Guzki

napisał/a: patrykos55 2014-04-22 16:00
Witam,

Kilka miesiecy temu odkrylem 3 guzki: pierwszy jest umiejscowiony pod zuchwa - jak na obrazku:

http://i.hizliresim.com/VpLb7V.jpg


Dwa następne - na szyji - jak na obrazku:

http://i.hizliresim.com/JL4vJo.jpg

Dodam, że nie bolą, nie rosna, są przesuwalne pod palcami. Znajomy mi powiedzial, ze sa to raczej powiekszone wezly chlonne, czytalem w internecie i to moga byc wezly, ale prosze mniej wiecej o odpowiedz.

Pozdrawiam, Patryk
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-04-22 16:26
Pierwszy, typowa lokalizacja węzłów podżuchwowych, drugi trochę dziwne miejsce zaznaczyłeś, ale ciut wyżej również mogą być węzły.
Morfologię + OB zrób jak będzie ok. to pewnie będą to zwłókniałe węzły chłonne. Oczywiście w razie wątpliwości, konsultacja z lekarzem POZ wskazana.
napisał/a: Ell 2014-04-22 16:54
usg szyi - to na poczatek, zeby sprawdzic dokladnie coz tam sie dzieje. Morfologia +crp jak najbardziej, ale jesli wyjdzie ok, to usg i tak mus byc, to pierwsze najwazniejsze tu badanie.

Wezly pod zuchwa, najczesciej sa w wyniku zapalenia, duzo osob ma takie wezly. Glownie pochodza one od chorob zebow/dziasel/gardla.


Natomiast te pozostale, juz na pewno trzeba zrobic usg tej okolicy.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-04-22 16:58
Powiększone przez wiele miesięcy węzły chłonne to w 95% węzły już zwłókniałe i możesz całe życie szukać a przyczyny tego stanu nie znajdziesz. Morfologia + czynnik zapalny powie nam czy mamy do czynienia z infekcją obecnie czy nie.
napisał/a: Ell 2014-04-22 17:03
tylko niestety, jest taka podstepna choroba jak np chloniak, czasami chorzy po 2 latach dopiero maja postawiona diagnoze, gdyz lekarze ida na latwizne: dobra morfologia, wiec jest sie zdrowym. A przy chloniaku morfologia potrafi byc caly czas ksiazkowa.
Dopiero kiedy juz jest zaawansowana choroba,nawet po kilku latach dochodzi nocne pocenie sie, swiad i lekarz wtedy juz daje skierowanie na biopsje albo sami pacjenci ida na wlasny koszt i diagnoza zaskakuje.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-04-22 17:06
Daj spokój, co druga osoba ma zwłókniałe węzły chłonne a Ty od razu straszysz chłoniakiem, idąc tym tokiem każdy z pieprzykiem ma czerniaka a ból głowy do glejak.
Niech zrobi badanie za 12 zł i pokaże się lekarzowi.
napisał/a: Ell 2014-04-22 17:11
pewnie masz racje, pewnie jestem przewrazliwiona. Moja siostra miala chloniaka (diagnoza po 2,5 roku - tylko jeden wezel powiekszony na szyi)), wiec troche poznalam ludzi z ta choroba, wiec wiem jak sie objawia, i wiem ilu ludzi mlodych jest na nia chorych i wiem, jak sa bagatelizowane objawy tej choroby.


Ale tak z drugiej strony, nie lepiej isc na jedno proste kilkunastominutowe badanie, ktore dokladnie pokaze co to dokladnie za guzki i bedziemy pewni coz to takiego, niz robic badanie za 12 zl, ktore nic nie wniesie ( bo tez nie wiadomo czy te nizej guzki to wezly)?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-04-22 17:14
Ale warto zrobić najprostsze badanie za parę złotych niż polecać USG gdzie kosztuje 80-100 zł a i dostęp nie jest tak łatwy jak przy badaniu krwi. Zresztą za pomocą USG jaką chorobę zdiagnozujesz? Żadną.
napisał/a: Ell 2014-04-22 17:37
ale mowimy o konkretnej chorobie, o guzkach podskornych. Tutajtylko usg. Badanie zdiagnozuje czy to jest wezel czy tluszczak, wlokniak itp. Da sie stwierdzic echogenicznosc guzkow a to jest bardzo wazne.

No nie mow, ze usg nie zdiagnozuje choroby. Oczywiscie nie zdiagnozuje np bialaczki, ale juz znajdzie torbiele, guzy zlosliwe i lagodne,pokaze echogenicznosc. Radiolog podczas usg juz widzi czy dane guzy sa patologiczne, czy nie. A morfologia? Morfologia potrafi wyjsc ksiazkowa a mimo to mamy komorki nowotworowe w danym guzku.

Bardzo duzo ludzi ma morfologie ksiazkowa na poczatku choroby nowotworowej. I gdyby tylko sie sugerowac morfologia, to bardzo zle. Bo rak dopiero w pozniejszym stadium daje zly obraz w morfologii.

Naprawde uwazasz, ze zadnej choroby nie zdiagnozuje usg? ;)

cysty, torbiele, tluszczaki, wlokniaki, zmiany w tarczycy, aorta np w jamie brzusznej, badanie żył, itd itp. Przeciez usg to podstawa.




Zreszta niewazne, autor i tak powinien sie skontaktowac z lekarze, skoro w ciagu kilku miesiecy pojawily mu sie 3 guzy na szyi.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-04-22 18:06
Ale do diagnostyki włókniaków czy tłuszczaków niepotrzebne jest przecież USG :) To potrafi zdiagnozować każdy lekarz na podstawie badania palpitacyjnego czy wizualnego. USG nie diagnozuje patologiczności guzków i nie wprowadzaj w błąd po od tego jest badanie histopatologiczne. Powtórzę zaczyna się od najprostszego badania, a nie za 100 zł. Niech idzie do lekarza i niech lekarz oceni czy do diagnostyki potrzebuje jakieś badanie i tyle.
napisał/a: patrykos55 2014-04-24 20:40
Dodam od siebie jeszcze, że mam dziury w dwóch zębach, czasem jak dotknę zepsutego zęba językiem, to promieniuje do tych gulek na szyji. I tak - są ciut wyżej. Wiem, muszę też coś z zębami zrobić, bo masakra. Dziury coraz większe :/
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-04-25 07:20
No i od tego możesz mieć te powiększone węzły chłonne.