Hiperprolaktynemia a gruczolak przysadki?

napisał/a: Lidka2505 2016-03-31 13:56
Dzień dobry,
mam 23 lata. Od prawie dwóch lat leczę się u endokrynologa z powodu hiperprolaktynemii. Biorę codziennie pół tabletki Bromergonu na noc i wyniki prolaktyny są unormowane. Ostatnio byłam u lekarza medycyny pracy. Kiedy wspomniałam, że leczę się na hiperprolaktynemię od razu spytał czy miałam zdiagnozowanego gruczolaka w przysadce mózgowej. Mój endokrynolog nigdy nie zlecał mi żadnych dodatkowych badań oprócz badania PRL. Lekarz medycyny pracy radził mi żebym zrobiła na własną rękę rezonans magnetyczny z kontrastem. Bardzo się przestraszyłam tym, że mogę mieć guza. Chciałabym się dowiedzieć czy to coś bardzo groźnego? Czy robić ten rezonans?
Proszę o pomoc
napisał/a: soaring 2016-04-01 08:34
jakie miałaś wyniki prolaktyny? jakie miałaś/ masz objawy hiperprolaktynemii?
jak wyglądają Twoje miesiączki, waga?
większość kobiet nie ma gruczolaka przysadki tylko różne problemy hormonalne jak np. niedoczynność tarczycy czy zespół PCO.
hamowanie prolaktyny bromergonem trudno nazwać leczeniem, to tylko hamowanie produkcji tego hormonu. bez ustalenia przyczyny to trochę bez sensu.
napisał/a: Lidka2505 2016-04-01 15:10
Zanim zaczelam brać Bromergon mój wynik prolaktyny wynosił 71,25 ng/ml. Głównym objawem u mnie byl właśnie zanik miesiączki. Mialam tez trądzik. Teraz moje cykle trwają 30 - 45 dni. Z tarczyca nie mam żadnych problemów. Mój wynik Tsh byl taki: 1,19 nlU/ml. Z innych hormonów mialam badany testosteron i również byl w normie. Ginekolog nie stwierdził u mnie PCOS. Jesli ma to znaczenie to dodam ze nie mialam problemu z zajściem w ciaze, chociaż być moze wplynal na to fakt ze zaszlam w ciaze w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.
napisał/a: soaring 2016-04-02 15:17
ale z tego wynika, że lekarz nie przeprowadził kompleksowej diagnostyki zaburzeń miesiączkowania. hiperprolaktynemia u kobiet naprawdę rzadko wywoływana jest gruczolakiem, zwykle jest jednak tylko konsekwencją innych problemów. na Twoim miejscu i po latach podobnych doświadczeń raczej poszukałabym dobrego endokrynologa lub ginekologa, który zleci badania pozwalające odpowiedzieć na pytanie o przyczynę Twoich problemów, a nie będzie tylko maskować objawy bromergonem czy pigułkami anty. i oczywiście MR przysadki powinno być jednym z tych badań.