guzki w płucach

napisał/a: aniaj53 2010-05-05 00:18
Witam.Zrobiłam KT klatki piersiowe i otrzymałam taki wynik:
W szczytach obu płuc podoopłucnowo widoczne sa pojedyncze guzki o średnicy ok. 0,2cm.
W segm.3 lewego płuca zwapnienie o średn.0,3 cm.
w segm.9 płuca lewego guzek o średn.0,5 cm.
W segm. 9 i 10 płuca lewego dwa guzki o śred.0,3 cm.
W segm.9 płuca prawego guzek o średn.0,6cm.
W dolnych częściach płuc widoczne zmiany włókniste.
Węzły chłonne śródpiersiowe nie powiększone.
Proszę o informacje,oraz pomoc w odczytaniu wyniku.
Czy to wcześnie wykryty nowotwór?
Moi rodzice zmarli na raka płuc i wątroby.
Pozdrawiam
napisał/a: Vieri 2010-05-05 12:22
Witam,

Nie jest to obraz specyficzny dla nowotworów płuc. Bardziej podejrzewałbym gruźlicę ewentualnie sarkoidozę, choć z przewagą pierwszej. Konieczna jest dalsza diagnostyka, najlepiej na oddziale chorób płuc. Wtedy można wykonać dodatkowe badania i stwierdzić co na prawdę było/jest przyczyną wystąpienia takich zmian.

Pozdrawiam
napisał/a: aniaj53 2010-05-05 21:20
aniaj53 napisal(a):Witam.Zrobiłam KT klatki piersiowe i otrzymałam taki wynik:
W szczytach obu płuc podoopłucnowo widoczne sa pojedyncze guzki o średnicy ok. 0,2cm.
W segm.3 lewego płuca zwapnienie o średn.0,3 cm.
w segm.9 płuca lewego guzek o średn.0,5 cm.
W segm. 9 i 10 płuca lewego dwa guzki o śred.0,3 cm.
W segm.9 płuca prawego guzek o średn.0,6cm.
W dolnych częściach płuc widoczne zmiany włókniste.
Węzły chłonne śródpiersiowe nie powiększone.
Proszę o informacje,oraz pomoc w odczytaniu wyniku.ek o średn.0,5 cm.
W segm. 9 i 10 płuca lewego dwa guzki o śred.0,3 cm.
W segm.9 płuca prawego guzek o średn.0,6cm.
W dolnych częściach płuc widoczne zmiany włókniste.
Węzły chłonne śródpiersiowe nie powiększone.
Proszę o informacje,oraz pomoc w odczytaniu wyniku.
Czy to wcześnie wykryty nowotwór?
Moi rodzice zmarli na raka płuc i wątroby.
Pozdrawiam
Witam,

Czy to wcześnie wykryty nowotwór?
Moi rodzice zmarli na raka płuc i wątroby.
Pozdrawiam
Witam,

Nie jest to obraz specyficzny dla nowotworów płuc. Bardziej podejrzewałbym gruźlicę ewentualnie sarkoidozę, choć z przewagą pierwszej. Konieczna jest dalsza diagnostyka, najlepiej na oddziale chorób płuc. Wtedy można wykonać dodatkowe badania i stwierdzić co na prawdę było/jest przyczyną wystąpienia takich zmian.

Pozdrawiam
Witam/
Dziękuję za szybką odpowiedź.Mam jednak niedosyt.Podaję kilka szczegółów,może coś rozświetlą mój problem zdrowotnych.
Choruję na astmę dziedziczną po mamie,która zmarła na raka płuc. Trzy razy w roku choruję na zapalenie oskrzeli,płuc.Mam wtedy nadmiar wydzieliny oskrzelowej o różnym zabarwieniu, łącznie z krwiopluciem.
Jednak pomimo silnych objawów materiał badany na antybiogram jest prawie zawsze jałowy.Parę lat temu było podejrzenie o TUMOREN ,miałam wykonanych 7 bronhofiberoskopii. Na szczęście przez ostatnie 5 lat było ok.
Jestem osoba aktywną,jednak miewam częste bóle stawów,mięsni itp.ale nie wiem, czy można to razem łączyć.
Proszę o informację,za którą dziękuję.
pozdrawiam
napisał/a: Vieri 2010-05-05 21:55
Witam,

Raka płuc się nie dziedziczy. Przede wszystkim powodują go kancerogeny. Czyli takie zmiany są obecne od 5 lat? Czy istnieją inne badania TK do porównania?

Pozdrawiam
napisał/a: aniaj53 2010-05-06 09:38
Witam,

Raka płuc się nie dziedziczy. Przede wszystkim powodują go kancerogeny. Czyli takie zmiany są obecne od 5 lat? Czy istnieją inne badania TK do porównania?


Pozdrawiam
Astmę odziedziczyłam po przodkach. Poprzednie KT było ok, ale zrobiono mi je, ponieważ badania BF wykazywały podejrzenie o nowotwór.Miałam krwioplucie i lekkie krwotoki,ciągłe infekcje. Porwierdziło to kilku lekarzy ogłądając je podczas 7 badań BF.
Miałam być pod stałą opieką,ale tak nie było.Sama poprosiłam o przebadanie mnie z powodu krwioplucia w okresie nasilonej infekcji(kaszel). No i teraz się boję.