guz w tarczycy, powiekszone wezly chlonne

napisał/a: dzz 2013-03-28 02:52
Witam, mam 25 lat, mężczyzna, od jakiegoś czasu (od stycznia - juz 4 misiace) mam powiekszone wezly chlonne i z tego powodu zaczalem sie diagnozowac.. od dluzszego czasu (pol roku moze rok) poce sie w nocy jak mops, od paru miesiecy mniejwiecej od grudnia ciagle jestem 'zmęczony', zdarzalo mi sie miec mroczki przed oczami jak bralem prysznic i np intensywnie szorowalem glowe.

Dzisiaj zrobilem USG tarczycy w związku z podejrzeniem AZT, opis brzmi następująco:
- W badaniu usg widoczny dwupłatowy gruczoł tarczycowy położony typowo.
Płat prawy o wym.37x17x18mm, cieśń o grubości 3mm, płay lewy o wym. 37x14x18mm.
Echogeniczność tarczycy jest nieprawidłowa, nierównomiernie obniżona z rozrostem tkanki włóknistej.
W płacie prawym przyśrodkowo widoczny jest guzek o niskiej echogeniczności, z drobnymi obszarami zwyrodnienia torbielowatego, unaczyniony w całości o wym. 12x9x9mm. Wkazane BCI tej zmiany. W obu płatach widoczne są także liczne, drobne zmiany ogniskowe o obniżonej echogeniczności, unaczynione na obwodzie do 4mm średnicy w płacie prawym i 8mm średnicy w płacie lewym.
Unaczynienie miąższu wzmożone.

Po stronie lewej szyi w okolicy mięśnia m-o-s widoczne są pojedyncze powiększone do 13mm długości węzły chłonne o zachowanej budowie. Po stronie prawej w tej okolicy węzły chłonne widoczne, niepowiększone do 9mm o prawidłowej budowie. W okolicy kąta żuchwy po stronie prawej powiększony dł. 18mm węzeł chłonny z hyperechogeniczną wnęką. Po stronie lewej w tej okolicy podobny dł. 14mm.

USG robione miesiac wczesniej (wezly):
Węzły chłone karkowe, nad- i podobojczykowe oraz pachwinowe niepowiększone
Powięszkone obustronnie węzły chłonne:
- szyjne i podżuchwowe do 17-24mm, niektóre typowo odczynowe, niektóre owalne, hipoechogeniczne, bez cech unaczynienia patologicznego, parwopodobnie odczynowe; pachwinowe do 15-17mm, typowo odczynowe

badanie hormonow tarczycy prawie dwa miesiace temu:
Data badania: 09-03-2013
anty-TPO 75,34 IU/ml norma:
napisał/a: soaring 2013-03-28 20:48
usg i wyniki badań krwi wskazują na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. konieczna konsultacja endokrynologiczna.