Hashimoto nagle niskie ciśnienie

napisał/a: waw95 2015-10-28 10:48
Leczę się na niedoczynność tarczycy oraz nadciśnienie (prawdopodobnie z tym związane).
Biorę euthyrox 50 i brałem do tej pory różne leki na nadciśnienie, ostatnio concor cor 10. Ciśnienie było na poziomie 120/65. Ostatnio obniżyło się do 110/55 puls 55, w związku z tym zmęczenie itp. Byłem u lekarza rodzinnego to kazał obniżyć do 7,5 a jak nadal będzie niskie to do 5. Jednak nadal ciśnienie jest na niskim na podobnie niskim poziomie. Zrobiłem badania hormonów tarczycy czekam na wyniki. Jakieś sugestie czemu tak nagle się obniżyło? Wcześniej nie zmniejszałem, a nawet zwiększałem dawki leków aż doszło do concor cor 10. Myślałem, że może leki źle przechowywałem, bo były upały i może zaszkodziło to euthyroxowi, jednak miesiąc temu wszystko było dobrze i od tygodnia nagle tak się dzieje.
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-10-28 10:50
A znasz kogoś z unormowanym na stałe ciśnieniem?
napisał/a: waw95 2015-10-29 12:02
Wiadomo, że zależy od dnia, ale żeby tak ponad tydzień ciśnienie i puls się wyraźnie obniżył to nie miałem. Odebrałem wyniki:
TSH 0,389 0,270-4,200
FT4 1,77 0,93-1,70
Dziwne bo zazwyczaj miałem TSH ponad 3 i wolne hormony po 80%, czy zmniejszenie dawki concoru mogło to spowodować? Podobno niektóre betablokery mają wpływ na wyniki hormonów.
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-10-29 16:44
Masz dziwaczne wyniki.
Przy niedoczynności tarczycy zazwyczaj mamy niski puls i niskie ciśnienie, odwrotnie przy nadczynności.
Ty miałeś niedoczynność i wysokie ciśnienie - to już jest niespecyficzne.

Obecnie jesteś w farmakologicznej nadczynności tarczycy i "książkowo" powinieneś mieć i bardzo wysoki puls i podwyższone ciśnienie. A u Ciebie odwrotnie :)

Na teraz odstaw euthyrox na 10 dni, a potem przez 2 tygodnie bierz 25 mcg, i następnie 2 razy w tygodniu 25 mcg a 5 razy w tygodniu 50 mcg. Po 6 tygodniach powtórz wyniki TSH i fT4.

Na tą chwilę odstaw też Concor i badaj kilka razy dziennie ciśnienie, z chwilą kiedy zacznie rosnąć do poziomu ponad "książkowego" czyli 140 na 90, zacznij brać lek, ale zacznij od małej dawki np. 2,5 lub te 5 (jeżeli nie dasz rady przeciąć tabletki na mniejszą).
napisał/a: waw95 2015-11-12 19:45
A co to znaczy jeśli na ulotce leku na nadciśnienie jest napisane leku nie kruszyć, chociaż jest on wykonany tak, że można go przedzielić na pół, ale jak próbuje przekroić na ćwierć to jednak się kruszy. Różnica jest w niedokładności dawki, czy we wchłanianiu?