guzek na piersi

napisał/a: pati90 2009-01-30 20:03
Hej, jakieś 3 tygodnie temu przypadkiem odkryłam jakąś zmiane w mojej lewej piersi niestety nie potrafie powiedziec czy to guz czy co bo ma nieregularny kształt i jest jakby podłużny :( od czasu do czasu pobolewa mnie ten guzek. Od dawna wiem że ta piers (lewa) jest mniejsza od prawej ale nie wiem czy ma to jakis wpływ. I czy ma wpływ to że na tej lewej mam małe czerwone znamie cos jak pieprzyk...? Jestem przerażona bo mam 18 lat! jak mam to powiedziec mojej mamie?
wiem że musze zrobic usg piersi ale czy cos jeszcze? ktos miał cos takiego?
napisał/a: dimedicus 2009-01-30 22:08
To,że piersi się różnią jest normalne,czasem są na piersi znamiona,też normalne.Jeśli jednak jak twierdzisz boli,to już inna sprawa,jednak aby ocenić potrzeba jest widzieć.Może być to stan zapalny,trudno ocenić przez PC,podejdź do lekarza(można też wykonać usg prywatnie)i wszystko się wyjaśni.Powodzenia
napisał/a: Vieri 2009-02-01 21:31
Ewentualnie mammo. Czekamy na informacje.
napisał/a: Agatka321 2009-03-24 12:46
Witam. Mam 33 lata. W zeszłym roku w lipcu, w badaniu palpacyjnym wyczułam w prawej piersi, wysoko bliżej pachy guzek wielkości ok 1 cm. Guzek o regularnym kształcie, twardy, przed miesiączką bardziej wyczuwalny. Towarzyszyła bolesność piersi w tej okolicy. W czasie miesiączki ból ustąpił jednak guzek nadal tam był. Pobiegłam szybko do ginekologa, który zlecił wykonanie mammografii. Oto wynik:
Piersi o budowie tłuszczowo-gruczołowo-włóknistej.Cech naciekania ani mikrozwapnień podejrzanych o proces złośliwy nie stwierdzam. Badanie kontrolne za rok.
Teraz moje obawy: Po przeczytaniu opisu trochę się uspokoiłam, ale problem polega na tym że zawsze przed miesiączką odczuwam bolesność w tej okolicy, czasami mniej boli czasem bardziej. Jednak właśnie w tej chwili oczekuję na kolejną miesiączkę i z przykrością muszę stwierdzić że jeszcze parę dni temu tak mnie bolało że nie mogłam się dotknąć.Dziś już prawie nie boli może troszkę gdy dotykam. Moje pytanie: Czy mimo tego że mammografia nie wykazała zmian powinnam zrobić jakieś dodatkowe badania? Może mimo wszystko należałoby ten guzek usunąć? Zaczynam panikować, chociaż nie wiem czy są ku temu powody. Dziękuję z góry o szybką odpowiedź.
napisał/a: annada5 2009-03-24 20:57
witam,
ja za to mam w wieku 17 lat wyczułam sobie guzka.. jest duży ok 2,5/1,5 cm. bylam na usg... i niby mam to tylko kontrolować bo na mammografie w tym wieku to chyba za wcześnie....? ale tak jak poprzedniczka odczuwam ból tej piersi... z tym ze nie przed okresem tylko przy bardzo dużym stresie... aż mnie to zaczyna niepokić... co powinnam zrobić? biopsji się boję....
napisał/a: Agatka321 2009-03-26 17:29
Widzę że nikt nie chce udzielić nam odpowiedzi na nasze pytania. A może Dimedicus, mógłby się wypowiedzieć? Dodam że byłam dziś u lekarza pierwszego kontaktu i dostałam skierowanie do poradni chorób sutka. Niestety mam termin na czerwiec wiec muszę poszukać gdzie będzie szybciej. Teraz gdy już dostałam okresu nie boli mnie ten guzek tylko mam uczucie takiego ciągnięcia. Bardzo proszę, niech się ktoś wypowie.
napisał/a: VeniVidiVici 2009-04-25 19:05
ok. 1/3 kobiet choruje na raka piersi. Czasami zanim dojdzie do rozwoju nowotworu tak aby zagrażał życiu lub zdrowiu może minąć wiele lat. ok. 90% zmian w piersiach nie dotyczy nowotworu. Takie zmiany zachodzą zwłaszcza w okresie dojrzewania. Jednakże każda nieznana masa w piersiach powinna zostać zbadana przez lekarza. Jeśli wypowiadające się tu dziewczęta wstydzą się powiedzieć rodzicom lub pójść do lekarza to powinny poczekać jakiś miesiąc na zmianę masy. Jeśli masa nie ulegnie zmianie trzeba będzie się przełamać i zbadać pierś. To w końcu wasze zdrowie dziewczyny ;)