Hashimoto a sport

napisał/a: J23G 2015-12-22 05:27
witam
mam pytanie o zwiazek Hashimoto z Tiathlonem? choruje od 2 lat i od tego momentu ruwniez zaczalem aktywnie uprawiac sport.
trenuje prawie codziennie i biore dozo suplementow np. BCAA czy odzywki bialkowe po treningach silowych.
czy sa jakie przeciwskazania do uprawiania sportow wytrzymalosciowych.?
aktualnie biore dawke 150 Eutyrox i dwa razy w tygodniu 175
po ostatnich badaniach TSH podskoczylo do 8,5 z 2,9 z przed 3 miesiacy :(
samopoczucie raczej dobre od 2 lat stracilem okolo 18 kg wagi ale przy bardzo rygorystycznej diecie pod okiem trenera osobistego.
od 6 miesiecy zatrzymalismy sie na wadze 82 kg i nie moge zejsc nizej. a do zmierzenia sie z 1/2 IronMan musze wazyc 78 kg zeby myslec o jakis wynikach.
aktualnie od 6 tyg.jestem na diecie paleo. ale juz od roku wyrzucilem cukry i zboza z mojej diety.
moze jakies spostrzezenia czy robie cos zle?
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-12-22 06:10
Masz bardzo duże dawki l-tyroksyny i taki wynik TSH przy takich dawkach powinien dać do myślenia i lekarzowi i Tobie.

Jeżeli trenujesz bardzo intensywnie być może masz podwyższony poziom kortyzolu i to on jest odpowiedzialny za taki skok TSH.
napisał/a: J23G 2015-12-23 07:12
w styczniu bede robil jeszcze raz badania krwi zeby skontrolowac zmiany jakie wprowadzilem.
bo sam twierdze ze czym wiecej trenuje tym lepsze wyniki TSH :)
bo podczas sezonu bardzo intensywnego trzymalem poziom okolo 3
ostatnie badania na poczatku grudnia byly robione na roztrenowaniu.
co masz na mysli mowiac ze powinno dac do myslenie? masz jakies podpowiedzi.
gdzyz moj lekarz ma stycznosc pierwszy raz ze sportowcem i tak doza intensywnoscia treningowa osoby chorej na hashimoto.
czy powinienem myslec o skonsultowaniu z innym lekarzem moich wynikow?
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-12-23 07:53
Po pierwsze opierając się na samym TSH trudno dokładnie Ci doradzić.
Po drugie zdrowa tarczyca u mężczyzny produkuje około 150 mcg l-tyroskyny na dobę. Skoro Ty potrzebujesz więcej, to może oznaczać że coś jest nie tak.
Po trzecie uprawiając profesjonalnie sport, możesz mieć zaburzone inne hormony, choćby kortyzol, który niemal zawsze u sportowców jest przekroczony. A on również może negatywnie wpływać na TSH, bo przecież jest takie coś jak układ podwzgórze-przysadka-nadnercza, gdzie jeden hormon wpływa na drugi.
napisał/a: J23G 2016-01-03 16:28
Bardzo chetnie bym wysluchal innych sportowcow chorych na Hashimoto!
Zapraszam wszystkich do pisania o wlasnych doswiadczeniach jak sobie radza i jaki ma wplyw sport na chorobe i odwrotnie.
Postaram sie opisywac tez moje doswiadczenia i jak ja sobie radze i jak to lacze w calosc.
Goraco zapraszam do pisania wszystkich na kazdym poziomie w sporcie od jednego treningu w tygodniu do profesjonalnego codziennego trenowania.
napisał/a: J23G 2016-01-04 17:17
Mam nadzieje, ze są na forum osoby uprawiające sport z choroba Hashimoto.
Ja napisze trochę o moim polaczeniu tych dwóch czynników.
Dokładnie wykryto u mnie chorobę 2 lutym 2013 roku i dokładnie wtedy od stycznia zacząłem powrót do sportu po 15 latach przerwy. Po osiągnieciu wagi 99 kg stwierdziłem ze czas się ruszyć. Parę miesięcy wcześniej zrobiłem sobie badania okresowe żeby sprawdzić co się dzieje w moim organizmie i wtedy wyszło podwyższone TSH.
Po długiej obserwacji i wielokrotnych badaniach oraz USG stwierdzono Hashimoto.
Zacząłem od dawki 25 mg Eutyroxu i systematycznie co 3 miesiące po wizytach u mojego endo dawka się zwiększała aż doszła do 175 dnia dzisiejszego.
Uprawiam triathlon i trenuje bardzo dużo, prawie codziennie pod okiem trenera personalnego. Od momentu wykrycia choroby schudłem do 84 kg dzisiaj choć już ważyłem nawet 81 kg. Ale nie jest łatwo utrzymać wagę. Organizm strasznie się broni przy redukcji kalorii.
Pierwszego maja tego roku startuje w ½ IM pierwszym moim starcie z 4 zaplanowanych na ten rok.
Z moich doswiadczen wynika ze czym wiecej trenuje i dluzsze odleglosci pokonuje to lepiej sie czuje. Skonczylem 3 maratony w 2015 roku z najlepszym czasem 3:28
Kiedy mam dni, ze nie moge ruszyc reka ani noga i nic mi sie niechce to przebieram sie w ciuchy do biegania i ide biegac od 10 do 25 km. I wszystko mija.
Piszcie prosze jak łączycie sport z wasza chorobą.