Hashimoto i skaczące ciśnienie

napisał/a: Elżbieta236 2014-04-18 23:20
Witam serdecznie
Od jakiegoś czasu źle się czułam i nagle okazało się,że mam nadciśnienie łagodne z tendencją do średniego(145/90 ,180/105).Dostałam avasart 80mg+diuresin.Po czym następowało niedociśnienie.
Samowolnie zmniejszyłam dawkę euthyroxu z N50 na N25.Ciśnienie się ustabilizowało. Zrobiłam TSH i wyszło 3,07 i zalecenie N37,5.
Problem mój polega na tym iż nie mogę wejść na tą dawkę ,bo znów wysoko wzrasta mi ciśnienie.
Mam 45 lat ,paskudnie się czuję(kiepsko sypiam,jestem bardzo nerwowa,wiecznie przemęczona,przybrałam na wadze,spuchły mi powieki,mam wory pod oczami).Dla endokrynoloda ważny jest wynik (TSH 1,97) ,a ja nie potrafię funkcjonować z podwyższonym ciśnieniem(zawsze miałam 120/80). Czy to znaczy,że będę musiała brać leki na nadciśnienie???
Bardzo proszę o poradę .
napisał/a: soaring 2014-04-19 09:58
tryb życia ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu. może być tak, że objawy, które zgłaszasz są wynikiem niewyrównanej niedoczynności, mogą być spowodowane czymś innym.
osoby po 40, 50 nie muszą koniecznie obniżać tsh, jeśli występują objawy sercowo-naczyniowe. tsh=3 to nie jakiś dramat.
gdybyś chciała zwiększyć dawkę leku, to możesz wprowadzać go powoli, powiedzmy przez 1-2 tygodnie co drugi dzień dawkę 37,5 mcg. zwykle skoki ciśnienia mijają po kilku dniach - paru tygodniach.
a to co możesz zrobić dla siebie, to eliminować pozostałe objawy, bo wszystkie przyczyniają się do wysokiego ciśnienia: przemęczenie, zbyt krótki sen, nadwaga, podenerwowanie. mam na myśli eliminowanie pod kątem działań zwalczających typu: sen - jak nie masz co poprawiać w rytuale przygotowania do snu (temp w pokoju, łóżko, wolne myśli, zatyczki do uszu, niejedzenie węglowodanów na noc, niechodzenie spać przejedzoną ani głodną, itp.) to możesz wypróbować suplementy i zioła lub tabletki nasenne; przemęczenie - co możesz zrobić, żeby więcej odpoczywać; nerwy - co Cię denerwuje, jak to można zniwelować; waga - czy dobrze się odżywiasz, czy sprawdziłaś inne możliwe przyczyny tycia; powieki i wory mogą być objawem hashi, ale mogą też zwyczajnie długotrwałego niedosypiania.
napisał/a: Elżbieta236 2014-04-19 11:22
Witam Cię soaring :)
Dziękuję za odzew .Jakoś muszę sobie radzić zwłaszcza,za mam 3-letniego szkraba ,który nie sypia po nocach,a i ja na nocki pracuję.
Podejrzewam,że moje problemy mogą brać się ze skoków hormonalnych. Robiłam badania i czekam na wyniki ,a wtedy do..specjalisty.
Życzę Tobie oraz wszystkim forumowiczom
ZDROWYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH