Hemoroidy, niespecyficzne zapalenie jelita

napisał/a: Glaca 2014-09-08 18:40
Witam
Na początku tego roku zaczęły się u mnie problemy z hemoroidami, tzn. pojawiły się "namacalne guzki", a potem problemy z siedzeniem i dyskomfort. Zacząłem stosować nasiadówki i maśc i po dwóch tygodniach wszystkie objawy wraz z guzkami ustąpiły. Pod koniec maja problem pojawił się znowu. Stosowałem nasiadówki, maści a potem również czopki. Wszystkie objawy oprócz guzków zniknęły, stosowałem dalej te "specyfiki", ale żadnej poprawy więc odwiedziłem w końcu doktora, dostałem skierowanie do chirurga (bo proktologa u nas brak), skończyły mi się "specyfiki" i już ich nie kupowałem. Zanim miałem tę wizytę (bo najbliższy termin za ponad miesiąc) pojawiło się krwawienie (z guzków, bo bolały i piekły) podczas wypróżniania, poza tym żadnych innych objawów, po kilku dniach krwawienie ustąpiło oraz guzki się znacznie zmniejszyły, więc jak przyszło do wizyty, to lekarz po zbadaniu "palcem" stwierdził, że hemoroidy "są, ale minimalne", za dwa tygodnie miałem rektoskopię, gdzie pobrano mi "pseudopolipy" o wielkości 0,2 cm ze ścianek jelita i wysłano je do badań. Lekarz stwierdził, że to one mogą być przyczyną krwawienia, bo nawet podczas lekkiego kontaktu z "aparaturą" zaczynają krwawić, zalecił mi niestosowanie żadnych leków na hemoroidy. Czekałem miesiąc na wyniki, dzisiaj przyszły i się okazało, że mam "Proctitis chronica non specifica", lekarz stwierdził że to niespecyficzne zapalenie jelit, kuracja trwa ok. 3 miesięcy i przepisano mi tabletki "Duspatalin retard", po wykupieniu okazało się, że są one stosowane do leczenia zespołu drażliwego jelita i na ulotce nie ma nic, że są stosowane przy jakichkolwiek zapaleniach. Jak na razie brak jakichkolwiek objawów hemoroidów, choć mam wrażenie, że guzki znowu się powiększają (bo tak naprawdę to nigdy kompletnie nie znikły). Moje pytanie jest takie, czy faktycznie hemoroidy mogły wystąpić w wyniku tego zapalenia i czy przepisane mi tabletki w ogóle mają jakikolwiek sens?

Dodam, że mam 20 lat, od lat stosuję zdrową dietę (dużo owoców i warzyw, błonnika, ciemne pieczywo, mało tłustych i ostrych potraw, w miarę regularne posiłki), nie mam nadwagi (72 kg przy 185cm), nie palę, nie piję kawy, fast foody i alkohol tylko okazyjnie, ćwiczę w domowej siłowni. Jedyne co może więc moim zdaniem powodować hemoroidy to okazyjne problemy z wypróżnianiem (paradoksalnie im zdrowiej jem tym większe) oraz mocno siedzący tryb życia.

Pozdrawiam i z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi!
napisał/a: Konstans 2014-09-08 20:12
Witaj,
słusznie koncypujesz, ze zapisanie Ci Duspatalinu pomogło tak, jak umarłemu kadzidło.
Kazdego dnia, gdy odpisuję na posty chorych, zrezygnowanych ludzi, zadziwiam sięjak długo to jeszcze potrwa? jak długo mozne lekarz przepisywać takie leki z d.... wzięte pacjentowi z problemami jelitowymi. Które to to leki nic nie pomagają. Sa nieliczne przypadki, że przynoszą ulgę ale tylko przez pierwsze 2-3 tyg. Potem siła rażenia problemu wraca zwielokrotniona.
Jaki z tego morał ? One nie leczą a blokuja/maskują objawy a w tym czasie choroba postępuje. Pacjent je jak dawniej, pogarsza swój stan a potem popada w przygnębienie i pyta, dlaczego jest gorzej.
Dlatego własnie, ze trzeba podjąć leczenie. Hemoroidy to nie potocznie objaw przemęczenia, choc i tak czasem bywa. Ale wówczas pojawiają sie okazjonalnie i szybko znikają. Natomiast te u Ciebie przeszły w stan przewlekły, bo sa pochodna złej kondycji jelit.
Przede wszystkim postaw na diete, bo tylko ona Ci skutecznie pomoże. Kategorycznie wyeliminuj gluten i nabiał we wszelakiej postaci. Stosuj suplementy omega3 i olej z wiesiołka. Jedz zdrowe tłuszcze jak masło, smalec domowy, oliwa z oliwek, awokado, olej kokosowy (przeciwzapalny), jedz ryby i mięso, warzywa i trochę owoców (w zalezności od samopoczucia).
Odstaw wszelkie zboża nawet bezglutenowe na czas uspokojenia sie uk. pokarmowego. Sam widzisz, ze nie jest dobrze. Ale po zastosowaniu takiej diety eliminacyjnej przez 1-3 miesiące nie uwierzysz jak bez lekarstw, poczujesz się lepiej :)
Pozdrawiam :)
napisał/a: Glaca 2014-09-08 20:34
Ja generalnie nie czuję się źle. Nie czuję żadnego osłabienia, żadnych bóli. Jedynie te guzki. Dietę mam zdrową, ale tak jak mówisz teraz wyeliminuję kompletnie nabiał i zboża oraz przez kilka miesięcy będę bardziej uważał na to co jem. Już wybuliłem niestety na te tabletki, więc przez ten miesiąc je będę stosował, potem mam przyjść na wizytę i zobaczę, co mi później przepisze, ale jak znowu to samo to już oleję. Tylko pytanie, skoro mam to zapalenie, to nie powinienem brać jakichś lekarstw, żeby pozbyć się tego stanu zapalnego? Sama dieta pomoże? Bo tego Duspatalinu nie liczę jako lekarstwo na moją dolegliwość. A nie chcę potem by ten stan zapalny się pogorszył albo rozprzestrzenił. Do innego specjalisty, po jakąś drugą opinię raczej u mnie ciężko + terminy (a w końcu już sam miesiąc czekałem na wyniki), a nie daj boże jeszcze by mi znowu grzebali nie tam gdzie trzeba. Po lewatywach i rektoskopii przez dwa tygodnie brałem jakieś tabletki ochronne (te co przy antybiotykach, żeby się żadnej grzybicy nie nabawić) żeby się tam ta flora bakteryjna odbudowała. Lekarz mi tego nie przepisał, ale stwierdziłem, że lepiej będzie je wziąć. Ale to raczej nie wyeliminowało zapalenia jelita.
napisał/a: Konstans 2014-09-09 08:24
To dobrze, że objawy nie zaburzają Ci codziennego funkcjonowania. Co nie zmienia faktu, ze nie możesz tego pozostawić a muzo ;)
Stosuj dietę eliminacyjną, jedz garściami kiszonki i probiotyki, zażywaj ruchu i odstresuj się (bo to tez kluczowe zagadnienie w kwestii kondycji jelit).
Pozdrawiam :)
napisał/a: Glaca 2014-09-10 18:47
Ale moje pytanie było takie, czy powinienem brać jakieś leki na to zapalenie, skoro Duspatalin nie ma takowego działania? Sama dieta na pewno wystarczy?
napisał/a: Konstans 2014-09-10 19:23
Glaca napisal(a):Ale moje pytanie było takie, czy powinienem brać jakieś leki na to zapalenie, skoro Duspatalin nie ma takowego działania? Sama dieta na pewno wystarczy?


Tak, sama dieta wystarczy. Ale dieta konsekwentna i lecząca stan zapalny. A nie wiesz, ze to niewłasciwe jedzenie powoduje stany zapalne?
A jakie leki chciałbys brać ? polprazol? i pochodne ? to bierz! ale to działanie krótkotrwałe - chyba już się przekonałeś !
I oto moja odpowiedż kolego :)
Ale wiedz,ze ja lekarzem nie jestem - i całe szczęście ! ;)
napisał/a: Glaca 2014-09-10 21:20
Jak nie trzeba nic łykać to nawet lepiej, po prostu wolałem się upewnić, ponieważ nigdy nie miałem styczności z zapaleniami jelit, więc moja wiedza w tych tematach jest niemalże zerowa. Natomiast przy innych zapaleniach, z którymi miałem styczność, to zwykle się coś stosuje, żeby jak najszybciej się owego stanu zapalnego pozbyć, by nie było powikłań lub by się to nie przeistoczyło w coś poważniejszego, a nie czeka trzy miesiące aż samo przejdzie.
napisał/a: Konstans 2014-09-10 21:48
Ja nie moge mowic za lekarza.Jesli on uzna,ze potrzebne Ci leki to decyzja nalezy do Ciebie. Chcialam tylko bys zrozumial,ze choroby jelit to pochodna jedzenia alergenow,stresu,braku snu etc.Moznaz tego wyjsc posilkujac sie wlasciwa dieta,higienicznym trybem zycia i usmiechem (bo ponurakow szybciej choroby zjadaja ;)
Zastosuj diete eliminacyjna i sam zobaczysz jak sie bedziesz czul.
Pozdrawiam :)