Hashimoto a ciągłość objawów ?!

napisał/a: Pazdzio 2015-02-03 15:31
Witam,od 7-8 miesięcy leczę się na hashimoto, niedoczynność tarczycy.
Jednak mimo tego że mam diety /bez glutenu, bez laktozy, bez cukru z buraka/ , łykam nawał supli /3000mg omegi3, 1000mg witc, 110mcg selenu, b-complex, olimp zielona herbata, stress control 2 kaps dziennie / dają efekt w postaci polepszenia wyników jednak nie czuję się lepiej.


Startowe wyniki tarczycy z 8 miesięcy temu :
tsh 8,9 norma 0.4-4.2
ft3 79 %
ft4 88 %
tpo 222 norma 0-34
ze złych kortyzol miałem 29,9 norma do 20



wizyta u internisty : morfologia, cukier, inne badania /wszystko u pana ok/
wityta u okulisty : wszystko u pana bdb , zrobił 2-3 badania /wszystko ok./
wizyta u laryngologa : popatrzył w gardło /wszystko ok./
wizyta u neurologa : wszystko u pana ok , zrobiono rezonans magnetyczny głowy oraz takie jakby ćwiczenia /wszystko ok./
wizyta u kardiologa : echo serca , śladowa niedomykalność mitralna /wszystko ok./
wizyta u endokrynologa : zrobiono usg tarczycy "odwapnienia, bez torbieli, bez guzów, tarczyca lekko pomniejszona, lewy płat niejednorodny, prawy płat jednorodny , stwierdzono hashimoto , zapisano euthyrox n25. Test cushinga zaliczony dobrze.
Jeszcze prześwietlenie płuc , usg trzustki, wątroby, chyba nawet całego brzucha /wszystko ok./

obecne wyniki :

rozmaz krwi :
segmenty obojętnochłonne 68 %
limfocyty 26 %
monocyty 6 %

morfologia
wbc 9,01 norma 4-10
rbc 5,7 norma 4,5-6
hgb 15,5 norma 13,5-18
hct 49 % norma 42-55
mcv 27 norma 27-34
mch 32 norma 31,5 -36
rdw 13 norma 11,5 - 14
plt 307 norma 150-400
mpv 9,9 norma 7-11

Potas 4,1 norma 3,5 - 5,0
EGFR 60 norma pow. 60
glukoza 98 norma 66-99
Kreatynina 0.99 norma 0,8-1,25
Trójglicerydy 77 norma 30-150
cholesterol LDL 149 norma 0-115 H
cholesterol HDL 39 norma pow. 45 L
cholesterol całkowity 190 norma 115-190
CRP 2,2 norma 0-5
TSH 5,9 norma 0,4-4,2 H
FT3 84 %
Ft4 91 %
atpo 99 norma 0-34 H



Co jest też dziwne - pracuje na ochronie, chodzę dziennie po 19 km , nie jem glutenu,cukru z buraka a zły cholesterol rośnie u mnie strasznie.Dieta w większości oparta jest na szprotach,ryżu brązowym, jabłkach,karczku, jajach, drobiu.
Z 2 na 4 badania miałem też podniesiony koryzol ,ale test cushinga wypadł dobrze 8 miesięcy temu.

Objawy : Jak idę czuje się jakby lekko pijany, kosmicznie zmęczony.
Problemy z zasypianiem, nerwowość, rozdrażnienie.

Czuje się załamany pracuje na ochronie, rok temu dostałem kategorię A+, ochroniarz idealny/forma 5/5.
Od 8 miesięcy jestem wrakiem człowieka ;/


Czy faktycznie można się tak żle czuć od hashi i trwa to tak długo?,
jak jeszcze sobie pomóc , co badać, co stosować !?
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-02-03 19:47
Masz wysokie hormony tarczycy i wysokie TSH co nie jest normalne. Może tutaj endo powinien coś doradzić?
napisał/a: Pazdzio 2015-02-04 13:41
Byłem u 2 i każdy : zrobił usg tarczycy , po czym mówił brać tylko euthyrox n25 bo hormony wysokie będzie dobrze unormuje się tsh. Test cushinga też miałem na kortyzol , test wypadł dobrze. Nie wiem może jak kortyzol wariuje i tsh wysokie to jakieś zmęczenie przysadki? bo rezonans magnetyczny głowy chyba by wykluczył guzy czy coś złego na przysadce ?

Czy to możliwe że te objawy i ich ciągłość może być od hashimoto ?\

Jakbym chciał iść za ciosem to jakie badania jeszcze porobić , jaki suplement dodać , jakieś rady ?
napisał/a: soaring 2015-02-04 21:41
a może problem leży w zmęczonych nadnerczach (test na cushinga wychodzi tylko w skrajnych przypadkach, wiele objawów to kwestia złego prowadzenia się, niedosypiania, itp.) albo zaburzeniach insuliny (wysoka glukoza - moim zdaniem warto zrobić krzywą z obciążeniem).
napisał/a: Pazdzio 2015-02-06 18:12
Pewnie Soaring masz rację bo znowu odebrałem badania i znowu kortyzol wysoki :

8 rano :
Kortyzol 29,8 norma 9-19
Glukoza na czczo 109 norma 66-99
Glukoza po godzinie 189
Glukoza po 2 godzinach 177
Żelazo 150 norma 90-150
Ferrytyna 355 norma 20-250
B12 744 norma 148-740
Potas 4,22 norma 3,5-5
TSH 3,98 norma 0,4-4,2
FSH 2,4 norma 1.5-12
Prolaktyna 5,5 norma 4-15

I pytanie co teraz robić ? czy to cukrzyca >?
napisał/a: soaring 2015-02-08 16:59
do cukrzycy to Ci daleko, ale jakaś forma stanu przedcukrzycowego pewnie tak - do dalszej diagnostyki. dlaczego nie zbadałeś insuliny w krzywej? bez niej żaden lekarz się nie zainteresuje Twoją glukozą.
możliwe są np. zaburzenia glukozowo/insulinowe połączone ze zmęczonymi nadnerczami. potrzebny sensowny endokrynolog.
zadziwiające masz z kolei wyniki ferrytyny i żelaza - suplementujesz?
skoro masz wysoki poziom hormonów tarczycy to może nie tarczyca jest winna Twoim objawom.
napisał/a: Pazdzio 2015-02-08 18:00
soaring napisal(a):do cukrzycy to Ci daleko, ale jakaś forma stanu przedcukrzycowego pewnie tak - do dalszej diagnostyki. dlaczego nie zbadałeś insuliny w krzywej? bez niej żaden lekarz się nie zainteresuje Twoją glukozą.
możliwe są np. zaburzenia glukozowo/insulinowe połączone ze zmęczonymi nadnerczami. potrzebny sensowny endokrynolog.
zadziwiające masz z kolei wyniki ferrytyny i żelaza - suplementujesz?
skoro masz wysoki poziom hormonów tarczycy to może nie tarczyca jest winna Twoim objawom.


Tak biorę sporo omegi 3 , witaminy , zieloną herbate , czosnek, pracuje na ochronie .
Bo w moim regionie badają tylko krzywą glukozową.
Czyli muszę iść do endokrynologa ? czy jakieś suple , dieta niskowęglowa może na razie wystarczy ?
Slyszalem ze przy hashimoto zly cholesterol i glukoza mogą być podwyższone , może to hashi wariuje ?
Coś jeszcze zbadać , coś zastosować ?
napisał/a: soaring 2015-02-08 18:37
daj spokój, Twoje przeciwciała są tak niskie, że nimi bym się w ogóle nie przejmowała. robiłeś w ogóle usg tarczycy? przy hashimoto powinno się je robić profilaktycznie co roku.
co to za bzdura, że w rejonie nie robią badania insuliny, pewnie pani była tak mądra, ze nie zrozumiała o co prosisz.
oczywiście, że powinna wystarczyć dieta niskowęglowodanowa, najlepiej typu paleo, że naprawdę mało węgli, w tym bez zbóż i strączków, a dużo tłuszczy.
nie będziesz miał problemów z cholesterolem czy glukozą jak się będziesz sensownie odżywiał, a nie wszystko na hashi najłatwiej zwalić. ja mam cholesterol całkowity 144 i się martwię, że jest za niski, chociaż jem codziennie co najmniej 2 jajka, jem też mięso, tłuszcze bez ograniczeń.
odpuść sobie na razie preparaty z żelazem, bo nadmiar jest jeszcze gorszy niż niedobór, a tak wysokiej ferrytyny (czyli zapasów) to nie widziałam jak żyję.
nie wiem co Ci doradzić, bo nie napisałeś wiele o swoim trybie życia. jak długo śpisz, jak pracujesz to pewnie nocki zarywasz, a to jest fatalne dla nadnerczy, jaki masz średni dzienny jadłospis, czy ćwiczysz, albo inne wymagające aktywności masz.
napisał/a: Pazdzio 2015-02-08 18:54
Tak robiłem : prawy płat 11x14x42 niejedniorodny, hipoechogeniczy
lewy 14x17x44 jednorodny, normaechogeniczny
cieśn : 4 mm
Nie stwierdza się guzów,torbieli.

Rano wstaję 5.05 : kiełbasa bez glutenu 125 dag , jaja 2 kurze , suple omega 3 , witaminy, zielona herbata olimp, mineralka
10.00 : czekolada gorzka 70 % cacao /połowa/ lub makrela wędzona, wafelek ryżowy, herbata zielona
14.05 : ziemniaki z 6 średnich, surówka z 30 dag, mięso kurze lub karczek 30 dag, rumianek
18-19 : kiełbasa 20 dag , 1 pomarańcz, 2 jabłka , wafelek ryżowy, szprot, rooibos do picia.
w listopadzie-grudniu miałem nawet trochę ciastek slodkich bezglutenowych w diecie
Nie mam nocek.
Najczęstsza dieta.

Zwykle idę spać około 21.30 gdzie zasypiam około 22-23
napisał/a: soaring 2015-02-08 19:37
tarczycę masz malutką, płaty mają w sumie około 9 ml.
straszny śmietnik. nie dziwię się, że nie możesz zasnąć po zjedzeniu kiełbasy, ryby i owoca - zestaw dramatyczny (zwłaszcza te pomarańcze).
na teraz koniecznie zrezygnuj zupełnie z czekolady, ziemniaków, wafli ryżowych i owoców. na miesiąc. w tym czasie jedz warzywa zamiast tych węgli - np. pieczone kawałki marchewki, buraka a la frytki, dyni z czosnkiem, czy pokrojone na plasterki (szybciej będą gotowe), czy choćby ugotowany kalafior, ale bez zasmażki z bułki tartej a polany czymś sensownym (jeśli musisz; ja lubię z ajvarem). dorzuć kiszonki - kapusta kiszona, ogórek kiszony. na kolację więcej warzyw a mniej białka - po co Ci energia na noc?
co oznacza surówka? jak ze sklepu to do kosza, bo nie wiesz ile jest w niej cukru, soli, śmietany, czy innego syfu :)
po co pijesz takie zioła jak rumianek? z jakich wskazań?
rooibos ma dużo żelaza - na razie zrezygnuj ze względu na ostatnie wyniki.
ja bym od tego zaczęła.
napisał/a: Pazdzio 2015-02-08 19:47
Rumianek a tak przypadkowo na promocji kupiłem 4 opakowania , ponoć dobre na stany zapalne.
DZiękuje , wielki szacun w twoją strone !
napisał/a: soaring 2015-02-08 19:49
na zdrowie :)
daj znać czy pomaga ;)