Hemoroidy?

napisał/a: adrian098 2009-08-03 23:39
Witam, przytrafiło mi się to już drugi raz... podczas wypróżniania się jest krew na papieze toaletowym zamiast kału... nie wiem czy to Hemoroidy ale chyba tak... to choroba jest poważna?iść do lekaża? i dlaczegoto sie dzieje;(
napisał/a: Paulla 2009-08-04 00:03
Przyczyną krwawienia, bólu, świądu w okolicy odbytu nie zawsze muszą być hemoroidy.
Skóra wokół ujścia odbytnicy jest bardzo wrażliwa. Łatwo dochodzi tam do podrażnień, skaleczeń lub zapalenia. W ten sposób może dojść np. do powstania szczeliny odbytu.
Krwawienie także może występować np. przy nowotworze jelita grubego oraz wielu innych schorzeniach. Teraz mam kilka pytań:
- Jakiego koloru jest krew?
- Czy bierzesz jakieś leki oraz czy miewasz inne dolegliwości typu bóle brzucha, zaparcia/biegunki itd.
Typowe objawy choroby hemoroidalnej to świąd, pieczenie i sączenie, pozostawianie śladów stolca, jasnoczerwone ślady krwi na stolcu i papierze toaletowym lub bieliźnie, a także uczucie niekompletnego wypróżnienia.
Najczęściej występuje kilka objawów łącznie.
Częste krwawienia wymagają konsultacji lekarskiej.
U większości pacjentów hemoroidy nie powodują początkowo wielu dolegliwości. Zauważa się je dopiero, gdy widoczne stają się ślady jasno czerwonej krwi na stolcu. Pieczenie, egzemy, świąd i uczucie niecałkowitego wypróżnienia mogą być kolejnymi symptomami hemoroidów.
Wyróżniamy 4 stadia tej choroby:

1. Hemoroidy nie są jeszcze widoczne i wyczuwalne na zewnątrz. Można je zobaczyć w postaci lekkich wypukłości w kanale odbytu za pomocą anoskopu/ rektoskopu. W tym stadium poza sporadycznymi jasnoczerwonymi krwawieniami nie powodują żadnych dolegliwości.
2. Hemoroidy mogą wypadać przy próbie parcia, ale cofają się samoistnie. Towarzyszą temu dolegliwości takie jak krwawienie, świąd, pieczenie. Pacjent ma wrażenie niecałkowitego wypróżnienia, co powoduje dłuższe przebywanie w toalecie, ciągłe parcie, które z kolei zwiększa ból.
3. Hemoroidy w tym stadium mają skłonność do wypadania nie tylko podczas wypróżniania, ale także w trakcie wysiłku fizycznego. Najczęściej pozostają stale widoczne i wyczuwalne, ale mogą być odprowadzone ręcznie.
Hemoroidy 3 stopnia mogą powodować znaczny ból oraz występowanie krwawienia, świądu i sączenia.
4.Hemoroidy 4 stopnia wypadają poza odbyt i nie dają się odprowadzić. Występują przy tym objawy takie jak: krwawienie, świąd, ból, sączenie oraz często nietrzymanie stolca.

Leki stosowane są miejscowo w postaci czopków i kremów. Możesz je nabyć w aptece bez recepty.
Ważną role w leczeniu odgrywa tzw leczenie zachowawcze zwłaszcza w początkowym stadium choroby. Polega ono na stosowaniu diety z zawartością włóknika, czasem środki powodujące rozluźnienie stolca, spożywanie odpowiedniej ilości płynów (około 2,5l na dobę). Korzystny efekt obserwuje się także po lekach poprawiających motorykę jelit. Podstawowym zadaniem jest uzyskanie regularnych i bezproblemowych wypróżnień.
Przyczyny choroby hemoroidalnej:
* Nieprawidłowe odżywianie: długotrwała dieta, uboga w błonnik, który w znacznym stopniu odpowiada za strukturę i konsystencję wydalanego stolca, powoduje zaparcia, co w konsekwencji poprzez silne parcie przy wydalaniu wywołuje podrażnienia i powstawanie coraz większych hemoroidów.
* Nieregularne wypróżnienia, powoduje przekrwienie okolicy odbytu, a przewlekanie się tego stanu sprzyja powiększaniu się hemoroidów.
* Siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej brak ruchu utrudnia dobre krążenie i sprzyja powstawaniu hemoroidów.
* Pozycja stojąca lub siedząca zbyt długie pozostawanie w niej również prowadzi do zaburzeń.
* Praca fizyczna, wymagająca bardzo dużego wysiłku
* Menu: posiłki ostro przyprawione, duże ilości używek, alkohol w znacznych ilościach, mała ilość wypijanych płynów.
* Ciąża i poród
* Niektóre przewlekłe schorzenia, jak np. marskość wątroby (w 30% przypadków!), niewydolność serca
* Częste biegunki lub wymioty
* Rak odbytnicy
* Nadciśnienie tętnicze, niekorzystnie wpływające na krążenie krwi
* Uwarunkowania genetyczne skłonność do żylaków odbytu może być dziedziczona, zdarza się też wrodzona słabość mięśni zwieracza odbytu.
* Stany zapalne.
napisał/a: adrian098 2009-08-04 08:49
- Jakiego koloru jest krew?

świerza czerwona

- Czy bierzesz jakieś leki oraz czy miewasz inne dolegliwości typu bóle brzucha, zaparcia/biegunki itd.

nie
napisał/a: Paulla 2009-08-04 08:56
Mogą to być hemoroidy. jednak nie można postawić 1005 diagnozy przez Internet, dlatego jest wskazana wizyta u lekarza pierwszego kontaktu.
napisał/a: adrian098 2009-08-04 09:08
ok, czy te hemoroidy są niebezpieczne? jeśli nie to mogłbym poczekać tydzien lub dwa żebym sie wiecej dowiedział co mi dolega.. krew widziałem juz drugi raz.. jeśli za 4-5 razem znowu będzie krew pojde do lekarza.
napisał/a: Paulla 2009-08-06 22:26
adrian098 napisal(a):ok, czy te hemoroidy są niebezpieczne? jeśli nie to mogłbym poczekać tydzien lub dwa

Nie są niebezpieczne. Tygodniowa zwłoka nie zaszkodzi.
napisał/a: mloda200 2009-08-09 12:14
A jak się zrobią juz te hemoroidy, to same się ""wchłoną", czy potrzebna jest interwencja chirurga??
Pytam na wszelki wypadek.
napisał/a: Paulla 2009-08-09 13:28
Leki stosowane przeciwko żylakom odbytu głównie łagodzą objawy i pomagają zwalczyć ewentualne stany zapalne. Przede wszystkim łagodzą ból i dyskomfort oraz wspomagają inne rodzaje terapii. W lekkich przypadkach hemoroidów ogólnodostępne leki wraz z profilaktyką oraz domowymi sposobami (zimnymi kąpielami, okładami) mogą prawie całkowicie uwolnić Nas od problemu.
Jednak gdy te metody nie przynoszą efektów wówczas potrzebna jest interwencja chirurgiczna.
Proktologia zna wiele metod chirurgicznego usuwania hemoroidów. Tradycyjne metody są stosunkowo mało skuteczne, bolesne i mogą powodować powikłania. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów operacyjnych jest zabieg Morinagi, polegający na podkłuwaniu naczyń po wcześniejszym zastosowaniu sondy usg.
Istnieją również inne, mniej inwazyjne sposoby na hemoroidy. Należy do nich wymrażanie, koagulacja (fotokoagulacja laserowa, koagulacja jedno- i dwubiegunowa).
Metoda Barrona, polega ona na umieszczaniu specjalnych gumek u podstawy hemoroidów, powodując ich niedokrwienie i martwicę. Zabiegi te nie są bolesne i możliwe do wykonania w warunkach ambulatoryjnych, a więc bez konieczności hospitalizacji. Chorzy, zaraz po zabiegu mogą wrócić do swoich normalnych zajęć. Więcej o metodzie Barrona pod tym adresem:
http://lubikowski.pl/barrona.php
O zalety i wady wszystkich metod warto dokładnie wypytać lekarza.
napisał/a: adrian098 2009-08-19 15:21
siemka... juz od tygodnia nie ma krwi czy jesli to byly hemoroidy to moglyby przejsc same ?
napisał/a: Paulla 2009-08-19 21:33
adrian098 napisal(a):siemka... juz od tygodnia nie ma krwi czy jesli to byly hemoroidy to moglyby przejsc same ?

To, że nie krwawisz nie oznacza, że choroba ustąpiła. Podstawowym elementem w leczeniu choroby hemoroidalnej jest właściwa dieta.
napisał/a: lekarz3000 2009-09-08 16:48
Poczytaj sobie na www.magnetoplag.pl
polecam też film https://www.youtube.com/watch?v=pY6lkIhqcqA


adrian098 napisal(a):siemka... juz od tygodnia nie ma krwi czy jesli to byly hemoroidy to moglyby przejsc same ?