guz śródrdzeniowy -prośba o interpretację

napisał/a: abcxyz123 2015-12-09 19:26
Witam,

w kwietniu tego roku przeszedłem operację usunięcia guza śródrdzeniowego, a następnie miałem radioterapię. Po operacji jestem całkiem sprawny, ale odczuwam odrętwienie kończyn. Uprzejmie proszę o interpretację badań po operacji. Dla pełnego obrazu choroby przedstawiam również badanie wykonane przed operacją.

BADANIE PRZED OPERACJĄ:

OPIS:
Kr. L-S
lordoza lędźwiowa zniesiona, na pograniczu Th -l nieliczne, drobne guzki Schmorla,na krawędziach trzonów kręgowych drobne osteofity. Na poziomie L5 - S1krążek m/k odwodniony i obniżony, z tylną centralną, niewielką protruzją, bez ucisku worka oponowego i struktur nerwowych w warunkach spoczynku.
Na poziomie L4-L5, tylna, centralna przepuklina odwodnionego i obniżonego krążka m/k modelująca worek oponowy i przewężająca obustronnie zachyłki boczne kanału kręgowego. Poza powyższym kr. L-S, w tym stożek rdzenia kręgowego w granicach normy.

Kr. C
Lorodoza szyjna spłycona. W odcinku C4 - C7 krążki m/k odwodnione i obniżone, z tylnymi protruzjami otoczonymi po bokach przez osteofity. Zmiany powodują zmniejszenie wymiaru ap kanału kręgowego do 10-11 mm, osteofity przewężają obustronnie otwory m/k C5 -C6-C7, bez ucisku struktur nerwowych.
Rdzeń kręgowy w odcinku C4-C7 znacznie pogrubiały, o podwyższonym sygnale w T2WI z obecnością nieregularnej przestrzeni płynowej w rzucie kanału centralnego osiągającej długość 52 mm. Na poziomie C5-C6 śródrdzeniowo, w rzucie poszerzonego kanału centralnego widoczne jest lite ognisko wzmocnienia kontrastowego w wym. poprzecznych 11x6 mm i wysokości około 15 mm. Obraz MR przemawia za obecnością śródrdzeniowego guza na wysokości C5-C6 i rozległą jamą hydrosyringomyeliczną w jego tle. Dogłowowo i i doogonowo w stosunku do jamy śródrdzeniowej niedługie strefy obrzęku rdzenia kręgowego
WNIOSKI: Guz śródrdzeniowy na poziomie C5-C6 z rozległą, wtórną hydrosyringomyelią - ependymomoa?
kontrola po operacji etendymoma

BADANIE PO OPERACJI


Stan po laminektomii w odc. C -5 – C7 z obecnością po operacyjnej nadoponowej przestrzeni plynowej z tyłu, pośrodkowo na poziomie C5- C6, o wysokości 4,5 cm śr. 1,7cm i głębokość 6 mm,

Niewielkie pooperacyjne zniekształcenie tylnej powierzchni rdzenia na tym poziomie C6-C7. Mniejsze niż w badaniu przedoperacyjnym z kwietnia 2015 rok, objętość i obszar podwyższonego sygnału w obrazach T2 i STAIR w zakresie rdzenia kręgowego w odc. C4- C7, zmiany widocznie aktualnie na wysokości ponad 5 cm (poprzednio ponad 7), głównie w następstwie redukcji zmian obrzękowych i syringomielicznych na pograniczu C –Th. Nieznacznie mniejszy obszar wzmocnienia kontrastowego stwierdzanego na poziomie C5 w zakresie zmiany rozrostowej (bardziej lewostronnej); aktualnie 1,2 cm w wymiarze górno –dolnym, 9 mm w wymiarze poprzecznym oraz 5,6 mm w wymiarze a –p.
Objawy dyskopatii zwyrodnieniowej w odc. C4 – C7 podobne jak poprzednio.