 ( MAX 5.61 IU/ml)
Anty- TG 2,61 ( MAX 4.11 IU/ml)
06.2013
Anty - TPO 17 < 34 IU/ml)
Anty TG 274 < 115 IU/ml) Czy może być TPO w normie a TG wysokie ?

USG TARCZYCY

02.2012
Tarczyca położona typowo o wymiarach :
Płat prawy V 4,9 ml
Płat lewy V 3,9 ml
Zarysy wyraźne, echogeniczność wysoka, nie ma zmian do BACC. Przepływy skąpe. Tchawica symetryczna, Wnioski : Obraz mniejszej V tarczycy. Wskazanie oznaczenia przeciwciał
10.2012
Echostruktura tarczycy zmieniona o obniżonych odbiciach, w obwodowej części gruboziarnista.
Przepływ w gruczole w dopplerze kodowanym kolorem w CD i PD wzmożony podtorebkowo.
Płat prawy : 44,5 x 11,7 x 18,7 mm obj. 9,736 ml
Płat lewy : 44,7 x 11,6 x 18,9 mm obj. 9,8 ml
cieśń szerokości 3,0 mm
wn. objętość tarczycy 19,536 wg wzoru na elipsoide 9,8 ml - mała tarczyca
węzły chłonne, ślinianki, struktury dna jamy ustnej – nie stwierdzono żadnych guzów, zmian ogniskowych ani zwapnień.
perfuzja i echostruktura jak w m. Hashimoto.


Inne przeprowadzone badania / blisko norm / może to komuś coś powie ? przepraszam ale nawet większość z nich nie wiem o czym mówi, za co odpowiada )
RDW-CV 17.5 % (11.6 – 14.8 %)
Hemoglobina 11.0 (12.0 – 16.0 g/dl)
Hematokryt 34.9 % (37.0 – 47.0 % )
MCH 27.3 ((28.0 – 34.0 pg )
bazocytyz 0.04 0.00 – 0.20 G/l
INR 0.99 (0.90 – 1.30)
HEMOBGLOBINa 12.7 (12.0 – 16.0)
HEMATOKRYT 38 % ( 37 - 47)
EOZYNOFILE 0.13 (0.10 – 0.50)
OB 21 (MAX 12)
CHOLESTEROL CAŁKOWITY 210 ( MAX 200)
FOSFATAZA ZASADOWA 28 (40 – 150 U/l)


Hormony żeńskie : progesteron, estriadol, LH, FSH, w normie - Czy jakieś ewentualnie dodatkowe badania powinnam zrobić pod kątem problemów z poczęciem dziecka ? może na coś zwrócić uwagę ?

Samopoczucie : zmienne, w lecie lepsze ( większa aktywność fizyczna ), częste bóle głowy, problemy z oddychaniem przy wysiłku fizycznym, problemy ze wzrokiem, tycie, marznięcie, łamliwe paznokcie, problem z chudnięciem, chrypka - zwłaszcza rano, płaczliwość, problem z puchnięciem, trądzik

Z dziwnych : problem z koordynacją ruchową - często wpadam w meble :) wymierzeniem odległości, zawroty głowy przy szybkim wstawaniu, dużym wysiłku

Pozostałe zdiagnozowane
1. anemia
03.2012 Ferrytyna 6,91 ng/ml ( 4.63-204 ng/ml)
06.2013 Ferrytyna 9.0 ng/ml ( 13 - 150) 10dc
06.2013 Żelazo w surowicy 44 - ug/dl (37 - 145)
2. hiperprolaktynemia ( leczona dostinexem od 03.2011 )
w chwili obecnej 392.3 - mIU/l ( 102 - 496 )
3. Refluksowe zapalenie przełyku ( leczona przez 1 rok Nolpaza, Controloc)
4. Liczne torbiele + lity guz 1,5cm w lewej piersi - do wycięcia

Suplementacja i leki : i tu prośba o komentarz czy żadne leki się nie żrą

Na czczo: Euthyrox( E 75 x 2 dni, E 50 x 5 dni)

Drugie śniadanie : Wyciąg z liści zielonej herbaty - 300 mg Colfarm, kwas foliowy 400mcg, żeń szeń Naturell 100mg, Witamina D3 1000 j.m. Vitrum
Przy obiedzie : Omega3 Futurebiotic 1000 mg ( w tym 18 % EPA- 12% DHA ) , Selen 100,0 mcg Walmark, Witamina C 600 mg x 2 tabletki = 1200 Walmark

Przy kolacji : Witamina B12 10 µg Naturell, Magnez + B6

Na noc: Sorbifer Durules 1 tabl. / żelazo

zielona herbata napar w ciągu dnia 1-2 razy
Podczas obfitej miesiączki : Cyclonamine
na PRL dostinex 1/3 tabletki / tydzień na noc

Moim głównym problemem w chwili obecnej jest
1. brak potomstwa
2. samopoczucie - wprawdzie zmienne ale zastanawiam się co jeszcze mogę zrobić dla siebie by wyeliminować , załagodzić niektóre objawy hashi ? może jakieś podpowiedzi co do trądziku, marznięcia, łamliwości paznokcie itp. ? zastrzegam, że to tylko prośba ... w chwili obecnej jestem na etapie wertowania we wszystkie strony postów na forum - właśnie przeczytałam jakieś 150 stron na temat suplementacji i odżywiania zatem proszę o wyrozumiałość :)

Z góry serdecznie dziękuję wszystkim za jakiekolwiek opinie na temat stosowanej diety, porad na temat wykonania jakiś jeszcze badań, pomysłów na walkę z tym cholerstwem :)
Pozdrawiam
M.
napisał/a: soaring 2013-09-09 11:54
1) badania ft4 i ft3 są ważniejsze niż tsh, zwłaszcza w hashimoto, bo wiele osób mimo dobrego poziomu tsh ma niski poziom hormonów oraz nędzne samopoczucie;
gdybyś badała poziom hormonów wiadomo by było czy strach lekarki przed wpadnięciem w nadczynność i zmniejszenie dawki euthyroxu było uzasadnione; ale nie przejmuj się, większość endokrynologów leczy tsh, a już ft3 nikogo nie interesuje, bo przecież konwersja T4 do T3 przebiega w innych narządach ;)
2) można mieć jedne przeciwciała podwyższone, a drugie nie.
3) wyniki morfologii wskazują na anemię, którą masz zdiagnozowaną. od jak dawna przyjmujesz Sorbifer Durules?
4) hormony żeńskie – skoro są w normie, to raczej nic tam nie znajdziemy, jak chcesz to przepisz, przyjrzę się. masz opis usg jajników?
5) dolegliwości, które zgłaszasz, mogą być związane z hashimoto, choć mogą z wieloma innymi chorobami, więc ciężko Ci coś doradzić.
6) na tym etapie mogę tylko doradzić, że trądzik raczej nie jest związany ani z tarczycą, ani z prolaktyną. poszukaj dobrego dermatologa, który ustali przyczynę i wdroży leczenie, sama możesz spróbować z lekami bez recepty, np. skinoren.
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-09-09 13:21
Wiesz jeżeli chodzi o profil tarczycowy to raczej te wyniki nie spowodowały bezpłodności. Tutaj problemem może była prolaktyna, bo to ona najczęściej powoduje właśnie taki stan rzeczy. Co do suplementów zasadniczo jest ok. no może poza Omega 3 bo trochę malutko jej bierzesz.
napisał/a: hashimłotka 2013-09-09 16:50
witam Was
Dziękuje za wypowiedzi :)

soaring
:
1. właściwie to nie wiedziałam o tym, właśnie z tego względu że na każde moje pytanie o konieczność oznaczenia Ft3, Ft4 odpowiedź lekarki (powiem więcej dwóch różnych lekarzy) była zawsze taka sama : nie ma takie potrzeby, a ja traktowana byłam jako nadgorliwa pacjentka :) W październiku idę na kontrole oznaczę zatem wszystkie hormony.
Ten sam endo zresztą przepisał mi preparat witaminowy zawierający JOD, z którego po przeczytaniu tego forum postanowiłam zrezygnować. Wiem, że w ilości w jakiej spożywamy go w PL nie jesteśmy sobie w stanie mocno zaszkodzić w porównaniu np z przeciętnym Japończykiem ale mieszkam nad morzem zatem wolę dmuchać na zimne ( takie pytanie w temacie : Czy właściwie taki jod z nad morza może w jakikolwiek sposób wpłynąć na pracę tarczycy czy pod uwagę brany jest tylko ten z pożywienia ?)
3. Sorbifer Durules zapisała mi edno - przyjmowałam 2 miesiące - w chwili obecnej mi się skończył i wspomagam się tymczasowo Olimp Chela Ferr Forte, który gdzieś w domu wygrzebałam i jak dla mnie lepiej się wchłania ale mam zalecenie 3miesięcznej suplementacji Sorbiferem więc dziś pewnie dokupię i dokończę już ten miesiąc - by następnie przekonać się w badaniach czy taka suplementacja coś dała.
4. Hormony :
PRL
ostatnio badana na poziomie 392.3 - mIU/l ( 102 - 496 )
choć rok temu jej wartość wynosiła 1130 mIU/l, MRI przysadki z kontrastem wykluczyło gruczolaka , leczenie dostinexem + castagnus przez jakiś czas pomogło zbić PRL do w miarę zadowalającego poziomu 146 mIU/l ( norma ta sama ). Wtedy endo podjęła decyzję, której skutki ponoszę do dziś. Nakazała odstawić dostinex. Efekt jojo prolaktyny był natychmiastow, znów wkroczyłam w próg ponad 1000. Postanowiłam samodzielnie wrócić do dostinexu - oczywiście powiadomiłam o tym moją lekarkę, która zgodziła się, że powinnam brać ten lek aż do zajścia w ciążę. Problemy z prolaktyną bywają dla mnie nawet bardziej męczące niż z tarczycą :) mój onkolog postawił nawet tezę, że może mieć ona również wpływ na mój problem z guzami w piersiach.
Mam też gdzieś bardzo ciekawy artykuł mojej endo ( wykłada na AM ) na temat Związku i wpływu charakteru, temperamentu z podwyższonym poziomem PRL - bardzo ciekawy sposób spojrzenia na hiperprolaktynemie :) jak znajdę to wkleję gdzieś w wątek o tej tematyce

Estradiol
01.2013 - 81.00 Faza folikularna 21 -251 pg/ml / 5 dc
01.2013 - 152 Faza lutealna: 43.8 – 211 pg/ml / 19 dc

Progesteron

01.2013 - 0.20 Faza folikularna poniżej 0.1 – 0.30 ng/ml / 5dc
01.2013 - 17.92 Faza lutealna: 1.7 – 27 ng/ml / 19dc
06.2013 - 12,51 Faza lutealna: 1.7 – 27 ng/ml / 21dc

FSH
01.2013 - 6.92 Faza folikularna 3.03 – 8.08 mIU/ml / 5dc
LH
01.2013 - 8.48 Faza folikularna 2.39 – 6.60 mIU/ml / 5dc

BB PRL MAKROPROLAKTYNA >60 % ( norma >60 % monomery prolaktyny ) 10dc

dodatkowo zrobione badania : CMV IgG, Chlamydia - przeciwciała, Toxoplazma - przeciwciała, Różyczka – przeciwciała, Kardiolipina przeciwci ała IgG, IgM, Anty HBS, Anty HCV

5. jasne rozumiem
6. myślałam o dermatologu - jestem nawet zapisana na NFZ jakoś na wyrost - no bo żeby mieć na twarzy pole minowe w wieku 30 lat to już przesada :)

djfafa

oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, zwłaszcza że wiele moich znajomych z problemami tarczycy zaszło w ciąże bez problemu - u hashimotek gorzej było jedynie z utrzymaniem ciąż. Zdaję sobie jednak sprawę, że przy planowaniu potomstwa warto zadbać o hormony tarczycy, moja endo zaleca żeby TSH najlepiej spadło mi do ok 1.0. Czytałam też tu a forum, że planując ciąże należy zadbać o zbicie antyTPO - które są u mnie w normie, a że samo podwyższone anty TG nie jest tak "agresywne" w działaniu jak anty TPO.

W chwili obecnej główny problem w moich staraniach o potomka to właśnie hiperprolaktynemia. Systematycznie zwiększam dawki dostinexu. Powtórka badań w październiku zobaczymy co z tego będzie. A może dieta i suplementacja wpłyną równiez pozytywnie na to schorzenie i w końcu zobaczę "normalny" wynik PRL, :)

djfafa : dziękuję, zwiększę zatem dawkę do 2000? 3000 mg? spożywam dosyć dużo ryb, z pewnego źródła :) migdałów, orzechów, pije olej lniany
Mam jeszcze do Ciebie pytanie z innej beczki : przez te 3 miesiące przygody z dietą, opartą na zaleceniach które polecasz stworzyłam na własne potrzeby różne przepisy na posiłki z wykorzystaniem zalecanych składników. Część przepisów wzięta z internetu ale zmodyfikowana "pod nasze zapotrzebowania" inne wymyśliłam sama improwizując. Uważam, że w tej chorobie stagnacja w kuchni może zabić chęć zmiany nawyków żywieniowych. Czy polecane przeze mnie przepisy, pomysły na dania mam umieszczać w sekcji : "Wskazówki żywieniowe; zamienniki; przepisy: dieta ..."? Czy jeżeli zmodyfikowałam przepis mam zamieszczać źródło oryginału ?

Bardzo Wam dziękuję za wszelkie porady :) są one dla mnie bardzo cenne, zwłaszcza że długi czas wędrowałam po omacku
pozdrawiam
M.
napisał/a: soaring 2013-09-09 22:57
mieszkanie nad Bałtykiem jest bezpieczne :)
ten preparat żelazowy Olimpu jest podobno najlepiej przyswajalny.
artykuł zalinkuj :)

nie można wykluczyć, że to wciąż hiperinsulinemia przeszkadza Ci w zajściu w ciążę. zresztą zbadasz pewnie niedługo hormony tarczycy - możliwe że dawkę trzeba jednak podnieść do 75 mcg.

pozostałe hormony - jedno co mi się nasuwa, to nie wiem czy nie za wcześnie progesteron Ci spadł w 21 d.c. jak długie masz cykle? obserwujesz owulacje? którego dnia? bo jeśli powtórzyłabyś badania, tak żeby mieć więcej niż jeden pomiar, to mogłoby się okazać, że trochę progesteron można podbić. tyle że najpierw prolaktyna i tarczyca muszą być wykluczone. nie widzę nic serio niepokojącego.
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-09-10 07:02
Skoro jesz orzechy i pijesz lniany to super, ale trzeba wiedzieć że na Hashi pomaga EPA i DHA a ALA już takich silnych właściwości p. zapalnych nie ma. Dlatego mimo wszystko te 2 gramy EPA i DHA warto przyjmować.
Jak jesz ryby to też ok. ale pamiętaj że w O3 bogate są wyłącznie ryby morskie i to strykte morskie a nie np. hodowlany łosoś. Jak jesz ryby morskie to można zrezygnować z supli ale jak jesz ryby śródlądowe to niestety trzeba kapsułki łykać :)

Co do przepisów, pewnie jak najbardziej wrzucaj do tamtego wątku. A co do liknowania, wiesz to tak jak przy pisaniu pracy naukowej, jak coś jest kopiuj wklej to trzeba podać źródło, ale jak już coś zmienisz to już jest Twoje i linku nie musisz dawać (oczywiście w skrócie, bo nie będę pisał zasad pisania prac naukowych :))

A co do przypadku Twojego, uważam że trop hormonalny jest tutaj tym co może odpowiadać za problemy z zajściem w ciąże. Oczywiście mówię o hormonach "kobiecych" a nie tarczycowych, bo te raczej tutaj winne nie są.
napisał/a: hashimłotka 2013-09-10 20:16
soaring

zastanawiałam się nad tym prg - podałam ostatnie wyniki badań ale we wcześniejszych widzę, że jest podobny, szybki spadek. Po owu powinień się raczej utrzymywać na wysokim poziomie do miesiączki, ew spadać chwilę przed albo po. On już spada w 21dc to trochę wcześnie. Obserwuję też w tych dniach u siebie niekiedy "plamienia" . Niedługo mam wizytę u edno-gina poruszę tą kwestię, może lekarz przepisze jakieś "wspomagacze" progesteronu.
Co do owulacji - od roku prowadzę wykresy, samoobserwację - umiem rozpoznać dni płodne i mniej więcej wiem kiedy mam owulacje - 3-4 razy potwierdziłam monitoringiem. Cykle mam krótkie ( endo mówi że przez hiperprolaktynemie ) 26-27 dni owu zazwyczaj 11-12dc - owu pokrywała się też z wynikiem testów owulacyjnych. Wykresy typowo dwufazowe - widoczny wzrost temperatury 2-3 dni po owu która utrzymuje się na wysokim poziomie aż do okresu. Przed okresem prawie zawsze plamienia - może to od tego progesteronu ?
Mam nadzieje, że wkrótce poziom PRL i TSH się unormuje - w październiku się okaże
powtórzę też ten progesteron.
Co do TSH powiem szczerze, że bardzo dobrze czułam się na dawce E75, chociaż w ten czas TSH spadło do dolnej granicy i endo bała się że wejde w nadczynność. Teraz 75 biorę 2 razy w tygodniu w pozostałe dni 50, nie wiem czy to nie za duży rozstrzał w dawce.

djfafa
dawkę Omegi już zwiększyłam
ryby spożywam morskie. Od 22 maja dorsza bałtyckego :) halibut przez cały rok, Turbot, śledź - ryby kupuje u znajomego na hali rybnej :a nie w żadnych hipermarketach :)
łososia nie lubię :) kiedyś się zatrułam i unikam od tej pory. miałam okazje kiedyś jeść łososia bałtyckiego, który niestety głównie wędruje do krajów Europy Zachodniej - pycha nie do porównania z norweskim, czy hodowlanym

Oczywiście prawa przypisów w publikacjach znam - nie raz miałam okazję się do nich stosować, bardziej zagadałam w tej sprawie mając na uwadze raczej regulamin, zwyczaje konkretnie tego forum. Większość jadłospisów to moje improwizacje na bazie przepisów znalezionych w internecie, czasami z oryginału wzięte bardzo mało. Oczywiście jeżeli będę polecać czyjś przepis, bo tak też może się zdarzyć, zastosuje się do ogólnie przestrzeganych praw dt. publikacji w internecie.

Pozdrawiam
M.
napisał/a: soaring 2013-09-11 14:27
myślę, że akurat w Twoim przypadku wspomaganie duphastonem po owulacji może wspomóc zagnieżdżenie zarodka. to ulubione działanie ginekologów w przypadku braku ciąży, także pewnie sam lekarz Ci to zaproponuje.

polecam badania kontrolne tsh, ft4 i ft3 - pozwoli to uniknąć historii z histerycznym zmniejszaniem dawki, bo tsh niskie. naprawdę u wielu osób tsh się nie sprawdza. zresztą to co napisałaś tylko potwierdza, że dawka była dobra. w nadczynności czułabyś się jeszcze gorzej niż w niedoczynności, nie da się zignorować tego stanu.