guz ślinianki przyusznej

napisał/a: zabka111 2011-08-01 09:56
Mam 30 lat, jestem kobietą, trafiłam na USG z guzkiem przed uchem wyczuwalnym palcami, zgrubieniem pod żuchwą - wszystko z lewej strony, bóle piekące lewej strony twarzy i ucha.

Oto wyniki USG - bardzo proszę o interpretację, jutro mam biopsję:
Tarczyca niepowiększona, symetryczna, nie schodzi zamostkowo. w środkowej części prawego płata od tyłu hypoechogenny guzek bez cech unaczynienia o wym. 7x7x8mm.
Objętość tarczycy 12ml
W śliniance przyusznej widoczne są dwie zmiany guzkowe sąsiadujące ze sobą do przodu od skrawka ucha hypoechogenna ze wzmocnieniem echa podejrzana jako TU o wym. 13x9x13mm i Do tyłu od niej zlokalizowany powiększony węzeł chłonny z zaznaczoną delikatną wnęką o wym. 11x9x10mm.
Ze ślinianki podżuchwowej lewej wychodzi i uwypukla się nieco zewnętrznie hypoechogenna zmiana z cechami unaczynienia o wym. 15x11 mm może to być patologiczny węzeł chłonny. unaczynienie ma charakter odwnękowy.
Ponadto w okolicy podzuchwowej widoczne dosyć liczne powiększone węzły chłonne obecne również wzdłuż m.M-O-S o wym. do 2cm niektóre hypoechogenne, a niektóre z zaznaczoną wnęką tłuszczową.
Ślinianka podżuchwowa prawa i przyuszna prawa prawidłowej wielkości i struktury z pojedynczymi węzłami powiększonymi w przyusznicy. Powiększone również węzły podżuchwowe i wzdłuż m. M-O-S, ale mniejsze niż po stronie prawej, do 1cm, z zaznaczoną wnęką. W okolicy karkowej lewej pojedyncze węzły chłonne do 5mm.
WNIOSKI: Tarczyca niepowiększona ze zmianą hypoechogenną w prawym płacie wymagająca BAC. Podejrzenie guzka ślinianki przyusznej lewej. Powiększone węzły chłonne po stronie lewej-w śliniance podżuchwowej podejrzenie węzła patologicznego.

jestem już po biopsji...
powiem szczerze ze biopsja guzka w tarczycy nie bolała tak,jak biopsja tego "niby" węzła pod żuchwowego oraz tego guzka koło ucha, podejrzanego jako TU. ponadto lekarka wykonująca biopsję guzka tarczycy nie by la do końca pewna czy dobrze sie "wbiła" ale nie chciała mnie mordować drugim wkłuciem....
ponadto lekarz wykonujący USG dzisiaj powiedział, że wg niego to pod żuchwą to zdecydowanie nie jest węzeł chłonny tylko jakaś zmiana - widział na monitorze ze jest to takie jakby kółko przedzielone w poprzek jakąs przegrodą - lekarz mówi ze ta przegroda to mogą być jakieś złogi,a puste miejsca to płyn - no ale wszystko pokażą wyniki biopsji.
będą dokładnie za tydzień, w sobotę rano.
po tych nakłuciach bolą mnie te miejsca, zresztą głowa tez mnie rozbolała......
najchętniej to bym poszła spać....
odebrałam też wyniki krwi - robiłam na toksoplazmę IdG i IgM, boreliozę, CMV i morfologie.
z tego co widzę pobieżnie to morfologia jest ok, wszystkie wyniki mieszczą sie na normie.
jedynie mam dodatnią toksoplazmę IgM (index ponad 12) , toksoplazma IgG wyszłą mi 5, co moze oznaczać ze jestem zarażona tym pierwotniakiem i to może tlumaczyc powiększone wezły chłonne...no ale te guzki? czy one mogą być tez od tego?
napisał/a: zabka111 2011-08-02 09:01
czy mógłby się ktos wypowiedziec? będe wdzięczna.