hirsutyzm, jakie badania

napisał/a: mmm0987 2014-03-05 11:38
witam,
jestem 25 letnią kobietą, kilka miesięcy temu zaczęły mi nadmiernie rosnąć włosy na rękach i nogach, od niedawna pojawiły się też włosy na brodzie i kilka na szyi (czarne, twarde, odróżniające się od naturalnego meszku skórnego). Oprócz tego dowiedziałam się o problemach z tarczycą. Wykonałam badania TSH FT3 FT4 antyTPO antyTG; wyniki nie są prawidłowe dlatego też zarejestrowałam się na wizytę u endokrynologa. Chciałabym również poruszyć temat nadmiernego owłosienia, ale już z gotowymi badaniami, żeby dowiedzieć się czegoś konkretnego na jednej wizycie. W internecie przeczytałam że warto zrobić następujące badania:

3dzień cyklu:
LH, FSH, estradiol, androstendion, 17OHprogesteron, DHEAS, testosteron

21dzień cyklu:
estradiol, progesteron, prolaktyna, kortyzol

bardzo bym prosiła o ewentualną sugestię, czy mam prawidłowe informacje na temat tego jakie badanie i w jakim dniu cyklu, żebym nie zrobiła badań źle, ponieważ nie należą one do najtańszych; oprócz tego co jeszcze mogłabym ewentualnie zbadać aby potwierdzić/ wykluczyć problemy z hirsutyzmem, policystycznymi jajnikami

oprócz tego w najbliższym czasie mam wizytę u ginekologa (usg dopochwowe)

chciałabym się jeszcze dowiedzieć czy warto wykonać krzywą insulinową przy takich problemach jak moje: otyłość brzuszna, tycie, wypadanie włosów na głowie, nadmierne owłosienie i nieprawidłowe kobiece owłosienie;


serdecznie dziękuję za odpowiedź i przepraszam jeśli mój post jest umieszczony w złym miejscu

Anna
napisał/a: soaring 2014-03-05 22:11
przy tak ewidentnych objawach jak opisujesz, badania na własną rękę niewiele wniosą, przede wszystkim nie potrzebujesz aż tylu badań. to co trzeba ustalić, to czy androgenizują nadmiernie jajniki, czy nadnercza. sama możesz sprawdzić jajniki - badając lh i fsh między 3 a 5 d.c. oraz wykonując usg transwaginalne. żeby mieć pewność co do nadnerczy, trzeba wykonać test hamowania z deksametazonem, a na to skierować może tylko lekarz. na pozostałe badania też niech on Cię kieruje, może nie będziesz musiała płacić. a jeśli Cię oleje to i tak nie warto do niego wracać, tylko trzeba będzie szukać innego. ogólnie dobry endokrynolog to specjalista trudno osiągalny.
napisał/a: mmm0987 2014-03-13 16:28
Zrobiłam część badań, jakby ktoś mógł na nie rzucić okiem i zasugerować mi co jeszcze mogłabym zrobić przed wizytą u endokrynologa, żeby móc się jak najwięcej dowiedzieć. Ewentualnie jak ktoś się dobrze zna na wynikach proszę niech napisze co z nich wynika, że mam problemy z jajnikami, nadnerczami. Z góry serdecznie dziękuję.

TSH 2,354 0,350-4,940
ft3 4,55 2,63-5,7
ft4 12,76 9,01-19,05
antyTPO 571,3
napisał/a: soaring 2014-03-14 07:03
z badań wynika hashimoto w okresie eutyreozy.
test lh/fsh sugeruje, że to nie PCO/ jajniki, ale też ten test wychodzi pozytywnie przy pełnej postaci zaburzenia, a często miewamy wielotorbielowate/ wielopęcherzykowe jajniki, ale nie w postaci klasycznej PCO (sama tak mam).
widać nadmiar androgenów, no ale niestety trzeba by jeszcze zrobić usg transwaginalne i test hamowania, żeby się upewnić, czy androgenizują jajniki, czy nadnercza. może się zresztą okazać, że jedno i drugie po trochu.
na tym etapie musisz szukać dobrego endo.
napisał/a: mmm0987 2014-03-14 18:17
dziękuję serdecznie za odpowiedź,

mam pytanie odnośnie tego testu hamowania, czy lekarz rodzinny może mi przepisać ten deksametazon, zebym mogła zrobić to badanie prywatnie, czy to jest taki lek że np stosuje się go tylko w szpitalu, albo przepisuje go tylko endokrynolog, do endo idę prywatnie więc tak czy tak będę musiał robić inne badania prywatnie;
i jeszcze jedno po zażyciu tej tabletki wieczorem rano co się bada? kortyzol, androstendion, 17oh??

jeszcze raz dziękuję za pomoc
napisał/a: soaring 2014-03-15 08:03
nie wiem czy lekarz rodzinny zechce Cię skierować, czy dać receptę na deksametazon.
a bada się różnie. pewnie 17-OH i kortyzol wystarczyłyby.
napisał/a: mmm0987 2014-03-24 11:58
dalsza diagnostyka:
ginekolog: według usg transwaginalnego jajniki o cechach policystycznych

robiłam też krzywe, które mnie trochę martwią:
glukoza 0' 86mg/dl
glukoza 60' 183mg/dl
glukoza 120' 127 mg/dl

czy taki wysoki cukier po godzinie może wskazywać na cukrzyce, lub stan przedcukrzycowy; i czy taki wysoki wzrost z naczcco i po godzinie to też objaw cukrzycy?

insulina 0' 5,66uU/ml 2,6-24,9
insulina 60' 45,09uU/ml
inuslina 120' 33,99uU/ml

czy wynik wskazuje na insulinooporność? mam po godzinie prawie 8 krotny wzrost insuliny w stosunku do pierwszej próby.

jakie jeszcze badania powinnam zrobić przed wizytą u endo; planuje poziom glikozylacji hemoglobiny, warto robić lipidogram?

serdecznie dziękuję za odpowiedź i podpowiedzi co do dalszej diagnostyki
napisał/a: soaring 2014-03-24 15:12
cukrzycy nie masz, choć skłonność do problemów z metabolizmem glukozy widać. pamiętaj, że sytuacja badania nie jest realna, to taki eksperyment. bo przecież (chyba?) na co dzień nie zjadasz na czczo czystej porcji glukozy (75 gramów)?
ogólnie najlepsze wyjście to zbilansowana dieta do końca życia, unikanie produktów wysokowęglowodanowych oraz tylko węglowodanowych, żeby nie przeżywać nieprzyjemnych spadków cukru. insulina- co ważne- spadła w drugiej godzinie, więc na teraz jest nieźle. nie wymagasz też leków, wystarczy odpowiednie odżywianie.
na tę chwilę nie widzę wskazań do dalszych badań w tym kierunku. powtarzaj krzywą z raz na 1-2 lata, chyba że coś się niepokojącego będzie dziać, to wcześniej.