Hemofobia u nastolatki

napisał/a: sylwia00001 2015-07-14 19:25
Moja 16-letnia siostra chyba cierpi na jakąś fobię, boi się krwi, ran itp, ale nie chodzi o widok ich czy pobieranie krwi - nie może słuchać nawet o tym, robi się od razu blada, słabo jej i niedobrze, musi wyjść z pokoju. Najtrudniejsze były dla niej lekcje Edukacji dla bezpieczeństwa w gimnazjum, gdzie omawiane były takie tematy jak pierwsza pomoc. Teraz idzie do nowej szkoły (technikum gastronomiczne) i obawia się, że sytuacja będzie się powtarzać.
Do jakiego lekarza zgłosić się z czymś takim? Poradnia psychologiczna dla młodzieży, prywatny gabinet psychologiczny? Czy jest to możliwe do wyleczenia, przezwyciężenia?
napisał/a: Awers 2015-07-14 20:17
Znam osobę z taką przypadłością. Niestety, nie zamierza z tym nic robić, a problem nieźle utrudnia życie. Myślę, że terapia u psychologa to dobry pomysł. Najlepszym pomysłem będzie psycholog specjalizujący się w terapii lęku. Czytałem kiedyś artykuł o terapii tzw. małych kroków w oswajaniu lęku. Trwa to dość długo, jednak dziewczyna, która była opisywana w tym studium, opanowała w dużym stopniu lęk (u niej akurat był to lęk przed psami).
napisał/a: sylwia00001 2015-07-14 21:31
Niestety problemem jest niewielka liczba psychologów jakichkolwiek w naszym mieście - raptem 1 poradnia (psychologiczno-pedagogiczna) i 2 czy 3 gabinety prywatne...