Hashimoto, niski testosteron, hipogonadyzm

napisał/a: George33 2014-12-16 22:52
Witam postanowiłem tu napisać bo już w sumie nie wiem do kogo się z tym udać. I proszę jeśli już zdecydujesz się przeczytać ten post to przeczytaj go do końca.
No więc tak... ok. 1.5 roku minęło od zdiagnozowania u mnie niedoczynności tarczycy Hashimoto. Od tamtej pory do sierpnia tego roku brałem Letrox, bo lekarz powiedział że mam dobre wyniki TSH i kazał wstrzymać leczenie na 2 miesiące ale nie chciałem już iść do tego lekarza i jakoś to się przedłużyło aż do teraz, od tamtej pory nie biorę w ogóle Letroxu ani niczego na niedoczynność. W sumie zauważyłem że mam mniej energii, ciężej mi zaspać i wstawać ale nie wiem czy to tylko przez niedoczynność. Ostatnio byłem u innego endokrynologa i przed wizytą zrobiłem badania w laboratorium:
[img]http://i.imgur.com/BKqGvPb.png[/img]
Tu normalny rozmiar bo jest ograniczenie na 300 pikseli szerokości:
http://i.imgur.com/qcbP57f.png
Po pokazaniu lekarzowi powiedział że w FT3 jest błędny wynik bo nie mogę takiego mieć. Po pytaniu o testosteron zbył mnie mówiąc, że po prostu taki mam i tyle, powiedział że to nie jest podstawa żeby podawać mi testosteron. Mówiłem mu też o nikłym zaroście na twarzy (co dziwne na dolnej połowie ciała i pod pachami jest owłosienie jest normalne a nawet obfite) i sylwetce typowej dla hipogonadyzmu (grube nogi, pośladki, biodra, trochę tłuszczu w okolicach sutków) i powiedział to samo co przy pytaniu o testosteron, "po prostu taki jestem". Czytałem o hipogonadyzmie wtórnym i gonadotropinach i faktycznie LH i FSH z tego co widać mam dosyć niskie, LTH nie badałem. Testosteronu jak na prawie 21 też dużo nie mam. Pod koniec wizyty lekarz chciał przepisać mi znowu Letrox, ale po pytaniu o T3 powiedział że czystego T3 w Polsce nie ma ale może mi przepisać Novothyral (120µg T4+20µg T3). No więc od jutra zaczynam brać przez pierwsze 2 tyg. po pół tabletki dziennie a potem po tabletce dziennie (lekarz mówił że lek jest drogi i można brać po pół tabletki dziennie ale kosztuje mniej niż 30zł za 100 tabletek więc będę brał po całej).
W obeznaniu się w temacie pomogły mi jeszcze te 3 wątki:
http://forum.gazeta.pl/forum/w,22,126564338,,Niski_poziom_testosteronu_20_lat.html?v=2
http://forum.gazeta.pl/forum/w,22,133867771,,Badanie_testosteronu_.html?v=2
http://www.sfd.pl/Niski_poziom_testosteronu_u_20_latka-t486456.html

Co byście zrobili dalej na moim miejscu? Myślałem żeby pójść do androloga, ale po przeczytaniu trzeciego tematu z tych powyżej nie wiem czy nie będę miał podobnej sytuacji, zna ktoś jakiegoś który mógłby mi pomóc? Myślałem o braniu testosteronu lub w przypadku hipogonadyzmu gonadotropin.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomocne odpowiedzi.
napisał/a: soaring 2014-12-17 09:11
sorry, ale lekarz niezbyt lotny.
całkowite hormony tarczycy, czyli T3 czy T4 nie mają wartości diagnostycznej, nie ma sensu ich mierzyć. pomocne są wolne frakcje, czyli ft4 i ft3. z nich wynika że masz za wysokie ft3.
za wysokie ft3 w połączeniu z niskimi przeciwciałami sugeruje subkliniczną niedoczynność tarczycy z powodu niedoboru jodu raczej niż hashimoto. na podstawie jakich wyników poprzedni lekarz zdiagnozował hashi? robiłes usg tarczycy kiedykolwiek?
biorąc pod uwagę powyższe, nie ma specjalnego uzasadnienia do podawania Ci novothyralu, bo póki co nie wygląda na to, byś miał problem z konwersją. novothyral występuje w dwóch dawkach 75 mcg t4 + 15 mcg t3 lub 100 mcg t4 + 25 mcg t3 zresztą.
skoro nie brałeś w ostatnim czasie w ogóle hormonu, to wróżenie z fusów, że będziesz potrzebował całej tabletki naprawdę nie świadczy dobrze o tym panu (a 2 tyg na połowie tabletki i potem cała jeszcze gorzej). po kilku dniach brania całej tabletki novothyralu serce Ci wyskoczy i wylądujesz w szpitalu. ręce opadają.
powinieneś zacząć klasycznie od 25 mcg syntetycznej lewotyroksyny, czyli euthyroxu czy letroxu, po 6-8 tygodniach sprawdzić wyniki, skorygować nieznacznie dawkę -jeśli okazałoby się to konieczne - do np. 37,5 mcg, po kolejnych 6-8 tyg znowu to samo i tak do czasu ustalenia potrzebnej Ci dawki. w dodatku jeśli jednak nie masz hashimoto to należy zacząć od jodu, a nie od syntetycznego hormonu.
na męskich hormonach rozrodczych się nie znam, więc pozostałej części nie skomentuję.
napisał/a: George33 2014-12-17 15:37
O FT3 lekarz mówił że to jakiś błąd w pomiarze. USG miałem robione dwa razy. Po pierwszym razie poprzedni lekarz stwierdził hashimoto i mówił że właśnie mam unikać jodu. O Novothyralu obecny lekarz mówił że zwykle podaje się go jako drugi po Letroxie gdy ten nie przynosi oczekiwanych efektów, powiedział że może mi go od razu przepisać a ja słysząc że zawiera T3 zgodziłem się. Mój lek ma 100T4 i 20T3 na 100% bo pisze to na opakowaniu. Z ulotki wyczytałem że nie ma jakiś specjalnych skutków ubocznych prawidłowego stosowania a o przedawkowaniu pisze w ulotce, że może znacznie nasilić metabolizm, u predysponowanych osób wywołać drgawki i kilka przypadków śmierci u osób przez wiele lat nadużywających lewotyroksynę. Natomiast co do dawkowania to na ulotce pisze "Młodzież i dorośli 1/2 - 2 tabletki na dobę. W zależności od indywidualnej tolerancji dawka dobowa jest co dwa tygodnie zwiększana o 1/2 tabletki." Lekarz nie mówił mi o zmianie z 1/2 na całą tabletkę podczas stosowania, powiedział tylko że mogę brać pół ze względu na cenę, a pomysł o zwiększeniu dawki po dwóch tygodniach podjąłem po przeczytaniu ulotki.
Dzięki za zainteresowanie tematem.
napisał/a: soaring 2014-12-17 21:21
jeśli lekarz powiedział coś takiego o ft3 oraz inne cuda dotyczące leku, itd. to znaczy, że się nie zna totalnie na zaburzeniach tarczycy. zapomnij o tych bzdetach i zacznij sam czytać. o jakości forum na gazeta.pl się nie wypowiadam, ale jak pamiętam swoje początki poszukiwania informacji, to commed był jedynym sensownym.
masz opisy tamtych usg? wolę sama przeczytać co tam jest napisane, a nie interpretację lekarza, bo Twoje aktualne wyniki nie wskazują na hashimoto.
nie przepisuj mi ulotki leku, biorę dokładnie ten sam środek, tylko poczytaj sobie o tym jak się wprowadza leczenie hormonem i w jaki sposób dobiera się dawkę. wygląda to tak jak Ci napisałam wyżej, a nie tak jak zalecił Twój lekarz. tekst z ulotki jest zresztą o tym, że tabletkę można łamać na pół, jest tam nawet specjalna perforacja. zapewniam Cię że nie chcesz się przekonać jak "przyjemna" jest nadczynność tarczycy spowodowana zbyt wysoką dawką syntetycznego hormonu.
a na koniec jeszcze raz podkreślę, że nie masz za niskiego poziomu trójodotyroniny (T3), której analitycznym wskaźnikiem jest wolna frakcja (ft3). bo z tego, że t3 miałeś poniżej normy dokładnie nic nie wynika.
napisał/a: George33 2014-12-19 04:59
Mógłby ktoś jeszcze wypowiedzieć się na pozostałe tematy?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-12-19 08:07
Ale czego oczekujesz jeszcze? Koleżanka napisała Ci to co można wyczytać po tych wyników.

Nie mamy obrazu USG, ale niskie przeciwciała wskazują że raczej Hashi nie masz. Podwyższone fT3 sugeruje niedobór jodu i to powinien być lek pierwszego kontaktu.

Co do testosteronu, czasy kiedy młodzi mężczyżni mieli go w górnych graniach minęły bezpowrotnie. Masz wokół siebie pełno ksenoestrogenów i to powód takie stanu.
napisał/a: Justice44 2014-12-19 10:06
LH,FSH, Test. bardzo niski jak na 21 lat , to są wyniki dobre dla 50 latków.
napisał/a: George33 2014-12-19 17:18
Justice44 napisal(a):LH,FSH, Test. bardzo niski jak na 21 lat , to są wyniki dobre dla 50 latków.

No właśnie, a ja nie chcę mieć takich wyników i chcę coś z tym zrobić!

Znalazłem kartkę z wyniku USG z 12 marca tego roku:
http://i.imgur.com/ZW6zG8S.jpg
Mogło się coś zmienić przez ten czas biorąc pod uwagę zmiany trybu życia, diety i odstawienie leku?
To opis USG pierwszego lekarza.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-12-20 07:54
Masz bardzo małą tarczycę i to może być problem. Hashimoto nie widac ani po poziomie przeciwciał ani po obrazie USG.

Kup sobie forskolinę, to podniesie Ci i teścia i da kopie tarczycy. Do tego koniecznie jod.
napisał/a: George33 2014-12-20 15:55
O tej forskolinie nie słyszałem, pierwsze wrażenie czytając opis - wow, same pozytywy i to jakby dla mnie stworzone :) Takie coś jest dobre?
http://allegro.pl/forskolina-20g-ekstrakt-10-z-coleus-fors-ciltep-i4892832536.html
Dawkować tak jak jest tam napisane czyli 0,25-0,5g dziennie?
I czy można to normalnie brać przy Novothyralu?
Z tym jodem to trochę się boję sam podejmować takie decyzje bo nie wiem czy mam to Hashimoto czy normalną niedoczynność a lekarz miał moją kartotekę z całej choroby, miał też obecne wyniki i nic nie mówił o jodzie. :/
Myślę, że narazie będę brał ten Novothyral po 0,5 tabletki dziennie, włączę do tego forskolinę a w poniedziałek zadzwonię zarejestrować się na następną wizytę jak najszybciej i z nim o tym porozmawiam.
Jak sądzicie?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-12-20 17:57
Skoro boisz się podejmowac samodzielnie decyzje to nie wiem jaki jest sens abyś o cokolwiek nas pytał. Słuchaj lekarza i na tym Twoja rola się skończy i po problemie.

Masz małą tarczycę i to może być problem i możesz z tego powodu mieć nidobór hormonów. Wyniki raczej książkowo wykluczają Hashimoto i raczej na pewno masz niedobór jodu. Nauka w tym temacie jest dość prosta nawet dla laika. Jeżeli są objawy niedoczynności a masz niedobór jodu to fT3 będzie przekroczony jak u Ciebie:

FT3 - zdarza się nieco podwyższone lub granicznie wysokie stężenie w stanach umiarkowanego niedoboru jodu. Towarzyszy temu prawidłowe, ale też granicznie wysokie stężenie TSH.

http://www.endokrynologia.net/tarczyca/hormony-tarczycy-tsh-ft4-ft3

Jeżeli Twój lekarz tego nie rozumie znaczy że brak mu podstawowej wiedzy i powinien wrócić na studia. Druga sprawa jeżeli neguje wyniki i od tak od siebie mówi że na pewno są błędne oznacza również że studia nie powinny być nie medyczne a wróżbiarskie a trzy jeżeli nie nie masz niedoboru jodu to podwyższone fT3 oznacza nadczynność tarczycy a przy tym przepisanie Novothyralu jest błędem w sztuce medycznej i ten Pan powinien mieć cofnięte prawo wykonywania zawodu.

Po cztery nie jestem lekarzem, więc się nie znam, ale książki do endo czytałem takie jak lekarze.

Po piąte mogę się mylić co do hashimoto tylko dlatego że to lekarz widzi obraz tarczycy a my nie, ale to co opisał radiolog nie wygląda na Hashimoto a Hashimoto przy prawidłowych przeciwciałach to tak rzadkie zjawisko jak czterolistna koniczyna.

Pozdrawiam.