Hiperprolaktynemia - wyniki badań

napisał/a: tofiasz 2015-01-02 19:54
Witam, mam problem z wydzielaniem prolaktyny. Mam 21 lat i męczę sie od dziecka z odstającymi sutkami - prawdopodobnie lipomastia, przy czym nie jestem otyły, chodzę na siłownie, mój bf oscyluje w okolicach 15%. Ostatnio jednak doszły lekkie problemy z erekcją, spadek libido, zmienne nastroje - zdecydowanie częściej chodzę jakiś ospały, nic mi sie nie chce co mnie naprawdę denerwuje. Dodatkowo jak na swój wiek mam naprawdę mały zarost, który występuje jedynie pod nosem, na brodzie i troche włosków w okolicach jabłka Adama. To wszystko skłoniło mnie by pójść do endokrynologa i zbadać poziom hormonów, ponieważ myślałem że mam zbyt niski poziom testosteronu i przez to wszystkie te objawy. Endokrynolog mnie zbadał, dał skierowanie na badania: glukoza, morfologia, sód, potas, TSH, FT4, prolaktyna, prolaktyna z metoklopramidem, testosteron, kortyzol, estradiol, progesteron.

Dzisiaj odebrałem wyniki - estradiol i progesteron będzie znany dopiero za tydzień, ale podejrzewam że jest OK. Martwi mnie natomiast prolaktyna, ponieważ przy zwykłym badaniu wyszła w normie 175,7 mlU/l przy normie 86-324, natomiast prolaktyna z metoklopramidem po godzinie wyszła aż 13 razy wyższa, bo 2324 mlU/l. Czy przy takim skoku prolaktyny po podaniu metoklopramidu można mówić o hiperprolaktynemi? Taki skok prolaktyny może być przyczyną wyżej wypisanych objawów?

Inne ważniejsze wyniki:
TSH 3,19 N: 0,27-4,2
FT4 19,51 N: 12-22
testosteron 15,84 N: 9,9-27,8
kortyzol 444,9 N: 171-536
napisał/a: tofiasz 2015-01-10 10:52
Odświeżam. Byłem u endokrynologa z wynikami, zastanawiał sie czy przepisać mi coś na ta prolaktyne czy nie, w końcu niepewnie przepisał mi Norprolac. Póki co biorę zestaw startowy, nie mam skutków ubocznych, ale ciekawi mnie ta niepewność lekarza, jest sens kupować już normlane dawki za 130 zł? Póki co za dużych zmian nie zauważyłem, może mniejsze zmęczenie i trochę lepsze libido.
napisał/a: tofiasz 2015-01-11 22:40
Dostałem pozostałe wyniki badań: estradiol poniżej normy - wyszło 5, norma zaczynająca sie od 7; progesteron w górnej granicy normy. Ktoś ma jakieś pomysły?