guzy w tarczycy

napisał/a: gosia7g 2012-10-11 14:53
witam

okolo 7 lat temu mialam wykonane badanie usg tarczycy. profilaktycznie gdyz moja mama miala chorobe gravesa-basedova. Wykryto mi wtedy guzka hipoechogenicznego o wielkosci okolo 10mm. Zrobiono mi biopsje i stwierdzono, ze to koloidowy guzek i jak to moja pani doktor powiedziala 'nic tu groznego nie ma'. na tym sie skonczylo. zero wskazan co dalej itp. no i teraz natknelam sie na artykul, w ktorym pisza, ze z guzkow koloidowych moga tworzyc sie nowotwory..i ze powinno sie kontrolowac co 12 miesiecy. nigdy nic takiego nie zostalo mi wskazane i nie chce nawet myslec co moglo sie wytworzyc po 7 latach z tego guzka (jesli nadal jest tylko koloidowy). chce sie wybrac na usg zeby sprawdzic co tam sie dzieje, ale stresuje sie, ze moze mam nowotwor..i ze nigdy nie poinformowano mnie, ze powinnam to kontrolowac. generalnie, boje sie..czy ktos cos wie na temat takich guzkow, jakie prawdopodobienstwo, ze przeobraza sie w cos zlosliwego?? dziekuje za wypowiedzi.
napisał/a: Los Angeles Galaxy 2012-10-11 15:13
Nie martw się kilku moich znajomych ma guzy oraz torbiele na tarczycy i nic się im nie dzieje , chodzą tylko 1-2 razy w roku na usg biorą tabletki bo mają nadczynność i luzik .
A badałaś sobie TSH , FT3 & 4, TPO jak tam tarczyca pracuje ?
napisał/a: gosia7g 2012-10-11 15:53
badalam TSH i w normie. prolaktyna mi wyszla podwyzszona i testosteron przy gornej granicy. ide na powtorke prolaktyny i progesteron za 2 tyg sprawdzic czy mam owulacje bo mam przy okazji zespol policystycznych jajnikow i nieregularne miesiaczki..a jajniki jak 'sito'
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-10-11 17:27
USG tarczycy to na teraz podstawa.
napisał/a: malutka40 2012-10-11 22:58
Z własnego doświadczenia wiem,że jak są guzki czy torbiele powinno się je operować.Przeczytaj mój post.oto link do niego
http://commed.pl/kobietki-nie-bojcie-sie-operacji-tarczycy-vt21695.html
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-10-12 06:15
Eeeee jakby każde guzki trzeba było operować to około 75% społeczeństwa musiałoby mieć operację, bo taki % ludzi wg róźnych danych jest posiadaczami guzków (torbieli) na tarczycy.
Guzki operuje się wtedy jak są duże albo wykazują cechy złośliwości (albo są złośliwe).