Guzek w płucu

napisał/a: nubi 2011-12-20 11:25
Dzień dobry,
Na badaniach wstępnych do pracy wykryto u mnie nieznacznie poszerzony zarys wneki lewego płuca i skierowano na TK.
W badaniu tk stwierdzono w seg. 4 płuca prawego pojedynczy guzek 6 mm i możliwość drugiego, słabiej upostaciowanego 3,5 mm. Poza tym miąższ płucny bez innych zmian patologicznych. Jamy opłucnowe wolne, bez płynów.
Do lekarza jestem dopiero zapisana w styczniu.
Proszę o opinię co może oznaczać takie wyniki i czy mam jak najszybciej iść na konsultacje?
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
napisał/a: augustyn888 2011-12-21 09:56
nubi napisal(a):Dzień dobry,
Na badaniach wstępnych do pracy wykryto u mnie nieznacznie poszerzony zarys wneki lewego płuca i skierowano na TK.
W badaniu tk stwierdzono w seg. 4 płuca prawego pojedynczy guzek 6 mm i możliwość drugiego, słabiej upostaciowanego 3,5 mm. Poza tym miąższ płucny bez innych zmian patologicznych. Jamy opłucnowe wolne, bez płynów.
Do lekarza jestem dopiero zapisana w styczniu.
Proszę o opinię co może oznaczać takie wyniki i czy mam jak najszybciej iść na konsultacje?
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.


Takie guzki nie zawsze stanowią podstawę do podejrzenia procesu nowotworowego, jednakże wymagają dalszej diagnostyki lub obserwacji.Prawdopodobnie lekarz "może" zlecić dodatkowo badanie bronchoskopowe z pobraniem materiału do badania histopatologicznego.Decyzja jednak będzie zależała od lekarza pulmonologa po zapoznaniu się z wynikami badania TK.
Guzki tego typu, mogą powstać i pozostać po procesie zapalnym np,zapaleniu płuc. Trudno tutaj zaopiniować czy powinna Pani udać się jak najszybciej na konsultację,jednakże jeżeli Pani nie odczuwa wyraźnych, niepokojących objawów ze strony klatki piersiowej,można spokojnie oczekiwać na wizytę,ale ta decyzja zawsze należy do Pani.
Pozdrawiam i życzę zdrowia oraz Wesołych Świąt.
napisał/a: nubi 2011-12-22 19:46
Dziękuję za odpowiedz,
życzę zdrowych i wesołych świąt.
napisał/a: augustyn888 2011-12-26 20:12
Dziękuję:)