Hashimoto u dziecka

napisał/a: woal 2016-09-02 13:45
Wpis będzie przydługi... Od pewnego czasu studiuję kolejne strony forum endo. Informacje i porady są bardzo inspirujące i często napawają nadzieją. Gratuluję wytrwałości moderatorom i wszystkim forumowiczom. Z góry przepraszam, jeśli powinnam zadać pytanie w innym wątku (po przeczytaniu tej pierwszej części wpisu proszę ew. o wskazanie, który wątek będzie odpowiedni lub czy założyć swój nowy np. Dzieci z Hashi), bo pytania dotyczą 9-latka (bliżej 10) z niedoczynnością tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto (postać subkliniczna, praktycznie bezobjawowa).
Po pierwsze, suplementacja. Aktualnie rozważamy podawanie wit. D3 1000/d.. Ale jak dobrać dawki innych preparatów (czy przeliczać wg masy ciała 32 kg)? Czy zdecydowanie wykluczyć niektóre suple? Pytam Was tutaj, bo może ktoś przechodził z dzieckiem tę drogę, a obawiam się, że lekarz pediatra czy endokrynolog nie będzie się w to bawił, z braku przekonania i czasu w gabinecie… Tego wszak nie uwzględniają algorytmy postępowania w medycynie klinicznej.
Właśnie zaczynamy przygodę z dietą bezglutenową i beznabiałową, z elementami AIP (bez psiankowatych, ziaren i niektórych in.). Dlatego drugie pytanie dotyczy głównych ograniczeń. Czy jest sens w ogóle uwzględnić z rzadka i w b. ograniczonych ilościach świeże pieczywo bezglutenowe i mleko bez laktozy (fakt, jest jeszcze kazeina…)?
Wprawdzie żaden lekarz do tej pory tego nie zasugerował ani nie zlecił (i pewnie nie zleci), ale zastanawiamy się też nad wykonaniem testów pokarmowych oraz fitoterapią (ale tu też pojawia się kwestia dawkowania).
Poniżej dla pełnego obrazu wklejam wyniki badań kontrolnych.
Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Wyniki z 11.03.2016:
TSH 34,39 uIU/ml (N0,6-4,84)

Wyniki z 04.04.2016:
TSH 46,75 uIU/ml (N 0,6-4,84)
FT3 6,72 pmol/l (N 3,88-8,02)
FT4 12,59 (N 12,49-21,5)

Wyniki z 07.04.2016:
TSH ultraczuły 25,07 uIU/ml (N >2. rż. 0,3-4,0)
FT3 5,8 pmol/l (N 3,0-8,1)
FT4 12,2 pmol/l (N 10,0-25,0)
aTPO >9000 IU/ml (?!) (N 600,0 IU/ml (N
djfafa
napisał/a: djfafa 2016-09-03 07:38
Niestety dla dzieci brak jest jakiś konkretnych wytycznych czy sprawdzonego dawkowania czegokolwiek.

Zasadniczo wiadomo, że szkodzi im to samo co dorosłym, różnica "tylko" taka, że dziecko rośnie, rozwija się i tutaj wyeliminowanie wielu popularnych produktów może być czasami na ich szkodę. Oczywiście to się uda, ale trzeba mieć olbrzymią wiedzę jak zastąpić np. mleko, bo o ile dorośli potrzebują niewiele wapnia o tyle dzieci potrzebują go więcej. Przykładów oczywiście można mnożyć.

Musiałabyś dokładnie przestudiować zapotrzebowanie dzieci na poszczególne witaminy i minerały i jeżeli zdecydujesz się na eliminację np. glutenu i nabiału, wprowadzić produkty bogate w te składniki, które właśnie zawierały wcześniej tamte produkty.

Co do suplementacji. Ta podstawowa, jest raczej dobrze sprawdzona i polecana u dzieci, czyli bezpieczna.

Wspomniana wit. D

http://www.vitamindcouncil.org/vitamin-d-news/new-vitamin-d-recommendations-set-by-panel-of-experts-in-central-europe/

Oficjalne dane naukowe mówią o 2.000 IU dla dzieci zagrożonych czyli właśnie chorych. To bezpieczna dawka i śmiało możesz tyle podawać.

Omega 3, również są znane rekomendacje. Dzieci potrzebują minimum 1 gram EPA i DHA dziennie. Dla dzieci chorych tą dawkę można podwoić.

Co do reszty. Witamina C, spokojnie można również podawać większe dawki niż rekomendowane, możesz poczytać tutaj:

http://vitamincfoundation.org/alerts.php

Selen brałbym w zalecanej dawce, resztę antyoksydantów również, i bazowałbym raczej na żywności a nie suplementach.

Tutaj dieta jest bardziej kluczowa i niestety hormon trzeba brać. Wyniki też trzeba będzie częściej sprawdzać, bo jednak u dzieci to dużo ważniejsze niż dorosłych.

W razie pytań pytaj, mogę coś poszukać, bo ekspertem leczenia dzieci nie jestem.
napisał/a: woal 2016-09-05 01:31
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
Rzeczywiście nie jest mi obca obawa przed nieumyślnym spowodowaniem ew. niedoborów z powodu planowanej diety eliminacyjnej... - trzeba drążyć temat (lektury mi w najbliższym czasie na pewno nie zabraknie). Również z tego względu coraz bardziej skłaniam się ku pogłębieniu diagnostyki - poważnie rozważam wykonanie badań składników pokarmowych w kierunku utajonej alergii IgG- i IgA-zależnej, które to testy umożliwiłyby identyfikację alergizujących pokarmów. Dzięki temu może byłaby szansa wykluczyć z diety tylko te, które rzeczywiście szkodzą (dieta celowana, niekoniecznie reżimowa, co istotne zwłaszcza w przypadku dzieci), i przez to zahamować toczący się proces zapalny w organizmie (konkretnie zapalenie tarczycy). Ciekawa jestem, czy ktoś z forumowiczów robił te badania i czy okazały się pomocne.
Biorę też pod uwagę podawanie probiotyków, pytanie tylko czy decyzję o ich rodzaju poprzedzić badaniem microflorascan.
No i chciałabym zamówić zestaw konkretnych ziół (autorytet w tej dziedzinie dr Różański wskazał kilka roślin, które można wykorzystać w terapii ch. z autoagresji) u praktyków - może bonifratrzy to właściwy adres, żeby ustalić dawkowanie.
Djfafa, dzięki za sugestie dot. suplementacji witamin. Zabrałam się za czytanie doniesień, na razie nt. wit. D w przebiegu Hashi... http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22876540, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26637501, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26316435, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25854833
Zatem: wit. D (bez K2) 1000-2000 IU/d; kwasy omega 3 EPA i DHA (Olimp Gold Omega 3) min. 1 g/d, ew. 2 g/d; wit. C 1000-2000 mg/d; selen (Olimp czy Swanson), choć tu mam największe obawy (o ew. przedawkowanie, bo zdaje się, że trudno weryfikować ilość tego pierwiastka w ustroju…) - czy zalecana dawka to 50 mg/d? Reszta antyoksydantów rzeczywiście też??
Czy w przypadku wymienionych producentów preparatów witaminowych można mówić o optymalnej relacji jakości do ceny?
Nasuwają mi się jeszcze pytania dot. realizacji kalendarza szczepień u dziecka z Hashi - pediatrzy i endokrynolodzy twierdzą, że nie ma przeciwwskazań do szczepień, ale mnie chodzi o tę drugą stronę medalu... czyli czy istnieją wskazania. Przydałby się jakiś geniusz bilansu który by pomógł obiektywnie ocenić to co kładziemy na szali.
Jeszcze raz dziękuję za porady - dla nas na tym etapie im bardziej szczegółowe, tym cenniejsze.
djfafa
napisał/a: djfafa 2016-09-06 14:28
Zalecane dawki selenu i antyoksydantów, chodziło mi o zalecane RDA czyli odpowiednie dla wieku i tego bym nie przekraczał.

Do do szczegółowych badań flory bakteryjnej i produktów alergizujących, nie mam doświadczenia w tym temacie i tutaj nie doradzę. Mam wątpliwości co ich skuteczności i pewności, ale to takie moje domysły.