Guzy na tarczycy

napisał/a: kagus82 2015-05-18 16:13
Dzień dobry

Bardzo proszę o radę. Na usg tarczycy wyszły mi 3 guzy. Czy potrzebna jest biopsja?
W 1998r. miałam operację: Rozpoznanie: Struma nodoso-cystica bilateralis. Status post adnexectomian dex. 1990r.
Zastosowano leczenie: Strumectomia subtotalis bilateralis. Drainage loco operationis.
Wynik badania histopatologicznego:
1. Struma nodosa cum hyperplasia papillari thyreoepthihelii focali et inflammatione chronica.
2. Struma nodosa et cystica cum inflammatione chronica focali.

Ostatnie usg miałam robione kilka miesięcy temu. Wynik: Płat prawy 1,8 (wys.) x 1,9 (szerok.) x 3,0 cm
Płat lewy 1,0 x 1,0 x 2,6 cm
Cieśń: 0.4cm
We wnioskach: oba kikuty przebudowane guzowato

Moja lekarka odpowiada na wszystkie moje pytania i tyle. Ale nie informuje mnie o niczym. Powyższe usg było robione chyba w grudniu. Nie usłyszałam słowa o guzach. W lutym na wizycie poprosiłam o wynik usg niestety dopiero w domu do niego zajrzałam i okazało się, że mam 3 guzy. Nastepna wizyta za tydzień więc się spytać czy powinnam się martwić ale chciałabym poznać również inne opinie. O hashimoto tez pierwsza spytałam czy mam a pomyślałam o tym po zrobieniu badań na antytpo (i to też ja pierwsza poprosiłam o ich zrobienie).
Ft 3 i Ft4 nie miałam robionych kilkanaście lat. Spytałam ostatnio dlaczego. Usłyszałam, że to na TSH sie opierają.
Nie wiem o co pytać lekarkę, jakie badania powinnam miec robione. Faktem jest, że czuję się coraz gorzej. Mam ogromne problemy z pamięcią i koncentracją.Płaczę co chwilę, najczęściej bez powodu i ciężko mi nad tym zapanować. Mam bardzo suchą , pękającą skórę. A przede wszystkim brak energii i chęci do działania i życia.
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-05-19 06:30
W opisie USG nie ma słowa o 3 guzach tylko o budowie guzowatej, co przy Hashi i usuniętej tarczycy nie jest niczym wyjątkowym.
W takich wypadkach lekarz może rozważyć ponowne usunięcie kikutów.
napisał/a: kagus82 2015-05-19 11:58
Na wyniku usg lekarka narysowala tarczyce i tam byly 3 guzy.
A czy taka operacja jest wskazana czy raczej nie ma czego sie obawiac?
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-05-19 12:32
Trudno powiedzieć nie znając faktycznego obrazu USG.
napisał/a: kagus82 2015-05-19 12:51
Rozumiem. Czyli ten wynik nie pomoże?
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-05-19 12:56
Wiesz nie wiemy jakie one mają wymiary, więc trudno ocenić na podstawie takiego obrazu.

Wg mnie powinnaś zapytać lekarza prowadzącego co chce zrobić z tą tarczycą, czy zostawić o obserwować co 6-12 miesięcy za pomocą USG czy może jednak ponownie ją operować.
napisał/a: kagus82 2015-05-19 13:16
Dziękuję za odpowiedzi. Biorąc pod uwagę fakt, że lekarz nawet nie wspomnial o tych guzach to chyba obserwować. Chociaż... to usg było robione na początku listopada od tamtej pory byłam na 2 lub 3 wizytach i p. doktor ograniczyła się tylko do zmierzenia ciśnienia no i zbadania tsh.