Hashi+ interpretacja wyników

napisał/a: Malina0071 2015-05-18 14:17
Dzień dobry,
jestem tu nowa- potrzebuję rady.
Moje samopoczucie zmieniło się na przestrzeni ostatniego roku- myślałam ,że rzucenie palenia mi pomoże..ale niestety stało się inaczej.Rzuciłam palenie w styczniu- przytyłam 7 kg ,ale teraz schudłam dwa ( zaczęłam się odżywiać lepiej). Jestem zmęczona , słaba, płaczliwa- ale bez przesady.
Ponieważ moja mama chorowała kiedyś na niedoczynność tarczycy spowodowana jej usunięciem - wygoniła mnie do lekarza.Zrobiłam badania :
TSH 10,36
Trijodotyronina całkowita 96,95
Tyroksyna całkowita 5,63
FT4 0,83
anty -TPO 328,30
anty -TG 871
Byłam już u endokrynologa- po USG diagnoza - zapalenie tarczycy.Zalecono Letrox75 x 1 dziennie.
No , ale powiem Wam szczerze boję się tych hormonów.Kupiłam ,ale nie wzięłam.Próbuję zacząć od diety bezglutenowej itd - wszystko co przeczytałam o Hashimoto.Waga stanęła w miejscu , więc sądzę że przytyłam po rzuceniu palenia a nie od niedoczynności..
Czy jeśli moja tarczyca jeszcze zipie, jeszcze żyje, a moje dolegliwości nie utrudniają mi masakrycznie życia , to czy muszę jeść te tabletki ?
Boję się że się hormonalnie całkiem rozreguluje i mój organizm zwariuje po tym letroxie i zacznę tyć.Chciałabym trochę uspokoić hashimoto i zobaczyć co będzie a nie od razu szpikować się hormonami.
Mam 42 lata 160 cm wzrostu i ważę obecnie 56kg.

Nie wiem czy wybieram dobrą drogę.Macie jakieś rady ?
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-05-18 14:29
Hormon tarczycy ma pomóc Ci schudnąć a nie przytyć.
Przy takich wynikach nie wiem czy uda się ruszyć jeszcze tarczycę.
Na teraz zacznij brać lek (połowa tabletki przez 2 tygodnie, potem cała), zmień dietę i za kilka miesięcy można zobaczyć co i jak, ale wg mnie tutaj trzeba być gotowym na branie leku do końca życia.
napisał/a: Malina0071 2015-05-18 15:46
Dziękuję za szybka odpowiedź.
A jak to jest z tym zapaleniem tarczycy?Czy jak moja tarczyca zostanie zabita całkiem to ono znika,czy sobie siedzi na nieżywej ?
Dlaczego pytam- podobno w szczególnych wypadkach, za zgodą lekarza w niedoczynności można oddawać krew,przy zapaleniu jest dyskwalifikacja.Pewnie przy lekach też.
Nie wiem czy będę miała saznsę wrócić do oddawania krwi
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-05-18 15:51
Masz chorobę autoimmunologiczną i to już do końca życia dyskwalifikuje Cię z oddawania krwi.
napisał/a: Malina0071 2015-05-18 20:10
No to d..blada.na 5 donacji przed 20 litrem .Szlag.
Rozumiem ,że w takiej sytuacji powinnam się "odgłosić" również z listy potencjalnych dawców szpiku..

W każdym razie- dziękuję za odpowiedź.Nie mam w ogóle wiedzy na temat tego dziadostwa,to bardzo świeża rzecz, ale kompedium wiedzy mam przed sobą,więc jest nadzieja ,że jakoś to ogarnę.
:)
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-05-19 05:42
Oddawanie szpiku wykluczają:
- choroby serca, nadciśnienie,
- hemofilia i inne choroby krwi,
- epilepsja i inne choroby neurologiczne,
- anemia,
- choroby nerek i układu moczowego,
- kiła,
- gruźlica,
- choroby autoimmunologiczne,
- choroba Creutzfelda - Jakoba u dawcy lub w rodzinie,
- choroby nowotworowe,
- cukrzyca,
- aktywna astma,
- łuszczyca,
- przechorowanie wirusowego zapalenia wątroby ( typu B i C),
- nosicielstwo wirusów HBV, HCV, CMV, HIV,
- czasowo – na okres 6 miesięcy dyskwalifikują: zabiegi operacyjne, badania endoskopowe, tatuaże, przekłucia uszu lub innych części ciała,
- okres ciąży, przebyta ciąża i czas karmienia piersią (na ok. 1,5 roku),
- waga ciała poniżej 50 kg.

http://www.rckik-katowice.pl/index.php?act=178
napisał/a: Malina0071 2015-05-19 07:06
Tak , wiem już znalazłam i przeczytałam.
Dziękuję i udanego dnia:)
napisał/a: Malina0071 2015-05-20 09:46
Wczorajsza wizyta u lekarza na NFZ.Pan starszy doktor habilitowany specjalista endo.itd itp.Brakło miejsca na tablicy na te tytuły...
Wyniki te same , które widziała lekarka tydzień temu.Ja o tydzień mądrzejsza, wiem mniej więcej o co pytać o czym rozmawiać , ale udaję głupka, bo może wyjaśni mi więcej ?

-dzień dobry , jak się Pani czuje- pierwszy raz u mnie?
-Tak, pierwszy.Od kilku miesięcy czuję zimno ,zmęczenie, waga dużo na plusie- myślałam że to przez rzucenie palenia , wiecznie śpię, brak koncentracji
-proszę się rozebrać ( osłuchał mnie ) -z tą wagą to Pani chyba przesadza.Może się pani ubrać-(Rzut oka na wyniki.)taak , może mieć Pani hashimoto.
-a co to jest?
-zapalenie tarczycy.dam Pani hormony i będzie dobrze
- ale ja się boje hormonów, może lepiej zrobić jeszcze USG ?
-może Pani poprosić rodzinnego o skierowanie , oczywiście.Hormony leczą , nie trzeba się bać..tysiące ludzi to bierze.Zalecam Euthyrox100 i proszę przyjść za 6 tygodni.Będzie Pani płacić za badanie TSH ,czy chce Pani skierowanie ?
- jak nie muszę to wolę nie płacić
-to wtedy musi Pani tu przyjechać na badania ( 20 km w jedną stronę)
-to zrobię u siebie odpłatnie.Przepisał mi pan tabletki na niedoczynność tarczycy a co ze stanem zapalnym ?Jak to uspokoimy? Uleczymy ?
- droga Pani ,tego się nie leczy
-jakaś dieta? suplementy?Skąd to się wzięło ?
- Jakbym wiedział skąd się wzięło to bym to leczył.Musi się pani zdrowo odżywiać , bez białego pieczywa itd.Normalnie ale zdrowiej.I będzie dobrze.
- jestem krwiodawcą.Czy będę mogła kiedyś jeszcze oddać krew?Przy mojej chorobie ?
-jak pani ustabilizuje TSH po hormonach to nie widzę przeciwwskazań.Pani tarczyca z nimi będzie dobrze działać , więc będzie Pani zdrowa.
- a w ankietach piszą inaczej- pytają o leczenie w poradniach endokrynologicznych, o stany zapalne o choroby tarczycy i to dyskwalifikuje
- to niech pani poczeka z pół roku i zobaczymy jakie będą wyniki.Do zobaczenia za 6 tygodni.Z wynikami proszę przyjść.To USG też może być.
Wizyta trwała max10 minut.
Pan pooglądał sobie moje (ubrane )cycki podczas osłuchiwania, nie dotknął mojej szyi nawet palcem.Nie spytał o wagę podczas przepisywania tabletek.
Wyszłam zdruzgotana .
Trzy razy 'i" ignorancja indolencja i impertynencja

Taka historyjka.
Nic to .

Jadę dietę , suplementy.Z ruchem mam problem , bo nigdy aktywna nie byłam .
Jeśli pozwolisz Dj, to będę tu kontynuować wpisy z efektami mojej pracy.Jeśli nie- to wskaż miejsce.
W zamian odwdzięczę się przepisami ze zdjęciami na fajne domowe wędliny zgodne z dietą
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-05-20 10:01
Wolę domowe wędliny niż ich zdjęcia :)))

Twój lekarz powiedział to co mówi większość lekarzy, tutaj nic niezwykłego się nie dowiedziałaś, oczywiście poza tym, że lekarz się myli co do oddawania krwi.
napisał/a: Oliwia1212 2015-05-20 11:40
Dzień dobry,
choruje na hashimoto od 2.5 roku, od ponad roku jestem na euty 100. Od 5 miesięcy jestem na diecie bezcukrowej, około 1200 kcal, od tego czasu schudłam około 6 kg. W lutym robiłam wynik TSH wyszło 2,51, wczorajsze badanie pokazało TSH 0,058 a więc poniżej normy, wizytę u lekarza mam dopiero w lipcu i nie wiem co robić. Brać mniejszą dawkę leku? Nie mam żadnych objawów nadczynności (spadek wagi jest spowodowany dietą i ćwiczeniami, od poprzedniego badania spadek wagi się zahamował bowiem od tego czasu schudłam tylko 2 kg), wręcz przeciwnie nadal mam okropnie suchą skórę, suche oczy, problemy z układem trawiennym - zaparcia i wzdęcia.
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-05-20 11:45
Nie widząc fT3 i fT4 nie wiemy czy masz nadczynność czy nie. Jeżeli opieramy się na TSH to trzeba trochę zmniejszyć dawkę leku, czyli np. 600 mcg l-tyroksyny tygodniowo a nie 700 mcg.
napisał/a: Oliwia1212 2015-05-20 11:50
Racja dzięki za odpowiedź, jutro zrobię ft3 i ft4