Helicobacter pylori , badanie po leczeniu

napisał/a: placid1 2011-01-31 08:52
Witam badanie sprawdzające po leczeniu , od skończenia antybiotyków mineło już z 2 miesiące , ale zażywam controloc i czasami metoclopramid , czy powinno się je odstawić przed badaniem na jaki czas , czytałem gdzieś że ten controloc to trzeba a jak jest z tym metoclopramidem , też na jaki okres przed badaniem ??
napisał/a: falco 2011-01-31 21:48
Jeśli ma zostać wykonany test ureazowy to zaleca się przerwanie stosowania IPP czyli np. Controlocu co najmniej tydzień (ale są też źródła mówiące o 4 tygodniach ) przed planowaną endoskopią. Co do metoclopramidu nie dysponuję informacjami które wskazywały by na konieczność przerwania leczenia. Jednak podstawową kwestią jest to jaka metoda zostanie użyta?
napisał/a: placid1 2011-02-01 08:09
Test z kału.
napisał/a: falco 2011-02-01 20:12
Jeśli test robiony jest z kału to oficjalne zalecenia mówią o konieczności odstawienia Controlocu na 2 tygodnie przed wykonaniem testu. A jeśli chodzi o metoclopramid to na pewno nie jest wymieniony w wykazie leków, które należy odstawić przed tym testem. Jednak trudno ocenić jednoznacznie czy jego stosowanie może mieć jakiś wpływ na wynik badania.
napisał/a: placid1 2011-07-21 19:04
A jak się ma sprawa z h2 blokerami typu ranigast na ile trzeba odstawić przed testem ureazowym - gastroskopia ,
napisał/a: falco 2011-07-21 20:31
Odpowiem cytatem. Tekst źródłowy http://www.mp.pl/artykuly/index.php?aid=1143&_tc=B923890B266645769F878CE629329A3A
napisal(a):Wyniki fałszywie ujemne obserwuje się u chorych z czynnym lub niedawno przebytym krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego, jeśli w treści żołądkowej znajduje się domieszka krwi, oraz u chorych leczonych inhibitorami pompy protonowej, antagonistą receptora H2, antybiotykami lub preparatem bizmutu. U pacjentów leczonych inhibitorami pompy protonowej dochodzi prawdopodobnie do redystrybucji kolonii H. pylori w żołądku, ujemny wynik testu ureazowego w wycinku z części przed odwiernikowej nie jest więc wystarczającym dowodem na brak zakażenia. W związku z powyższym w tej grupie chorych zakażenie H. pylori może być zidentyfikowane za pomocą badań surowicy w kierunku obecności swoistych przeciwciał lub testem ureazowym z wycinka błony śluzowej po wcześniejszym zaprzestaniu podawania inhibitorów pompy protonowej. Leczenie należy przerwać 1-4 tygodnie przed planowaną endoskopią. W przypadku stosowania antagonistów receptora H2 nie zaleca się przyjmowania leku w dniu badania, jeśli zamierza się wykonać tylko test ureazowy.
napisał/a: R29oman 2011-07-22 18:15
jak wykonuje się test kałowy?
napisał/a: placid1 2012-09-17 12:57
Helicobacter po pierwszym leczeniu nie ustapił( robiłem ostatnio gastoskopię i jest dalej( IIP I h2 blokery odstawiłem według zaleceń ) teraz było drugie leczenie i trzeba by sprawdzić jego rezultat ( jeśli to on powoduje objawy to niestety jest dalej ) przechodząc do meritum nie pali mi się do następnej gastroskopii ( niemniej uważam że wcale nie jest to jakieś wyjątkowe przykre badanie ) , teraz pytanie na ile przed badaniem na antygen z kału odstawić H2 BLOKERY , IPP wiem ze na dwa tygodnie , odstawiłem ale ratuje się teraz ranigastami przy zgadze przy gastroskopii nie było problemów bo wystarczyło na 1-2 przed badaniem ale jak to będzie przy badaniu z kału ? na ile prze badaniem odstawić RANIGAST ?
napisał/a: olifka2 2012-09-26 11:35
Z własnego (niestety) doświadczenia wiem, że te wszystkie badania z kału czy z krwi są nic nie warte. Owszem, mogą pokazać zakażenie Helicobacterem, ale takie, które na przykład było 5 lat wcześniej i już go nie masz. Z tego co udało mi się dowiedzieć chodząc od lekarza do lekarza, jedynym tak na prawdę wiarygodnym badaniem na obecność tego obrzydliwca jest test oddechowy. Przyjemny, nieinwazyjny, bezpieczny nawet dla mnie (czyli dla kobiety w ciąży!!!) - byłam na prawdę mile zaskoczona, że trzeba tak naprawdę tylko dmuchnąć w woreczek i już.
Nie ma porównania do mało przyjemnej gastroskopii... Ja akurat robiłam w Evicie w Krakowie, ale pewnie jest jeszcze wiele miejsc, które to robią.


Pozdrawiam!
napisał/a: aaggaa3 2012-09-28 13:44
Hej, tez niestety jestem w tym temacie :((( choc w czerwcu HP nie było nie wiem jak w bad. z września

leczenie powinno się odbywać następująco:

LECZENIE PIERWSZEGO WYBORU
AMO 1000 mg + MET 500 kg + IPP
(wszystkie leki 2 x dz. przez 7 dni)

LECZENIE DRUGIEGO WYBORU
(może być zastosowane w pierwszej kuracji)
AMO 2 x 500 mg lub TET 4 x 500 mg + MET 3 x 500 mg+IPP 2 x dz.
(wszystkie leki przez 10-14 dni)

NASTEPNE KURACJE po ocenie wrażliwości bakterii na antybiotyki

AMO – amoksycylina,
MET – metronidazol,
TET – tetracyklina,
IPP – inhibitor pompy protonowej.
W przypadku nieskuteczności pierwszej terapii, zwykłym leczeniem drugiego wyboru jest zestaw 4 leków stosowanych przez 7-10 dni: sól bizmutu, IPP, tetracyklina (4 x 500 mg) i metronidazol (3 x 500 mg). Zamiast tego schematu autorzy włoscy proponują użycie ranitydyny z cytrynianem bizmutu (2 x 400 mg), amoksycyliny (2 x 1 g) i tynidazolu (2 x 500 mg) przez 14 dni. Postępowanie takie ma gwarantować 81% eradykację (15). Inne doniesienia potwierdzają celowość wydłużenia kuracji przeciwko Hp z 7 do 10-14 dni, między innymi dlatego, że wśród zakażonych dominują osoby z dyspepsją, u których szansa na powodzenie eradykacji w czasie 7-dniowego leczenia jest mniejsza niż u chorych na wrzód trawienny (16). W wytycznych Maastricht III dopuszczono wydłużenie leczenia antybiotykami do 14 dni oraz użycie schematu czterolekowego jako leczenia pierwszego wyboru. W Polsce sole bizmutu są niedostępne i dlatego proponuje się schemat trójlekowy zawierający IPP, amoksycylinę lub tetracyklinę oraz metronidazol.
NOWE SPOSOBY LECZENIA
Nowym sposobem leczenia jest 10-dniowa kuracja sekwencyjna polegająca na stosowaniu najpierw inhibitora pompy protonowej z amoksycyliną (2 x 1 g) przez 5 dni, a następnie inhibitora pompy protonowej, klaritromycyny (2 x 500 mg) i tynidazolu (2 x 500 mg) przez kolejne 5 dni (17). Przy takim sposobie leczenia, odsetek eradykacji może przekraczać 90%, niezależnie od wieku pacjentów.
Wśród nowych leków służących do eradykacji Hp wymienia się lewofloksacynę i rifabutynę. Niedawne badania we Włoszech wykazały większą skuteczność lewofloksacyny podawanej łącznie z klaritromycyną i esomeprazolem w porównaniu z 7-dniowym leczeniem standardowym (18). Drugi lek – rifabutyna będzie miał mniejsze znaczenie w Polsce z powodu zwiększającej się zachorowalności na gruźlicę i ryzyka wyselekcjonowania prątków opornych na ten antybiotyk.
Probiotyki, polecane w piśmiennictwie jako leki wspomagające eradykację i zmniejszające działania niepożądane antybiotyków, nie znalazły się w wytycznych Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii i Maastricht III. Wydaje się, że największy wpływ na poprawę wyników leczenia eradykacyjnego w naszym kraju mogłoby mieć racjonalne stosowanie antybiotyków przez lekarzy oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń przez pacjentów.
Po skutecznej eradykacji Hp nawroty zakażenia zdarzają się rzadko, zwłaszcza w krajach rozwiniętych (1-3%). W krajach rozwijających się odsetek ten przekracza 10% po pierwszym i tyleż po drugim roku od eradykacji, co świadczy raczej o ponownym zakażeniu niż wznowie utajonej infekcji (19). Jednym z czynników zwiększających ryzyko nawrotu zakażenia Hp jest choroba zębów wymagająca leczenia stomatologicznego (20).
W profilaktyce zakażenia Hp nie należy zapominać o najprostszych zaleceniach utrudniających szerzenie się bakterii, takich jak mycie rąk i osobne miejsca do spania dla dzieci. W przyszłości ważną rolę w zapobieganiu infekcji może mieć szczepionka przeciwko Hp. Pierwsze próby immunizacji ludzi antygenami tych bakterii wypadły pomyślnie (21).

tekst znajduje się w całości na stronie: http://www.czytelniamedyczna.pl/3084,nowe-zasady-leczenia-infekcji-helicobacter-pylori-1.html
napisał/a: ~Anonymous 2012-09-28 19:48
Aby potwierdzić czy kuracja zadziałała i wytępiła HP dobrze byłoby wykonać test oddechowy ,który w przeciwieństwie do testów serologicznych i innych metod chociażby badanie kału jest bardzo wiarygodny i czulszy.
napisał/a: placid1 2012-10-01 10:16
Helicobacter jest nadal drugie leczenie nieskuteczne , znacie jakieś naturalne metody na pozbycie się tej bakterii ? nie chcę znowu aplikować antybiotyków a bynajmniej nie tak od razu , z chęcią spróbowałbym na razie jakiś metod naturalnych jeśli takowe istnieją .