GUZ w prawym podbrzuszu

napisał/a: breathe_in 2014-06-28 17:27
witam, mam problem w ustaleniu co mi dolega konsultowałam się już z wieloma lekarzami, każdy mówi co innego już sama nie wiem co myśleć.
zacznę od początku. w listopadzie 2013 roku nagle zaczął pobolewać mnie brzuch i wyczułam dziwny opór a czasami było czuć przez skórę jakąś masę jakby guz. dodatkowo nagle w przeciagu miesiąca schudłam 4 kilo a wcześniejsza waga 49 kilo utrzymywała mi się przez 4 lata ( 166cm wzrostu, 20 lat) zaniepokoiło mnie to i poszłam do ginekologa bo wydawało mi się, że to jajniki.. ginekolog zleciła USG jamy brzusznej, które miało odbyć się na początku stycznia.
pod koniec grudnia miałam silny atak bólu brzucha pojechałam do lekarza, który stwierdził, że to rotawirus nawet nie badając mnie.
na początku styczna na USG lekarz znalazł torbiel na lewym jajniku i "coś dziwnego" w prawym podbrzuszu, być może w jelicie ale nie wiedział.
podejrzenie torbieli endometrialnej marker Ca125= 54,2 U/ml została zlecona tomografia w której wyszło wszystko okeej i nagle
w rzucie lewego niepowiększonego prawego jajnika torbiel 19x13mm
lewy jajnik umiarkowanie powiększony zawiera dwie zmiany torbielowate 43x32mm oraz 25x13mm
obraz tk moze odpowiadać tobielom endometrialnym
W prawym dole biodrowym oraz przy bocznym zarysie kątnicy widoczna owalna zmniejszająca się w kierunku dogłowowym tubularna struktura o maks wymiarze w płaszczyźnie poprzecznej ok 31x28mm w obrębie ściany zmiany widoczne niejednorodne zwapnienia. obraz tk moze sugerować torbiel endometrialną lub wodniaka wyrostka robaczkowego.

w lutym odbyła się laparoskopia celem usunięcia torbieli. znaleźli tylko jedną torbiel na lewym jajniku (nie wiem czy to możliwe, że tamte zniknęły czy co..)
szczegółowy opis operacji: po wytworzeniu odmy brzusznej wprowadzono laparoskop i stwierdzono: trzon macicy normalnej wielkiści, gładki, ruchomy: przydatki lewe w zroście z tylną ścianą macicy i więzadła szerokiego- jajnik z torbielą średnicy 5 cm, jajowód lewy makroskopowo niezmieniony, przydatki prawe niezmienione. Na otrzewnej ściennej i więzadle szerokim brunatne ogniska do 2mm prawdopodobnie odpowiadające ogniskom endometriozy. pozostałe narządy jamy brzusznej niezmienione
stwierdza się liczne płaszczyznowe zrosty pętli jelit z otrzewną ścienną. na granicy kątnicy z jelitem cienkim zrost najwprawdopodobniej z wtopionym w niego wyrostkiem robaczkowym. w trakcie wyłuszczania torbieli, torbiel pękła uwalniając treść czekoladową , torebkę torbieli histpat w trybie śródoperacyjnym zmiana łagodna.
wynik późniejszy hist pat- cystis serosa ovari
marker Ca125- 14

to też dziwna sprawa bo nie da się stwierdzić czy mam endometriozę czy też nie.. torbiel czekoladowa która okazuje się później surowiczą? no ale to sprawa dla ginekologów..

wciąż czułam dziwny guz z prawej strony... kilku lekarzy podczas badania twierdzili, że nic tam nie ma. po pokazaniu opisu operacji zlecono mi antygen karcinoembrionalny (CEA) 7,7 ng/ml ( jestem osobą nie palącą)
i USG jamy brzusznej w którym stwierdzono- w prawym dole biodrowym oraz wzdłuż P flanku widoczna jest podłużna torbielowata zmiana o wymiarach 82x25mm ze zwapnieniami w ścianie w dolnej części- tu również widoczny wzór okrężnych fałdów jak w jelicie. Górna część zmiany raczej gładkościenna.
w prezentacji CD nie stwierdzam cech patologicznego unaczynienia w rzucie zmiany. obraz najpewniej odpowiada torbieli pozapalnej wyrostka robaczkowego. wstępnica wydaje się byc wolna

z tymi badaniami skierowano mnie na oddział gastroenterologii
zrobiono mi badania:
kolonoskopia- wszystko dobrze pobrano wycinki z wstępnicy i zstępnicy
wynik histpat: wstępnica colitis chronica minoris gradus
zstępnica colitis chronica mediocris gradus.

gastroskopia- wszystko ok jedynie jeziorko żółciowe bardzo obfite histpat na celiakie negatywny ( moja mama ma stwierdzoną)

USG- w prawym dole biodrowym otorbiony zbiornik płynowy wokół obrzękniętego wyrostka robaczkowego dł. 82mm śr do 28 mm
obok ślad wolnego płynu w otrzewnej. wątroba- niepowiększona, z wyraźną siateczką łącznotkankową, bez zmian ogniskowych

TK jamy brzusznej- przykątniczo cienkościenna torbielowata zmiana o wym. ok 85(cc)x32x25mm zawierająca gęstopłynową treść ze zwapnieniami w ścianie, z hypodensyjną amorficzną strukturą wewnątrz - prawdopodobnie kamieniem kałowym. obraz może odpowiadać mukocele wyrostka robaczkowego.

morfologia dobra.
biochemia dobra
koagulologia jedynie wskaźnik Quicka lekko niższy 77

wypisana ze szpitala ze skierowaniem na chirurgię onkologiczną

w międzyczasie poszłam jeszcze z tymi wynikami do chirurga do prywatnej przychodni, który skierował mnie wcześniej do szpitala. wg niego to rakowiak. wziął płytę z tomografii do swojego szpitala by ocenili ją radiolodzy, jedynie co był w stanie mi powiedzieć to to, że wg nich to nie jest mukocele wyrostka- czyli zaprzeczenie diagnozy z innego szpitala. a co to jest nie wiedzą..

teraz byłam w poradni chirurgicznej i inny chirurg ocenił to jako D37.7 i d 37.nie pamiętam tej końcówki ale chodzi o nowotwór o nieokreślonym charakterze narządu trawiennego.
obecnie czekam na przyjęcie na oddział, ale martwię się. nie wiem czy to coś poważnego czy nie, każdy mówi co innego....
moje objawy to częsty ból - samoistny, przy ucisku jest ogromny.. prowadzę teraz bardzo spokojny tryb życia, unikam wysiłku, nie dźwigam staram się odpoczywać. trzymać lekkostrawną dietę.
może ktoś już spotkał się z podobnym przypadkiem?
napisał/a: tinakn 2016-03-14 00:30
Witam ,
Czy wyjaśniło sie co Pani dolega ? Mam zbliżona sytuacje.