Hepar compositum - czy można przy chorobach za autoagresji?

napisał/a: aaggaa3 2013-09-26 20:20
Prosze o informację osobę zorientowaną czy można stosowac hepar compositum przy ch. z autoagresji?

Mam Hashimoto, celiakię i ostatnio wyszły mi przeciwciała ANA 1:680 ale nie wiadomo jeszcze dokładnie co to może być

Hepar compositum jako wspomaganie wątroby przy stale podniesionej bilirubinie
napisał/a: Peter 2013-09-27 11:21
Ponieważ preparaty homeopatyczne działają pobudzająco na ukł. ummunologiczny (z zasady), nie polecam w takim przypadku jego stosowania. Sugerowałbym raczej inne naturalne preparaty np. olej z ostropestu.
napisał/a: aaggaa3 2013-09-27 13:21
Dziękuję za odpowiedź, kiedyś stosowałam ten preparat w tabletkach i dłuższy czas bilirubina była w normie, później nagle pogorszyło się i mój obecny wynik to 35 przy normie 20

Poza tym kiepsko się czuję, jestem słaba, szumi mi w uszach, mam lekkie zawroty głowy, brak apetytu, pobolewania w prawym podbrzeżu, ciągłe (niezbyt silne) bóle głowy, nerwowość, lęki...

Inne badania wątroby wychodzą od wielu lat dobrze

Próby wątrobowe

AST 16 U/l 5 34 N

ALT 10 U/l 0 55 N

Bilirubina całkowita 34,3 µmol/l 3,40 20,50 H

Fosfataza zasadowa 75 U/l 40 150 N

GGTP 13 U/l 9 36 N

Immunoglobuliny w badaniu sprzed ok. 10 ciu miesięcy :

IgG [g/l] - 9,33 norma od 7,2 do 15,0 g/l,
IgA [g/l] - 1,09 norma od 0,9 do 3,3 g/l,
IgM[g/l] - 1,7 norma od 0,45 do 1,5 g/l,


Lekarze mnie raczej zbywają a ja czuję się w sumie rzadko ''normalnie''

Myślałam, żeby zrobić sobie dodatkowo: ANCA, aCL, IgG, ASMA, anty LKM, anty SLA (to chyba wyszło ujemnie w rozszerzonym ANA2)

jak pan uważa czy powyższe badania coś mogą wnieść? w sumie prawie wszystkie badania robię na własną rękę ponieważ lekarze uważają, że mam nerwicę itd

choć kiedy pytam czy od nerwicy podnosi się bilirubina oraz przeciwciała przeciwjądrowe to wtedy raczej uciekają wzrokiem i nie odpowiadają :(

zastanawiam się czy preprat nie ''wyzwolił" jakiejś choroby wątroby, która była w uśpieniu (bilirubinę ponad normę mam od ok . przynajmniej 10-ciu lat, ale nikt z tym nic nigdy nie robił)

jakoś tak kojarzę, że może pogorszenie się samopoczucia nastąpiło po tym preparacie (choć najpierw była poprawa)

nie wiem czy to byłoby możliwe bo zażywałam tylko tabletki w małych ilościach 2x1 (gdzie na opakowaniu pisze 3x2)

zażyłam ok. 2/3 buteleczki...
napisał/a: Peter 2013-09-27 14:59
Widzę, że chcesz wykonać pełny panel wątrobowy. Przyznam, że byłbym za. Warto wyjaśnić, dlaczego podstawowe ANA są podwyższone. Poza tym w przypadku wykluczenia autoimmunologicznego zapalenia wątroby (na razie tego całkowicie wykluczyć nie można), mogłabyś przyjmować hepar compositum. Na wstępie napisałem, że nie, bo z zasady ostrożności nie ma pewności (możliwosci wykluczenia na podstawie dotychczasowych badań).
Ogólnie, to te wyniki badań nie są wyglądające poważnie (dlatego lekarze bagatelizują), ale uważam, że powinno się problem wyjaśnić, bo nie wiadomo, czy coś się nie rozwija w organizmie.
Rozumiem, że lekarze dawno wykluczyli infekcyjne, inwazyjne (np. lamblie) jak i mechaniczne zapalenie wątroby?
napisał/a: aaggaa3 2013-09-27 16:11
napisal(a):Rozumiem, że lekarze dawno wykluczyli infekcyjne, inwazyjne (np. lamblie) jak i mechaniczne zapalenie wątroby?


wykluczono, HBS (byłam szczepiona ok 12 lat temu) HCV niby wykluczono, ale było to tylko jakieś podstawowe badanie z krwi oraz brak możliwości zarażenia się przez ''ryzykowny" tryb życia, mechaniczne uszkodzenie tez raczej wykluczono

lamblie wykluczono sonda dwunastniczą , ale interesującym jest, że w posiewie bakteryjnym żółci wyszedł gronkowiec MSSA (uznano to za niemożliwe i że jest to ''zabrudzenie'')

mam również już wynik ANA2:

Metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF) STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty w mianie 1:640.

Metodą immunodyfuzji NIE WYKRYTO przeciwciał przeciw antygenom z grupy ENA (rozpuszczalnym antygenom jądrowym i cytoplazmatycznym).

Wskazana jest stała obserwacja kliniczna oraz badanie kontrolne po okresie 6 miesięcy lub przy nasileniu się dolegliwości.

Uzyskane wyniki badań należy interpretować w odniesieniu do całości obrazu klinicznego pacjenta.

w panelu rozszerzonym nie wykryto (tak mi napisano przynajmniej ponieważ powyższy wynik nie był szczegółowy)

dsDNA, Sm, nRNP
, SS-A(Ro), SS-B (La), Scl-
70, Jo-1, Pm-Scl, fibrylarynow
e, RNA-Polimeraza I,
cyklinowe, ACA,
mitochondrialne,
cytoszkieletowe, rybosom
alne, „nuclear dots”, aparatowi
Golgiego, lizosomom oraz wrzecionu podziałowemu.
METODA
immunoflu-orescencja pośrednia (IIF)
Test ANA2 to kompleksowa ocena przeciwciał
przeciwjądrowych oraz cytoplazma-tycznych metodami immunofluorescencji pośredniej i immunodyfuzji. Określany jest typ świecenia przeciwciał ich miano oraz swoistość metodą
DID. Dodatkowo w przypadku homogennego typu świecenia wykonywany jest także test na obecność przeciwciał przeciw dsDNA.

rozmawiałam nawet z neurologiem, wypisał mi w prawdzie lek sympramol 1x1 na noc, ale wcześniej zrobił MRI oraz angioMR, które nic nie wykazały
napisał/a: Peter 2013-10-01 15:14
Patrząc na te wyniki nasuwa się następująca dygresja - bardziej niemożliwa jest ta autoagresja, niż wykluczona przez lekarzy infekcja gronkowcem zł. Można mi zarzucać, że dość mocno "faworyzuję" sprawy infekcji gronkowcowych, ale nie jest to bezpodstawne.
Dlaczego sądzę, że to problem możliwej infekcji gronkowcowej:
1. Takie infekcje mają zwykle charakter podostry, przewlekły, nawracający (to oczywiście nie dowód, ale jeden z elementów "układanki")
2. Stwierdzono przeciwciała na komórkach HEp-2 w mianie umiarkowanym (tak to określę), co przemawia bardziej za infekcją, niż za autoagresją, bo dalsze rozszerzone badania specyficznych przeciwciał były ujemne.
3. Wynik posiewu żółci wskazał na infekcję gronkowcem zł. (uznano to za zanieczyszczenie). Moim zdaniem trochę pochopnie. Wg. mojej wiedzy, możliwa jest infekcja w przewodzie pokarmowym tego typu gronkowcem. A stąd jako zakażenie wstępujące może dojść przewodem żółciowym do wątroby.
Tak więc podsumowując - ja byłbym za leczeniem celowaną antybiotykoterapią przez okres 2-3 tyg. z uwzględnieniem antybiotyku o znacznej skuteczności przenikania do narządów miąższowych i po leczeniu sprawdzenie, czy miano przeciwciał na komórkach HEp-2 nie spadło. Jeśli tak by się stało, to byłby dowód co do mojego podejrzenia. Pozostaje tylko sprawa, czy jakikolwiek lekarz do tego się przychyli.
napisał/a: aaggaa3 2013-10-01 19:04
dziękuję za odpowiedź :)

myślę, że lekarz do którego chodzę rozważy leczenie antybiotykiem, to człowiek bardzo otwarty na pacjenta, jego przemyślenia itd.

zlecono mi w koncu ANA3 oraz następujące przeciwciała Panel wątrobowy PEŁNY ( ANA2, AMA, ASMA, anty-LKM, anty-LSP, anty-SLA) met. IIF, DID

ciekawe jet, że ok. lipca przechodziłam infekcję uznaną przez lekarza poz za anginę, silny ból gardła, gardło LEKKO zaczerwienione i bardzo opuchnięte, bardzo silny węzłów szyjnych promieniujący do ucha, lekarz I kontaktu zapisał antybiotyk dupmox 1000 2x1

zanim zaczęłam zażywać skontaktowałam sie jeszcze ze znajomą pediatrą, która stwierdziła, że nie wydaje jej się, że to angina paciorkowcowa, ale jakaś silna infekcja, jednak wywołana inną bakterią

poleciła zażywać duomox 1000 jednak w dawkach 2x2000 przez okres 14dni, po leczeniu ustały bóle w okolicy wątroby, samopoczucie miałam całkiem dobre, bilirubina wróciła do normy

w prawdzie było to 19 przy normie 20, ale to już nie 35,40 jak zwykle miewam ...

wszystko zaczęło wracać jakiś miesiąc temu...

zapomniałam w sumie wspomnieć że mam tez Hashimoto oraz celiakię (choć wyniki niejednoznaczne)

Wynik badania wycinków z dwunastnicy brzmi: Fragmenty bł. śluzowej XII-cy o pogrubiałych i przypłaszczonych kosmkach z miernie obfitymi krwawymi wybroczynami w podścielisku. Limfocytów T CD3+ ok. 30 na 100 enterocytów
Obraz histologiczny może odpowiadać Celiakii Marsh I

przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgA wynik 9.5

wynik ujemny 15

przeciwciała przeciw endomizium w klasie IgA oraz IgG - wynik ujemny
napisał/a: Peter 2013-10-02 15:27
aaggaa napisal(a):dziękuję za odpowiedź :)
poleciła zażywać duomox 1000 jednak w dawkach 2x2000 przez okres 14dni, po leczeniu ustały bóle w okolicy wątroby, samopoczucie miałam całkiem dobre, bilirubina wróciła do normy

To jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że mogę mieć rację. Ogólnie to masz szczęście, bo lekarze, z którymi masz kontakt są faktycznie ok i nie stronią od zlecania badań.
Ten naciek limfocytarny w dwunastnicy także sugerowałby (wg. mnie) infekcję, a nie jednak celiakię. Niestety, obraz wielu chorób jest teraz niejednoznaczny. Ale trzeba zaczynać leczenie od tych najprostszych rzeczy, bo jak się uwikłamy w zbyt dużą wielowątkowość, bo obraz choroby stanie się całkowicie zamazany.
Uważam, że te ostatnio zlecone badania wykluczą autoimmunologiczne schorzenia wątroby.
napisał/a: aaggaa3 2013-10-02 18:13
napisal(a):Ogólnie to masz szczęście, bo lekarze, z którymi masz kontakt są faktycznie ok i nie stronią od zlecania badań.


nie mogę narzekać :) lekarz hepatolog wykonał mi na prawdę sporo badań widziałam, że mu zależy

jadę do niego z wynikami 18-go października

choć niestety zanim trafiłam na lekarzy w porządku niestety sporo sie nasłuchałam od wielu a to że nerwica, a to, że depresja, ZJD, alkohol (którego prawie nie piję :/ )

napisal(a):Uważam, że te ostatnio zlecone badania wykluczą autoimmunologiczne schorzenia wątroby
przynajmniej tutaj będzie jasność, a to już wiele :)

napisal(a):Ten naciek limfocytarny w dwunastnicy także sugerowałby (wg. mnie) infekcję, a nie jednak celiakię.
mam mieć za jakiś czas kontrolną gastroskopię, myślę, że może ok. listopada ciekawe jak wypadnie, jestem na diecie BG (ścisłej nie mam żadnych ''wpadek'' dietetycznych;) i jeśli naciek nadal będzie wtedy wykluczy to celiakię

poproszę może (nie wiem dokładnie czy tak się da) o pobranie również materiału z żołądka i dwunastnicy na posiew bakteriologiczny i mykologiczny.

zastanawiałam się czy nie poprosić jeszcze o wykluczenie PSC, ale pisałam z osobami chorymi na tą chorobę i tutaj bardzo podnosi się przede wszystki GGTP, ALP a te u mnie są zawsze niskie.

Dziękuję za pomoc :) i rady, dam znać za kilka dni jak tam wyszły wyniki badań.

Pozdrawiam:)
napisał/a: Peter 2013-10-03 09:05
Można pobrać materiał z żołądka, czy z dwunastnicy. Ja byłbym za pobraniem z dwunastnicy (jako najbardziej istotny). I dał na posiew rozszerzony (chodzi o bakterie beztlenowe).
Co do lekarzy - niestety trzeba szukać. Do skutku. Przykre, że takich lekarzy myślących jest mało.
Pozdr :)
napisał/a: aaggaa3 2013-10-07 09:49
Peterze, dzięki za radę, porozmawiam w piątek z doktorkiem, tymczasem mam juz wyniki ANA3

PPJ (ANA3) met. immunoblot

RNP/Sm -
Sm -
SS-A natywne (60kDa) -
Ro-52 rekombinat -
SS-B -
Scl-70 -
PM-Scl -
Jo-1 -
Centromer B -
PCNA -
dsDNA -
Nukleosomy -
Histony -
Ribosomal-P-protein -
AMA-M2 -

Kontrola +++

- negatywny
(+) graniczny
+ pozytywny
++ silnie pozytywny
+++ silnie pozytywny
Badanie wykonane na zestawie ANA Profil 3 na aparacie EUROBlotMaster.

nadal czekam na ten panel wątrobowy...
napisał/a: Peter 2013-10-07 12:27
Wszystko ujemne :)